Про Українських cічових cтрільців говорили у Філадельфії
П'ятниця, 08 жовтня 2021, 10:16 7 жовтня розпочався осінній семестр викладів Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США у співпраці з Осередком праці Наукового товариства імені Шевченка (НТШ) у Філадельфії. Інавгураційну лекцію «Українські січові стрільці у фотохроніці Першої світової війни» представив Дійсний член НТШ д-р Василь Лопух.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Філадельфії провели літній християнський табір «Пресвята родина»
- Про біженців як трагедію українського народу ХХІ століття говорили у Філадельфії
- У Віденському університеті відбудеться інавгураційна лекція професора Томаса Марка Немета на тему «Війна в Україні і Церкви. Богословські питання»
У 1919 році уряд ЗУНР делегував д-ра Лонгина Цегельського до США для того, щоби знайти фінансову підтримку для уряду ЗУНР. Наступним уповноваженим уряду ЗУНР на терені Канади став проф. Іван Боберський. Д-р Лонгин Цегельський мав повновласність тільки на США, а проф. І. Боберський, хоч короткий час затримався у США, але його повновласті були дані лише на канадський терен. До Канади проф. Боберський прибув 7 листопада 1920 р. і привіз із собою приблизно дві сотні прозірок, які він висвітлював на екрані для численної публіки в різних місцях Канади, а перед тим, як переїхав із США до Канади, робив це в США.
Через сто років громада Філадельфії першою мала унікальну нагоду побачити оцифровані зображення з оригінальних кліше (склянних фотонегативів, яких, до слова, є майже 4 тисячі), які зберігаються в архівних фондах четаря Степана Ріпецького в Українському музеї та бібліотеці Стемфорда, Науковому товаристві імені Шевченка в Америці та в Українському музеї в Нью-Йорку.
Фонд, що зберігається в НТШ-А, містить різні документи, фінансові звіти, фотонегативи на склі та фотографії. Загалом Фонд має 1018 фотонегативів і 168 фотографії. Усі фотонегативи і фотографії доповідач сканував і уклав фотокаталог індексних фотографій.
Друга частина фотонегативів із Фонду Степана Ріпецького, що зберігається в Українському музею та бібліотеці в Стемфорді, налічує 2786 кліше. Усі фотонегативи оцифровані.
«Коли я розпочав роботу над оцифровуванням, то не мав найменшої уяви, який період охоплюють ці фотографії, хто фотографи, яка хронологія тощо. На жаль, тільки окремі частини «кліше» були якось системно укладені. Наприклад, фотонегативи з періоду перебування УСС, на лінії фронту в районі Золотої Липи, або на Волині чи в Києві.Тепер в Україні є багато можливостей для вивчення історії УСС. Є багато публікацій в наукових і періодичних видання та в інтернеті.
Проте чи дійсно ми багато знаємо про Січових стрільці? Можливо, старше покоління, що є серед присутніх, знають про це багато, бо могли мати нагоду знати учасників тих подій, але маю сумнів, що покоління моє та молодші знають про це багато», - зазначив доповідач.
Відтак В. Лопух тезово представив історію стрілецького руху, яку фотографічно зафіксували серед інших Михайло Угрин-Безгрішний, Володимир Оробець, Іван Іванець, Теофіл Мойсейович, Василь Дзіковський та ін. Присутні оглянули фотографії з періоду, коли УСС перебували у Києві під час перевороту Скоропадського; захоронень у селі Медусі поблизу Галича та в с. Красна Тячівського району; святкування Різдва та Великодня на лінії фронту; фотопортрети та групи людей; світлини, які представляють просвітницьку діяльність УСС, а також бойові дії; фотографії зі злуки ЗУНР та УНР та ін.
На завершення, Василь Лопух відповів на запитання слухачів.
Пресслужба Товариства «Свята Софія» США
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»