АКТУАЛЬНО

Максим Тимо: «Піст – сприятлива пора»

Субота, 12 березня 2016, 23:53
Тон богослужінь початку Великого посту – радісний і натхненний. Наче ми відправляємося в подорож, хоч і нелегку, зате захопливу і дуже потрібну для нас. Протягом цієї подорожі важливе все – і молитва, і стриманість, і смирення, і милостиня. Однак її лейтмотивом завжди буде радість. Вона мов та сіль, що зберігає їжу і додає їй смаку. «Якщо сіль звітріє, чим її солоною зробити?..»

Християнство без радості підозріле і небезпечне, бо вмить перетворюється на ідеологію духового самовдосконалення і вдосконалення всього навкруги. А радість звертає наші серця до Джерела, вона надає сенсу, наповнює, бо пов'язана з любов'ю, а не з виконанням обовязку.

Так пояснює духовний зміст Великого посту на основі стихири першого дня Великого посту Максим Тимо, літургіст та викладач УКУ.

 

«Возсіяла благодать Твоя, Господи, возсіяло просвічення душ наших! Ось – пора сприятлива, ось – пора покаяння, відкиньмо вчинки темряви і зодягнімося у зброю світла, щоб, перепливши велике плесо посту, досягли ми тридневного Воскресіння Господа і Спаса нашого Ісуса Христа, що спасає душі наші» (Стихира першого дня Великого посту, глас 4).

 

Пістпора глибшого розуміння духовної реальності

Найчастіше про піст говорять як про особливий час, час посиленого духовного подвигу. Однак такого пояснення явно недостатньо для розуміння його суті. Важливо розуміти, що піст є іконою, образом, яка вчить нас чогось дуже важливого, настановляє і веде до глибшого розуміння духовної реальності.

Піст названий сприятливою порою, оскільки він стосується не лише певного фрагменту нашого життя – цих декількох тижнів року, він пов'язаний з цілим нашим християнським життям. Великий піст, за висловом Святих Отців, є «образом життя», символом земного життя людини.

Піст – пора покаяння

У стихирі піст названо також порою покаяння. Покаяння – це не лише визнання своїх провин, жаль за гріхи і перепрошення Бога за них (хоча це важливі його аспекти). Покаяння – це передовсім зміна погляду на Бога і світ, зміна орієнтирів, зміна системи цінностей. В Євангелії на самому початку йдеться про покаяння як певну вимогу з огляду на наближення Царства Небесного. Покаяння ставить нас перед викликом: наскільки серйозно ми трактуємо Бога і речі у світі. Маємо перевірити свої пріоритети, перевірити свої звички. Куди вони нас ведуть, куди ми подорожуємо, до якої цілі.

«Відкиньмо вчинки темряви і зодягнімося у зброю світла» (Рим. 13, 12) – оце і є покаяння. Визначитися, що ми є дітьми світла, а не темряви, що ми приймаємо Божу ініціативу спасти і оновити наше життя, тому залишаємо ті вчинки, ті звички, які нас руйнують і ведуть нас в протилежний бік. Піст нагадує нам, що Господь є Володарем нашого життя, а не наші пристрасті, амбіції, «ідоли», яких ми встановили – влада, впливовість, популярність чи багатство.  

Піст – пора в житті для змін на краще

Богослужіння нас вчить, що наше життя повинне вести нас до Воскресіння Господа і Спаса нашого Ісуса Христа. Тут мається на увазі, безперечно, не лише свято Пасхи, а насамперед те, що об’явлене нам у цьому святі – нове життя у Воскреслому, нове творіння. Таким чином щорічно піст нас вчить, що кожна пора в нашому житті є сприятливою для змін на краще, для зустрічі зі самим собою, з нашим ближнім і Господом, який подолав смерть.

 

Департамент інформації УГКЦ

ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...