У Львові проведуть наукову конференцію про о. Йосафата Жана (ЧСВВ)
Понеділок, 11 листопада 2019, 14:20 29-30 листопада у Львові відбудеться Міжнародна наукова конференція «Моє служіння Україні», присвячена о. Йосафату Жану, ЧСВВ (1885-1972 рр.), франко-канадському священнику УГКЦ, місіонерові, церковному і громадсько-політичному діячу.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Римі відбудеться конференція про служіння УГКЦ в умовах війни
- У Бучацькій єпархії провели конференцію на тему «Щаслива християнська сім’я – запорука успішного майбутнього України»
- Глава УГКЦ до учасників конференції, присвяченої святій Людмилі: «Жіноча святість і місія проявляє материнське обличчя Церкви»
Організаторами конференції є історичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, Музей отців василіан в Мондері та Василіанський інститут філософсько-богословських студій імені митрополита Йосифа Велямина Рутського.
ПРОГРАМА
29 листопада 2019 р.
Львівський національний університет імені Івана Франка
м. Львів, вул. Університетська, 1 (Актова зала)
Початок о 10:00
- о. Єронім Грім, ЧСВВ (Василіанський інститут філософсько-богословських студій, Брюховичі) – «Життя і діяльність о. Йосафата Жана, ЧСВВ».
- Карен Леміскі (Музей отців василіан у Мондері, Канада) – «о. Йосафат Жан, ЧСВВ: безмежна відданість».
- Петро Шкраб’юк (Інститут українознавства імені І. Крип’якевича НАН України, Львів) – «Від Крехова до Бучача (1913-1919) – державницькі інспірації отця Жана».
- Ліліяна Гентош (Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львів) – «Дипломатична діяльність о. Жана в роки змагань за українську державність, 1918-1921».
- о. Атанасій МакВей (Торонтський університет, Канада) – «Ви зовсім не змінились»: відносини між о. Йосафатом Жаном та нунцієм Акілле Ратті – папою Пієм ХІ».
Презентація книг о. Атанасія МакВея:
- «The Holy See and the Holodomor: Documents from the Vatican Secret Archives on the Great Famine of 1932-1933 in Soviet Ukraine» (Toronto, 2011).
- «God’s Martyr, History’s Witness: Blessed Nykyta Budka, the First Ukrainian Catholic Bishop of Canada» (Edmonton, 2014).
30 листопада 2019 р.
Львівський національний університет імені Івана Франка
м. Львів, вул. Університетська, 1 (Дзеркальна зала)
Початок о 10:00
- Олег Павлишин (Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львів) – «Історичний контекст душпастирської та дипломатичної діяльності отця Жана».
- о. Юстин Бойко, Студит (Львів) – «Студитський період отця Жана (1923-1931)».
- о. Атанасій МакВей (Торонтський університет, Канада) – «Метрополія всього світу»: отець Жан як декан УГКЦ у Великій Британії».
- Карен Леміскі (Музей отців василіан у Мондері, Канада) – «Незвичайна колекція Музею отців василіан».
- о. Гавриїл Габер, ЧСВВ (Вінніпег, Канада) – «Україна в країні кленового листка: служіння о. Йосафата Жана в Канаді (1931-1972)».
Джерело: osbm.in.ua
Довідка
Ієромонах Йосафат Жан (при народженні – Франсуа-Жозеф-Вікторіен; фр. François-Joseph-Victorien), народився 19 березня 1885 р. у містечку Сан-Фаб’єн (провінція Квебек, Канада) – франко-канадський священник Української Греко-Католицької Церкви, василіанин, місіонер, церковний і громадсько-політичний діяч.
Дорога служіння о. Йосафата розпочалася у Монреалі 14 серпня 1910 р., де був рукопокладений на римо-католицького священника. Далі – Галичина, де перейшов на візантійсько-український обряд. Відтак вступив до Василіанського чину у Крехівському монастирі і проживав монаше життя у Лаврівському, Крехівському, Жовківському та Бучацькому монастирях.
У 1919-1920 рр. працював перекладачем і секретарем для урядів Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) та Української Народної Республіки (УНР) в Галичині, Кам’янці-Подільському та Варшаві. У 1919 р. став також капеланом Української Галицької Армії та головним секретарем філії Українського Червоного Хреста у Варшаві. У часі своєї праці відстоював інтереси України у розмовах з британськими і канадськими політиками, дипломатами й церковними діячами.
У серпні 1923 р. на прохання митрополита Андрея Шептицького виїхав у Боснію для відновлення українського монастиря студитів в Камениці. Боже провидіння запровадило о. Йосафата через Хорватію до Канади, де заснував українське поселення під назвою «Шептицьке» (нині – с. Лак-Кастаньє) для емігрантів з Галичини.
У січні 1946 р. на доручення єпископів УГКЦ і Василіанського чину в Канаді виїхав до Європи, щоб зайнятися справою післявоєнних українських переміщених осіб. Душпастирював у Лондоні, де став першим заступником голови Комісії допомоги українському студентству у Великій Британії (КоДУС), створеної в 1948 р. Повернувшись до Канади, служив священником-помічником в Едмонтоні, Мондері (1950-58 рр.) та Ванкувері (1958-61 рр.). Почесний доктор Українського вільного університеті в Мюнхені (з 1957 р.).
Останні роки провів у василіанському монастирі у Ґримзбі. Наприкінці 1963 р. в його імені була заснована Фундація імені отця Йосафата Жана для надання стипендій студентській молоді українського походження в Монреалі. Написав спомини «Моє служіння Україні».
Упокоївся в Бозі 8 червня 1972 р. у м. Ґримзбі (провінція Онтаріо, Канада). Похований на українському католицькому цвинтарі Святого Петра і Павла у містечку Мондер (провінція Альберта).
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»