Про релігійно-культурне життя українців у Шамокін, ПА, говорили у Філадельфії
П'ятниця, 29 жовтня 2021, 16:47 28 жовтня відбувся заключний виклад осіннього семестру лекцій Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США та Осередку праці НТШ у Філадельфії. Юрій Данилів висвітлив тему “130-ліття єдиної галицько-української церковно-суспільної громади в США: Шамокін, ПА”.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Філадельфії провели літній християнський табір «Пресвята родина»
- Про біженців як трагедію українського народу ХХІ століття говорили у Філадельфії
- У Філадельфії відбулися читання поезії війни авторства Василя Махна
Доповідач представив хронологічний опис історії української громади в місті Шамокін - другого найчисельнішого центру українського життя в США в період першої імміграції.
Містечко Шамокін було засноване в 1835 році, а в 1870-х роках в околицю почали прибувати перші іммігранти із закарпатських повітів: Землинського й Шаринського, а відтак з Лемківських повітів: Сяноку, Горлиці та наприкінці 1880-х років - з Галичини. Першу греко-католицьку церкву Преображення Господнього було освячено 23 серпня 1890 року. Першим парохом церкви було призначено о. Теофана Обушкевича, після відходу якого парафія впродовж двох років функціонувала як місійна до приїзду о. Івана Констанкевича 1 травня 1893 р. За час його душпастирювання було закуплено цвинтар, зорганізовано церковний хор “Боян“ (з 1914 р. - “Бандурист”). Період 1895-1898 рр. ознаменований приїздом динамічої групи священників, що їх історик Юліян Бачинський назвав “Американським Колом”. До його складу увійшли семеро львівських семінаристів: о. Нестор Дмитрів, о. Микола Стефанович, о. Іван Ардан, о. Степан Макар, о. Антін Бончевський, о. Микола Підгородецький, о. Павло Тимкевич. Вони причинилися до формування національної тотожності іммігрантів і перетворення русинів на національно свідомих українців. Члени «Американського Кола» на чолі з о. Констанкевичем вели боротьбу проти латинізації, русифікації та мадяризації перших поселенців. Вони допомогли в створенні читалень, громадських установ, етнічних вечірніх шкіл, а між 1895-1907 рр. редагували газету «Свобода», очолювали Народний союз та зуміли трансформувати його з москофільської організації на українську.
У 1900 р. в Шамокіні було засноване літературне і добродійне Товариство імені Шевченка та того ж року 30 травня, вперше в США влаштовано вшанування 39 роковин смерті Тараса Шевченка. Із збільшенням кількості парафіян виникла необхідність побудови нового храму. 29 жовтня 1907 р. преосвященний Сотер Ортинський освятив наріжний камінь. Доповідач зазначив, що ці роки ознаменовані активними спробами римо-католицької ієрархії взяти під повний контроль греко-католицьку церкву.
В жовтні 1905 р. Шамоківська громада заснувала “Русинську Колегію“ (Ruthenian College), метою якої було виховання українсько-американської молоді в українському національному дусі. Історичною подією для парафії Преображення стали відвідини митрополита Андрея Шептицького 1-3 січня 1922 року.
Парафіяни розуміли від початку важливість освіти та значення парафіяльної школи. Перша парафіяльна школа, заснована одразу після посвячення оригінального храму, пропонувала лише навчання реліґії та предмети українознавства тричі в тиждень. 1938 року, під тиском владики Константина Богачевського, було закуплено примішення під нову школу, управління якої доручено сестрам служебницям і яка діяла до липня 2009 року.
У червні 1958 р. парохом призначено o. Константина Беднара, який спільно з церковною радою підготував святкування 75-ліття парафії, яке відбулося 1 листопада 1959 р. Проведено реставрацію храму, встановлено новий іконостас авторства Христини Дохват та майстерні Ігоря Хоманчука.
У лютому 1976 р., у рамках відзначення 200-ліття Америки, Український народний союз (УНС) відсвяткував цей ювілей великим фестивалем в місті свого заснування, а 9 лютого 1984 р. – 90-ліття діяльності УНС, якому доповідач присвятив особливу увагу з огляду на місце заснування організації саме в Шамокіні.
100-ліття парафії відзначили 1984 р. за участю митрополита Стефана Сулика, а 125-літній ювілей - 25 квітня 2010 р. за участю митрополита Стефана Сороки.
Як зазначив Юрій Данилів, за час існування храму Преображення Господнього в парафіяльній громаді Шамокіна служило 25 душпастирів. У час заснування у 1884 р. парафія налічувала 100 родин, 1934 р. - 315 родин, а 2018 є 60 родин.
Пресслужба Товариства «Свята Софія» США
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»