«Все починається з маленьких кроків – як накопичення, так і втрати», – фінансова експертка
Середа, 01 травня 2019, 11:21 У продовження теми ставлення до грошей, розпочатої у минулій програмі «Психологічна порадня», одразу слід зауважити: гроші – це, окрім іншого, й питання дисципліни й самоорганізації, самоосвіти у цих питаннях. Чому це важливо? Передусім тому, що фінансова незалежність – одна із складових впевненості в собі, необхідна у нашому світі. У студії «Воскресіння. Живе радіо» Олександра Грудзевич, яка надає кілька простих, очевидних і ефективних інструментів управління особистими фінансами.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Глава УГКЦ у 137-й день війни: «Коли ми чинимо діла милосердя, наше земне багатство перетворюється на зброю, якою можна подолати диявола»
- 18 липня розпочинає роботу Центр духовно-психологічної підтримки
- «Навіть в укриттях під обстрілами бавтеся в ігри»: 10 порад, як долати страх у воєнний час
Експертка каже про кілька корисних звичок, які допоможуть зберегти достаток і примножити те, що маєш. Перше й очевидне – відкладати певні кошти, до 10% від сукупного доходу. Пані Грудзевич стверджує: якщо прибутки значні, ця сума у щоденному споживанні навіть не буде помітною; якщо ж скрута і можливості заощаджувати ніби нема – варто застосувати такий інструмент, як фінансовий звіт.
Що таке фінансовий звіт у застосуванні до коштів, якими оперує окрема особа чи родина? Це фіксування (причому експертка радить його робити у блокноті чи в програмі Exel, а не у мобільних додатках) абсолютно усіх витрат за день, групуючи їх у відповідні рубрики (продукти, транспорт, комунальні платежі, розваги, будь-які покупки тощо). Цей звіт дозволить наочно побачити, що і як саме відбувається з грошима і куди вони «втікають». За місяць щоденної фіксації витрат можна скласти доволі точну картину, причому не лише стосовно грошей як таких, а й щодо ніби непомітних слабкостей, рівня самодисципліни і способу мислення. Можна навіть побачити, як на процес витрачання грошей впливає емоційний стан, як розставляються пріоритети і, врешті, виставити оцінку своїй відповідальності.
Місяць таких записів дасть доволі точну картину, скільки і на що витрачається – стануть очевидними «дірки», через які втікають гроші, можна буде побачити, на що можна було не витрачати кошти чи робити це по-інакшому, розумніше і економніше. Цей аналіз фінансового життя може призвести до глобальніших висновків і викликів. Якщо доходи невисокі – чи не варто подумати, як заробити більше, пошукати додаткові джерела заробітку? Похідним чи й основним поштовхом для таких змін є відповідь на питання – для чого нам більше грошей? Тобто йдеться про цілі (від купівлі нового телефона – до, власне, бажання відкладати якусь суму) і планування їх фінансового забезпечення.
Експертка твердить: все починається з маленьких кроків – як накопичення, так і втрати.
«Маленькі пробоїни затоплюють великі кораблі, – цитує вона класика. – Маленькі витрати здається нам несуттєвими і ми, зазвичай, не звертаємо на них уваги. Проте, якщо скласти ці витрати, скажімо, за рік, можна отримати суму, достатню для невеликої відпустки. Йдеться, передусім, про усвідомлення цих витрат: одне горнятко кави, але випите із задоволенням – чи п’ять-шість автоматично і одне за одним… Інструмент фінансового звіту покаже нам на чому ми стоїмо, що з нами відбувається, куди рухатися далі – причому, що важливо, усвідомлено…»
І про заощадження певної щомісячної суми, про що йшлося вище. Експертка радить відкладати заплановану суму, як тільки отримано зарплату, гонорар чи інший дохід, не відкладаючи «на кінець місяця» за принципом – що залишиться. Як свідчить практика – нічого.
Другий важливий момент у питанні заощаджень – відкладати ці кошти не «в банку», а у банк, наприклад, на депозит. Це, по-перше, дасть можливість отримувати додатковий прибуток у вигляді відсотків, гроші «працюватимуть». По-друге, убереже від знецінення. Щоправда, для того, щоб мати справу з банками та банківськими інструментами (окрім депозитів, це накопичувальні програми тощо), потрібно мати хоча б основи знань щодо їх роботи, вивчити «кредитну історію» того чи іншого банку, у якому вирішено відкрити рахунок. Для перших депозитів експертка радить державні банки (їх в Україні чотири), або ж банки з іноземними інвестиціями як такі, що мають більший досвід і репутаційні портфелі. Друге правило, якого слід дотримуватися, – не тримати свої гроші в одному банку, а, як мінімум, у двох-трьох. Те ж стосується й інструментів і способів накопичення коштів – гривня, валюта, дорогоцінні метали, нерухомість, цінні папери, криптовалюта тощо.
Повний стрім програми можна подивитися тут:
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»