«Прекрасне завдання на піст – більше усміхатися», – о. Лука Михайлович у «Відкритій Церкві»
П'ятниця, 12 березня 2021, 18:46 Літургійні тексти Великого посту вже від перших днів говорять про духовну весну, про радість покаяння, щоб ми омили своє лице, щоб ми не були лицемірами і більше усміхалися. Про це сказав духівник УКУ, ієромонах Студійського уставу о. Лука Михайлович у програмі «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні», яка виходить щочетверга о 19:00. Модератором розмови цього разу був о. Тарас Жеплінський.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Що таке Божа воля і як її розпізнати? Пояснює о. Лука Михайлович
- Проповідь Блаженнішого Святослава у п’яту неділю Великого посту
- «Від президента до рядового громадянина – кожен мусить спитати себе сьогодні: що я можу зробити для перемоги України?» – Глава УГКЦ
Лейтмотив Великого посту – шлях до свободи
Лейтмотив Великого посту – піст є шляхом до свободи. Тема свободи і визволення, за словами о. Луки Михайловича, є фоновою для цілої Чотиридесятниці. «Наш шлях у Великому пості спрямований до визволення, бо ми прагнемо визволитися від речей, які нас поневолюють, а відтак і остаточно гублять нашу свободу», – вважає о. Лука.
На його переконання, тим, що остаточно губить нашу свободу, є гріхи і пристрасті.
«В час посту від гріхів і пристрастей ми звільнюємося не самі. Ми прагнемо дати Богові можливість вивільнити нас від них для того, щоб ми могли ввійти у правдиву свободу. Піст потрібен людині для того, щоб вона змогла стати вільною дитиною Божою. Гадаю, Бог, коли споглядає з неба на свободу своїх дітей, дуже цьому радіє», – переконаний духівник УКУ.
Піст не просто звичайна практика
Під час ефіру ієромонах Лука запропонував глядачам текст з книги пророка Ісаї про правдивий піст з точки зору Бога:
«Навіщо мені безліч ваших жертв? – говорить Господь. Я пересичений всепаленнями баранів і ситтю годованих телят. Крови биків, ягнят та козлят я не хочу. Як приходите, щоб з’явитись перед моїм обличчям, то хто від вас вимагає, щоб ви топтали мої двори? Не приносьте більше пустих дарів! Кадило стало осоружним для мене. Нових місяців, субот і скликання сходин я не можу стерпіти: беззаконня разом з урочистим зібранням… Вони для мене стали тягарем, вони мені незносні. Коли ви простягаєте руки ваші, я відвертаю від вас мої очі. Навіть коли помножуєте молитви ваші, я їх не чую. Руки ваші повні крови. Обмийтеся, станьте чистими; усуньте з-перед моїх очей нікчемні ваші вчинки; перестаньте чинити зло! Навчітеся добро чинити; шукайте правди, захищайте пригнобленого, обороняйте сироту, заступайтеся за вдову!» (Іс. 1, 11-17).
«Піст не може бути зведеним до звичайної практики», – зазначив ієрм. Лука.
На його переконання, слід об’ємніше дивитися на піст – на його соціальний вимір, який гармонізує. Зокрема, у час посту слід працювати над гармонією в родинних стосунках: «Жодна релігійна практика не може стати аргументом, який руйнує стосунки в родині. Людина, яка постить, не може маргіналізуватися чи озлоблюватися. Піст нас закликає до глибокого осмислення, щоб ми відкрилися до іншої людини і побачили знедоленого. Бог через пророка Ісаю каже людям фундаментальні речі, що Він переповнений молитвами і ситий жертвами».
Отець Лука закликав вірних перечитувати протягом посту пророка Ісаю і роздумувати над цими біблійними текстами. «У ньому є всі відповіді на запитання щодо посту», – зазначив він.
Завдання на піст – більше усміхатися
«Людина, яка вступає у Великий піст, – зауважив отець Лука Михайлович, – значною мірою є надламаною. Вона переживає біль за втраченим, подібно до Адама, який сидить вигнаний при воротах раю. Нам в житті постійно чогось бракує. Ми хочемо повернутися до первісної реальності, якою є рай».
Як зазначив духівник УКУ, рухаючись шляхом Великого посту, ми досягаємо часу Воскресіння.
«Наші тексти вже в перші дні говорять про весну покаяння, про радість покаяння, щоб ми омили своє лице, щоб ми не були лицемірами і більше посміхалися, – зазначив священник і підкреслив: – Прекрасне завдання для нас на піст – більше усміхатися. Коли бачимо засмучену людину, усміхнімося їй. Це й мала аскетика».
Важливо не просто виконати обряд прощення, а справді примиритися
Вже цієї неділі, 14 березня, ми стоятимемо на порозі Великого посту, у який ввійдемо літургійним Чином прощення. В ефірі програми о. Лука наголосив на тому, що прощення є дуже важливим елементом духовного життя християн, однак водночас перестеріг перед заскорузлістю самого обряду.
«Зателефонуйте або зустріньтеся з людиною, з якою у вас не все гаразд у стосунках. Виконати обряд – добре, але найважливіше – насправді примиритися», – наголосив священник.
«Шукайте можливості слухати своє серце, прислухайтеся до Божого голосу, який не перестає до нас промовляти», – побажав о. Лука Михайлович глядачам напередодні Великого посту.
Зазначимо, що програма «Відкрита Церква» виходить у прямому ефірі на каналах «Живого телебачення» в ютубі та у фейсбуку щочетверга о 19:00. Темою наступної передачі буде милостиня і конкретні приклади соціального служіння УГКЦ.
Департамент інформації УГКЦ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»