У межах фестивалю літургійної музики «Днесь рождається від Діви» відбулася наукова конференція
Понеділок, 13 січня 2020, 10:57 У Львові вдруге відбувається фестиваль традиційного церковного співу «Днесь рождається від Діви». Події заплановані у різних локаціях міста до 14 січня 2020 року.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Римі відбудеться конференція про служіння УГКЦ в умовах війни
- У Бучацькій єпархії провели конференцію на тему «Щаслива християнська сім’я – запорука успішного майбутнього України»
- Глава УГКЦ до учасників конференції, присвяченої святій Людмилі: «Жіноча святість і місія проявляє материнське обличчя Церкви»
У фестивалі беруть участь хорові колективи, співочі групи і окремі співці-протопсалти з християнських Церков. Серед них — вже відомі львів’янам хори Вірменського собору та архикатедрального собору Святого Юра, хорова капела «Дударик», камерний хор «Київ», театральний центр Наталки Половинки «Слово і голос», а також учасники з інших міст України. Окрім виступів, заплановані й відкриті лекції, наукові заходи, святкові богослужіння, майстер-класи з традиційного церковного співу, діалогічні майданчики.
10 січня у Центрі Шептицького відбулася наукова конференція, присвячена різдвяним піснеспівам.
На головні богословські аспекти різдвяних гімнів звернув увагу богослов, перекладач, літургіст Максим Тимо. Доповідач наголосив, що різдвяні піснеспіви містять у собі христологічний та сотеріологічний аспекти. У межах христологічного аспекту маємо чіткий посил на народження другої особи Пресвятої Трійці. Навколо титулів «Христос – Син Божий», «Христос – Слово Боже», «Христос – Образ Божий», «Христос – Світло від Світла» формується концепт різдвяних текстів. У концепті сотеріологічного аспекту, крізь тексти гімнів, ми прослідковуємо тему людини та її спасіння, яка відбувається: через оновлення людини і світу через народження Христа; обоження людської природи, визволення людини від тиранії диявола, гріха та смерті, відновлення райського блаженства, єднання неба і землі.
На історичні штрихи святкування Різдва у Церкві звернув увагу у своїй доповіді керівник Літургійного центру «Передання», духівник УКУ, ієромонах Лука Михайлович.
Найважливіші терміни, у яких зосереджуємо феномени релігії християнства: міграція (свято є мігруючим феноменом; Бог, що мігрує, світло, що завойовує; досвід виходу з Вавилону, досвід пустині, Старозавітній Песах); трансляція (християнство постійно потребує перекладу), інтерпретація (перекладу не достатньо). «У розумінні ранньої Церкви не було конкуренції між Різдвом та Пасхою, лише у ІІ столітті виникає потреба відновити події Різдва Христового», – наголосив доповідач. У Різдві Христос постає новим Адамом, тобто оновленою людиною. Чому римська Церква надала увагу святкуванню Різдва? На думку отця Луки, існує три гіпотези, пов’язані із витісненням язичницького поклоніння сонцю. Доповідач згадав також про Різдвяний (або Пилипів) піст. Про традиції святкування Різдва та Богоявлення у Ватопедському монастирі, що на Афоні, розповів ієродиякон Філарет Ольшанський. Цікаво, що під час різдвяного богослужіння у цьому монастирі обов’язково когось постригають послушника у монахи.
Також про символізм різдвяної іконографії розповіла Роксолана Косів, а про іконічність грецької термінології та перекладу зазначила Уляна Головач.
Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами https://velychlviv.com
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»