Ректор УКУ – лауреат премії Міжнародної фундації Тетяни і Омеляна Антоновичів
Вівторок, 25 жовтня 2016, 11:39 Наукову діяльність ректора Українського католицького університету о. д-ра Богдана Праха вкотре відзначено. Отець став лауреатом премії Міжнародної фундації Тетяни і Омеляна Антоновичів за книжку «Духовенство Перемиської єпархії та Апостольської адміністрації Лемківщини: у 2-х томах. Том 1: Біографічні нариси (1939-1989). Том 2: Документи і матеріяли (1939-1950)». Церемонія вручення нагороди відбулася 22 жовтня в Посольстві України в США.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Яким буде майбутнє Церкви у найближчі 30 років? – думки митр. Бориса Ґудзяка, о. Богдана Праха, Мирослава Мариновича та о. Любомира Яворського
- Сьогодні є нагода долучитися до «Розмови про майбутнє: УГКЦ 2030»
- Сенат обрав ректором Українського католицького університету отця Богдана Праха
Праця отця Богдана Праха присвячена історії Перемиської єпархії й Апостольської адміністрації Лемківщини в буремний і трагічний період 1939-1989 рр. Це були роки, коли Церква пережила воєнне лихоліття, радянські, німецькі та польські репресії й насильну ліквідацію, ув’язнення, заслання та депортації духовенства і вірних.
Робота над книгами тривала понад 20 років.
У поясненні до премії зазначено, що це «збірка дбайливо підготованої інформації про греко-католицьке священство Української Католицької Церкви Перемиської єпархії та лемківських земель». Автор розшукав, зібрав, упорядкував і розшифрував цінні, а часто й крихітні матеріали та свідчення. Він створив багатий збір первинних документів, з яких скористає не один науковець, дослідних і письменник:
«Така праця – підставова, самітна, виснажлива – зазвичай не оцінена в світі. З такої праці користають інші, її вживають, на ній будують популярні книжки – не лише у нас, а на загал у світі. І вони отримують відзначення. В особі лауреата маємо також небуденну нагоду відзначити працю сотень років того неоспіваного грона народних працівників на Божій ниві – греко-католицьких священиків».
На урочистому вечорі з нагоди вручення премії д-р Марта Богачевська-Хом’як розповіла, що багато людей запитує, за якими критеріями Фундація обирає лауреата. Адже за останні декілька десятків років нагорода Антоновичів золотила здобутки достойних осіб у різноманітних сферах людської діяльності. Директори Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів відзначали літераторів, істориків, лікарів, політиків, видавців, політологів, журналістів, високого рівня педагогів. Це різноманіття дисциплін, географічного простору, навіть обсягу праці бентежить.
«Підґрунтя кожного вибору завжди одне й те саме – кожен лауреат зробив вагомий внесок у знання або розуміння України як культурної, так і політичної цінності», - зазначила д-р Богачевська-Хом’як.
«Немає жодного сумніву в гідності цьогорічного домінанта, - сказала д-р Богачевська-Хом’як. - Його трудолюбиве життя – відкрита книжка справжнього відданого служителя Христового. Правдивий пастир не тільки за престолом. Пастир, який живе серед людей. Служить не собі, а людям. Його характеризують не слова, а вчинки. Цілеспрямовані та добре обдумані. А відтак – завжди ефективні. Він віддзеркалює відданість науці. Відданість праці над втілення тієї науки.»
У подячному слові отець Богдан Прах зазначив, що робота над дослідженням була масштабною. За роки роботи в архівах та спілкування вдалося зібрати 5 тис. свідчень, 100 тис. архівних матеріалів. «Для мене було важливо, щоб пам’ятник людям, які були перед нами, таки постав у вигляді цієї книжки. Коли ми з дружиною відкривали сторінки архівних документів, у яких була надзвичайно велика трагедія та, водночас, ще більша сила людського духу, це нас захоплювало», - каже о. Богдан.
Зазначимо, що в лютому 2016 році за цю працю ректор Українського католицького університету також був відзначений Олександрівської премією родини Ґудзяків «Ad fontes».
Про Фундацію Тетяни й Омеляна Антоновичів
Подружжя Омелян і Тетяна Антоновичі створили свою Фундацію наприкінці 1980 року у Вашингтоні, де вони тоді жили. Метою Фундації є «допомагати розвиткові культури України, включно, але не лише, із такими галузями, як українська література, історія, релігія, гуманітарні науки. Спонукати, підтримувати і заохочувати досягнення і цих ділянках і підтримувати порозуміння між українськими та американськими народами».
Премію Фундації вручають щороку.
За роки існування Фундації Антоновичів було вручено понад 60 премій, серед лауреатів якої були такі відомі в літературі та науці постаті, як: Орест Субтельний, Дейвід Сондерс, Роберт Конквест, Збігнєв Бжезінський, Богдан Гаврилишин, Ярослав Дашкевич, Юрій Андрухович, Ліна Костенко, Оксана Забужко, Богумила Бердиховська, Тімоті Снайдер, владика Борис Ґудзяк та ін.
Прес-центр УКУ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»