#ТижденьУГКЦ: 75-ті роковини Львівського псевдособору і відхід до вічності патріаршого протодиякона
Субота, 06 березня 2021, 13:35 Ось головні події, які сталися в УГКЦ протягом останнього тижня (26 лютого – 5 березня 2021 року).-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- #ТижденьУГКЦ: реакція Католицької Церкви на загрозу російського вторгнення в Україну і 130-річний ювілей Йосифа Сліпого
- #ТижденьУГКЦ: випуск магістрів і нова книга в УКУ, постанови Архиєрейського Синоду та сесія Постійного Синоду
- #ТижденьУГКЦ: «Різдвяна просфора» у Львові, «Центр слухання» у Римі, «Заборонена коляда» в УКУ і заклик до молитви за прославу о. Єремії Ломницького
75-ті роковини Львівського псевдособору 1946 року
8-10 березня 1946 року у Львові відбувся так званий Львівський «собор», який був інструментом радянської влади для ліквідації Української Греко-Католицької Церкви. З нагоди відзначення сумних роковин у Києві вже цього тижня відбувся ряд заходів.
***
Насамперед, у середу 3 березня програмою про Львівський псевдособор стартувала нова серія «Відкритої Церкви» під назвою «Прямий ефір з Блаженнішим Святославом». З Главою УГКЦ поспілкувався д-р Олег Турій, директор Інституту історії Церкви. Модератором розмови на «Живому телебаченні» був о. Ігор Яців.
«Якщо ми сьогодні про це не будемо пам'ятати і говорити, – наголосив у програмі Блаженніший Святослав, – то така подія має небезпеку повторитися. Бо ми бачимо, що не всі репресивні машини припинили свою діяльність. На жаль, багато хотіли б повторити подібні акції в різних частинах окупованої сьогодні України. І ми бачимо, що такого типу запобігання є необхідним, як щеплення проти коронавірусу».
«Ми хочемо це зробити в ім'я примирення, в ім'я примирення з нашими православними братами, в ім'я лікування ран, в ім'я запобігання, щоб такі ганебні вчинки з боку будь-якої держави щодо Церкви ніколи більше не повторилися», – сказав Глава УГКЦ.
Наприкінці ефіру Блаженніший закликав усіх помолитися за тих, які нас нищили і вбивали.
***
Відтак у четвер, 4 березня, в Київському центрі УКУ відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена темі «"Львівський собор" 1946 року: історичні обставини та сучасні оцінки». Онлайн-трансляцію події здійснило «Живе телебачення».
Предстоятель УГКЦ зазначив, що цими днями ми маємо унікальну нагоду пізнати правду. «Хочу привітати усіх нас і учасників конференції з цією подією. Львівський псевдособор був трагічною подією, яка, властиво, започаткувала системну ліквідацію Української Греко-Католицької Церкви. Завдяки новим джерелам, які вдалося відкрити, маємо нові можливості для вивчення історії. Завдяки праці наших науковців стає явною правда, яка міститься у джерелах. Ця правда може бути болючою. Це та правда, яка визволяє. Хочу подякувати усім тим, які завдяки науковій методології вивчають архіви і виявляють правду», – сказав у вітальному слові Отець і Глава УГКЦ.
«Сьогодні говоримо про фейки. Псевдособор був одним із фейків. Правда допоможе нам звільнитися від брехні і усвідомити подію, яка донині нас всіх ще болить», – переконаний Блаженніший Святослав.
Глава Церкви висловив вдячність усім науковцям і дослідникам за працю, зауваживши, що, аби сьогоднішня подія відбулася, потрібно було багато напрацюватися, а ми з великою цікавістю, сказав він, хочемо побачити плід вашої праці.
Конференція складалася з чотирьох частин, у двох з яких брав участь Глава УГКЦ.
***
У п’ятницю, 5 березня, відбулося відкриття двох виставок: «Нічого таємного, що б не стало явним» в Національному музеї історії України в Другій світовій війні та тематичної виставки на Контрактовій площі в Києві на Подолі.
В музеї, за словами Глави УГКЦ, маємо можливість побачити мовчазних свідків, які засвідчують справжню історію тоталітаризму в Україні, який зневажав гідність кожного, хто попадався йому під руку. Ця подія, яку патріарх Йосиф влучно назвав «невдалою імпрезою», спричинила масу жертв.
***
Переставився до вічності багатолітній патріарший протодиякон Михайло Продиус
Диякон Михайло помер на 64-му році життя.
Це був диякон, який гідно виконував своє служіння поруч із багатьма ієрархами УГКЦ, а зокрема, він служив дияконом з патріархами Мирославом Іваном кардиналом Любачівським, Любомиром кардиналом Гузаром та Блаженнішим Святославом.
Останні роки свого життя покійний диякон служив у Київській архиєпархії УГКЦ. Дияконував у Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ у Києві та разом із єпископами відвідував багато парафій Київщини, Вінниччини, Житомирщини, Чернігівщини та Черкащини.
В суботу, 6 березня, в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві Блаженніший Святослав у співслужінні владики Богдана Дзюраха і грона священників та дияконів відслужив Заупокійну Божественну Літургію з Чином похорону.
Поховають новопереставленого диякона Михайла в рідному селі Бринці Церковні, що на Львівщині.
Розклад похоронних богослужінь тут.
Департамент інформації УГКЦ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»