У гарнізонному храмі у Львові завершився процес реставрації фресок авторства Франциска Екштайна
Четвер, 11 листопада 2021, 11:51 10 листопада 2021 року в гарнізонному храмі Святих верховних апостолів Петра і Павла (м. Львів, вул. Театральна, 11) відбувся брифінг з приводу завершення реставрації фресок 1740 року авторства Франциска Екштайна на склепінні центральної нави храму.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- З чотирма захисниками України, які загинули внаслідок обстрілу Яворівського полігону, попрощалися у Львові
- У Львові попрощалися із п'ятьма захисниками України
- Волонтерство у час війни: як у Львові допомагають біженцям та військовим?
Про подію розповів настоятель гарнізонного храму о. Тарас Михальчук. За його словами, унікальність фресок у тому, що автентичний підпис автора, збережений на склепінні, датується 1740 роком і первинний шар розписів зберігся, незважаючи на кілька перефарбувань і руйнування склепіння, зокрема під час Другої світової війни.
Відновлення фресок Франциска Екштайна – це найбільший міжнародний реставраційний проєкт України, що тривав сім років за кропіткої праці двадцяти українських та польських реставраторів під керівництвом доктора Павла Болінського. Площа фресок – 1300 кв. м. Зруйновані елементи розписів було відновлено стараннями дослідників. «Завдяки тому, що є архівні світлини в європейських бібліотеках, нам вдалося відновити ці втрачені елементи. Крім того, команда реставраторів подорожувала по Європі, по всіх храмах, де свого часу працював Франциск Екштайн. Вони бачили його стиль, його почерк, і це дало таку змогу абсолютно професійно підійти до реставраційних робіт і зробити все якнайкраще», – розповів настоятель храму.
Головне досягнення реставрації – відновлення фресок саме в автентичному вигляді. Отець Тарас Михальчук наголосив на особливості самого стилю митця: «Важливо зазначити, що вже на той час про Франциска Екштайна говорили не лише як про того, хто розписує храми, а і як про архітектора. Властиво, ми це відчули, тому що фрески розміщені на висоті 26 метрів – і якщо ми є внизу, то можемо досконало бачити весь сюжет. Це означає, що вже станом на тоді був використаний так званий сьогодні 3D-формат, і що унікально – впритул фрески мають для нас дещо незвичний вигляд, але якщо ми дивимося знизу, то все бачимо прекрасно і можемо відчитати сюжет. У сюжеті фресок закладено життя покровителів цього храму – святих апостолів Петра і Павла».
За час реставрації використали 38 тонн риштувань – 3390 кв.м, та було витрачено понад 20 млн гривень. Реставрація відбулася за підтримки міжнародних партнерів, зокрема Міністерства культури Польщі та інституту «Полоніка», а також за сприяння Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради і фінансової підтримки жертводавців храму.
Після досліджень перший етап реставрації фресок над пресвітерієм (святилищем) храму (300 кв.м) було розпочато у липні 2015 року. Стараннями тодішнього настоятеля храму о. Степана Суса (сьогодні єпископа УГКЦ) процес реставрації скоротили до двох етапів; відтак у 2018 році розпочався другий етап, який охопив понад 1000 кв.м. Таким чином реставрацію розпису буде приурочено до десятиліття відкриття для вірних храму Святих апостолів Петра і Павла. 10 листопада 2021 року розпочинається демонтаж риштувань, а 2 грудня в рамках святкової конференції фрески урочисто відкриють.
«Така якісна реставрація – це добрий приклад для наслідування, і всі наукові напрацювання, які відбулися впродовж цих років, також будуть використані уже на десятки років, і багато реставраторів в Україні зможе з цього скористати», – зауважив настоятель храму і додав, що за сприятливих погодних умов до кінця року може також завершитися і процес реставрації фасаду, що здійснюється за підтримки міжнародних партнерів, зокрема через європейський досвід реставрації каменю.
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»