У Тернопільсько-Зборівській архиєпархії відзначили 25-ту річницю виходу УГКЦ з підпілля
Четвер, 25 грудня 2014, 06:57 Духовно-мистецька програма «Через страсті до Воскресіння», виставка від Інституту історії Українського католицького університету про підпілля УГКЦ, ділення спогадами живих свідків катакомбної УГКЦ та презентація книги «Літургія підпільної Церкви» докторанта Папського східного інституту Рима о.-митрата Андрія Івана Говери увійшли до програми святкувань 25-річчя легалізації Греко-Католицької Церкви, які відбулися 24 грудня у драматичному театрі Тернополя.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Тернополі провели акцію євангелізації для внутрішньо переміщених осіб
- Спільноти дружин священників Тернопільсько-Зборівської архиєпархії вперше взяли участь у прощі до Зарваниці
- Біля архикатедри Тернополя відбулося свято для батьків та дітей (оновлено)
Відкрив академію доктор історичних наук о. Віталій Козак, який привітав присутніх від імені владики Василя (Семенюка), Архиєпископа і Митрополита Тернопільсько-Зборівського, та зачитав від його імені послання: «Двадцять п'ята річниця легалізації УГКЦ є нагодою для усіх нас пригадати дуже непростий період в історії нашої Церкви, яку Христос покликав до мучеництва та ісповідництва, - йшлося у зверненні. - Маємо пригадати усі світлі постаті цього катакомбного періоду та велич їх свідчення, яке скріпило нашу Церкву, дозволило їй витривати та воскреснути».
Архиєрей повчав про суть мучеництва у християнській вірі та поставив його на особливий щабель християнської праведності: «Діяння мучеників складають свідчення істини, написане кров’ю. Мученик не пасивний страждалець, а герой-діяч. Він свідомий своєї місії і не сприймає її з пригнобленням, але з радістю… Наявність мучеників свідчить про живий зв'язок Церкви, як людської спільноти з її засновником Ісусом Христом. Якщо в ній знаходяться люди готові посвідчити правду навіть ціною власного життя, то це знак того, що ця спільнота є правдивим Божим народом».
Відтак митрополит пригадав роки комуністичного переслідування, які, за його словами, стали великою пробою для УГКЦ на істинність. «Маємо бачити в мучеництві, яке випало на долю УГКЦ знак великого благословення Божого… Радянські гонителі Церкви здавали собі рахунок з того, що переслідуваннями вони самі продукують мучеників. Щоб перешкодити цьому випрацьовувалися різні методи. Одним з таких методів боротьби з Церквою були постійні спроби схилити греко-католицьких священиків залишити священство. Це відповідало давньому принципу КДБ - «не мученики, але апостати». Арештованим священикам, а також тим, що відбували заслання в таборах Крайньої Півночі та Сибіру, за зречення від священства обіцяли свободу та добре оплачувану роботу. Проте успіхи органів в цьому напрямку не були великими. Ці 25 пережитих років свободи були для нас нагодою відкрити собі усіх тих осіб та оцінити силу їхньої віри».
Архиєпископ висловив переконання, що наша Церква після періоду випробувань та переслідувань вийшла скріпленою у вірі та переконаною у своїй правдивості. «Про це свідчить її стрімке зростання та ревність у євангелізації нашого народу, де вона покликана поширювати границі Царства Божого. Відродилися її структури, а семінарії зарясніли покликаннями». Владика закликав кожного бути гідними послідовниками нашого героїчного минулого, «адже у цьому запорука нашої свободи, як Божих дітей, та запорука майбутнього нашої України. Пам’ятаймо, що минув час переслідування, але не минув час свідоцтва. Стараймося, щоб свідоцтво нашої віри було яскравим та очевидним усім, хто нас оточує».
Далі слідував виступ о. Павли Репели, синкела у справах мирян Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, у якому він поділився спогадами про навчання у підпільній семінарії тоді отця, а нині митрополита Василя (Семенюка), переслідування органами КДБ та душпастирську працю на теренах Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей.
Духовно-мистецьку програму «Через страсті до Воскресіння» представила лауреат національної премії Україні імені Тараса Шевченка, заслужена академічна капела України «Трембіта». Митці виконали музичні та вокальні твори відомих композиторів, переплетені із духовними роздумами та патріотичними віршами. Головний диригент і художній керівник капели – заслужений діяч мистецтв України, професор Микола Кулик, диригент – Алла Павлик. Художнє слово читала заслужена артистка України Ірина Швайківська."Програма створена з ініціативи доктора Михайла Перуна, голови фундації "Андрей".
В основу виставки Інституту історії Церкви Українського католицького університету лягли передусім спомини очевидців та активних учасників підпілля, які було зібрано протягом 1992-2009 рр., документи державних архівів, фотографії з приватних збірок. У виставці показано життєві історії представників греко-католицького кліру, чернецтва, мирян. Хронологічно виставка охоплює період від 1939 до 1991 років та відображає три важливі етапи трагічної і водночас героїчної історії УГКЦ ХХ ст.: насильницьку ліквідацію, підпілля та легалізацію у 1989 році.
Представлення книги «Літургія підпільної Церкви» відбулася у фойє драматичного театру. Упорядник видання отець-митрат Андрій Іван Говера, докторант Папського східного інституту Рима (Італія), спілкувався із присутніми, давав відповіді на запитання. Священик видав книгу, власне, з нагоди 25-ліття виходу УГКЦ з підпілля. На 202 сторінках можна знайти інтерв’ю, світлини, статті та спогади учасників підпілля. Додається також відео-диск, який містить унікальні фотографії живих свідків, можна почути їх голос, відчути їхні переживання від споминів, а також почути спів богослужінь, аудіо-файли яких вдалося віднайти.
о. Олег Харишин, керівник прес-служби
Тернопільсько-Зборівської архиєпархії
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»