На Коломийщині парафіяни реставрують 200-літню церкву
П'ятниця, 13 грудня 2019, 16:44 Більше ніж місяць тому в селі П’ядики Коломийського району в церкві Пресвятої Богородиці розпочалися ремонтні роботи. Історія храму за деякими джерелами сягає 1500-х років. Із різних причин тричі його доводилося відбудовувати. Сучасній споруді – майже 200 років, тож не дивно, що приміщення потребує реставрації.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Старовинні ікони, що були віднайдені у с. Мар'янівка, відреставрували
- У гарнізонному храмі у Львові завершився процес реставрації фресок авторства Франциска Екштайна
- Сестри студитки просять допомогти відреставрувати фасади храму Всіх святих у Львові
Брат Микола-Руслан Бойко каже, що служителі церкви поетапно йшли до цієї давньої мети. До останнього не знали, вдасться втілити задумане чи ні.
«У якийсь момент ми задумали перекрити бляху, десь підмалювати та зробити ремонт. Але після спілкування з фахівцями кооперативу «Зодчий» дізналися справжню цінність нашої церкви, – згадує семінарист. – Виявилося, що наш храм, датований 1827 роком – унікальний у цілому карпатському регіоні».
Справа в тому, що трибанна дерев’яна П’ядицька церква Пресвятої Богородиці зроблена без жодного цвяха. Церкви такого ж типу та віку, виконані в гуцульських і покутських традиціях – рідкість.
«Є згадки, датовані 1500-ми роками, що на цьому місці була маленька церква, – розповідає адміністратор храму отець Роман Площак. – Її знищили татари. Тоді відбудували нову, але паламар не загасив свічку, тож друга церква згоріла. Це вже третя на тому ж місці».
Церкву Пресвятої Богородиці не закрили за радянських часів, як в інших селах, бо люди ходили на службу, попри заборони. В ті часи було звичним оббивати все бляхою. Тепер її планують замінити на гонту.
«Під цинковою бляхою видно, що й стара гонта ще збереглася», – каже брат Микола-Руслан.
Зараз реставраційні роботи йдуть добре. Священники кажуть, що потрібно замінити буквально кілька брусів, основна ж структура дуже добре збережена.
«До Різдва плануємо, якщо дозволить погода, завершити нижню частину піддашшя та стіни над ним, – продовжує брат Микола-Руслан Бойко. – З наступного року візьмемося за купольну частину: знімемо бляху та відремонтуємо один із куполів, який сів. Далі візьмемося за нижню дерев’яну частину».
Є також потреба в ремонті святилища, дерев’яне покриття стін і підлога в деяких місцях прогнили. А ще в планах – відновити вітражі на вікнах, де вони не збереглися. Це – родзинка церкви в П’ядиках.
У майбутньому мріють відновити ще й іконопис, але зараз проєкт передбачає лише базову реконструкцію структури храму.
Вартість усіх робіт – близько двох мільйонів гривень. На роботу з гонтою (матеріали, заготівлю й оплату праці майстрів) і деревину вже витратили понад триста тисяч гривень. Ці кошти вдалося зібрати власними силами: завдяки приватним спонсорам, пожертвам парафіян, а також іспанським єпископам.
«Нам вистачає коштів, щоб завершити нижню частину, а надалі сподіваємося на підтримку меценатів. Йдеться про суму близько півтора мільйона гривень», – додає брат Микола-Руслан Бойко.
Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами https://kolugcc.org.ua
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»