«ВРЦіРО є сьогодні повноважним представником усього українського народу», – Василь Костицький
Четвер, 17 червня 2021, 21:55 У першій частині конференції з нагоди 25-річчя від заснування ВРЦіРО учасники обговорили історичний вимір створення і діяльності Ради Церков та її участь у промоції демократичного розвитку та збереження самобутності України.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У День української державності релігійні лідери помолилися за Україну в Софії Київській
- Під час ратифікації Стамбульської конвенції не було дотримано обіцянки провести належне громадське обговорення
- «Злочини російської армії в Україні – це геноцид нашого народу», – Глава УГКЦ на конференції в Мілані
Пан Василь Костицький, академік Національної академії правових наук України, виголосив доповідь про роль Церкви та релігійних організацій у співпраці громадянського суспільства і держави.
Він підкреслив, що громадянське суспільство України є не тільки національним, а й глобальним: «Не кожному народові вдалося сформувати громадянське суспільство, бо для цього треба мати паритет з державою, а держава, традиційно, старалася бути над громадянським суспільством. Але в рамках Північно-Американської, Європейської цивілізації, до якої ми належимо, глобальне громадянське суспільство [в Україні. – Ред.] виникло», – зазначив академік Національної академії правових наук України.
Серед факторів, які визначили виникнення такого суспільства, крім Інтернету, діяльності міжнародних організацій, можливості світового захисту прав і свобод людини, наявності громадських організацій тощо, доповідач назвав передусім Церкву і віру: «Бо незалежно від того, чи мова йде про християн, чи про юдеїв, мусульман чи буддистів, усі ми знаємо, віримо, пам’ятаємо про Всевишнього як Творця, який створив і людину, і світ», – сказав він.
Відтак п. Василь Костицький заявив, що він не згоден з тими, хто вважає, що громадянське суспільство складається тільки з влади, бізнесу та недержавних громадських організацій. «У цьому переліку немає місця для Церкви. А Церква, яка не може бути вписана в жоден із названих критеріїв, виступає окремим елементом громадянського суспільства і дуже активним», – наголосив академік.
На його переконання, Церква – це не тільки духовенство чи величні споруди, а передусім вірні. Представляючи 95 відсотків усіх релігійних організацій в Україні, Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій, каже професор Костецький, є сьогодні повноважним представником усього українського народу.
У доповіді про підсумки співпраці та шляхи розвитку відносин між ВРЦіРО та науковою спільнотою України п. Людмила Филипович наголосила на тому, що після здобуття Незалежності і становлення української державності вивчення багатоманіття релігійного життя України та міжконфесійних відносин було важливим напрямком роботи науковців. Ініціатива створення у 1996 році Ради Церков на цьому ґрунті, як майданчика для міжконфесійного, міжцерковного і міжрелігійного діалогу в Україні, звернула увагу релігієзнавець, виходила саме від наукового співтовариства.
«Українські науковці запропонували будувати державно-церковні відносини на основі партнерства, відмовившись від московської протекціоністської патроністської моделі, – підкреслила Людмила Филипович. – А вивчення і використання світового досвіду міжконфесійного спілкування та взаємин Церкви і держави дозволило уникнути цілої низки проблем у релігійній сфері. Ми зрозуміли, що найкращий метод вивчення релігії – це включене спостереження, тому наукова спільнота має робочі відносини майже з усіма конфесіями».
Для подальшого розвитку цієї співпраці Людмила Филипович бачить необхідність зустрічі науковців та ВРЦіРО і підписання офіційної угоди – «щоб ця робота була консолідованою, мала чітку мету, і щоб ми цю мету реалізували у своїй спільній діяльності».
Читайте також: «Ми хочемо спільно послужити українському народові», – Блаженніший Святослав на конференції з нагоди 25-річчя ВРЦіРО
Пригадуємо, що у 2021 році ВРЦіРО відзначає 25 років від свого заснування. З цієї нагоди, у Києві відбувається низка заходів, одним з яких є наукова конференція «Роль і місія Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій у встановленні громадянського суспільства та української державності».
Фото з першої частини конференції тут.
Департамент інформації УГКЦ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»