АКТУАЛЬНО

“Думаю, що ті виклики, які стояли перед нашими мучениками, стоять і перед нами сьогодні!” — Глава УГКЦ

Четвер, 19 квітня 2018, 17:41
У середу, 19 квітня, відбулося відкриття виставки «УГКЦ — час випробувань» в Національному музеї Другої світової війни в Києві. Загалом акцентними експонатами експозиції стали особисті речі митрополита Андрея Шептицього, патріарха Йосифа Сліпого, владики Володимира Стернюка та отця Климентія Шептицького. Кожний із них пронизаний особливим теплом та молитовною енергією.

У відкритті виставки взяли участь: Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, владика Йосиф (Мілян), Єпископ-помічник Київської архиєпархії, владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду Єпископів УГКЦ, о. Севастіян Дмитрух, а також радник Президента України Юрій Богуцький, керівник Галузевого державного архіву СБУ, Андрій Когут, Олександр Лисенко, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту НАН України, Іван Ковальчук, генеральний директор Національного музею України у Другій світовій війні.

“Я вважаю, що сьогодні кожен з нас, хто переступив поріг цього музею і пройшов цими залами (які присвячені стражданням українського народу в часи Другої світової війни), кожен з нас, пройшовши через ці спомини, потребував прибути сюди, де сьогодні відкривається ця експозиція. Вона присвячена стражданням, свідченню, а відтак тому великому скарбу, який має УГКЦ, — це мученики ХХ століття та сповідники віри, — такими словами на початку своєї промови Предстоятель звернувся до присутніх. — Думаю, що без цієї експозиції, без пам’яті про відважне мучеництво та сповідництво єпископату, священиків, монахів, монахинь та вірних УГКЦ — пам’ять України про ХХ століття не є повною. Очевидно, що всяка війна — Перша або Друга світова, чи війна, яку ми переживаємо сьогодні — приносить велике лихо та страждання. Війна означає сльози, смерть, знищення, розруху, і все те, що ми хочемо поминати у цьому музеї”.

За словами Глави Церкви, страждання, які перенесла УГКЦ, зокрема у ХХ столітті, мають у собі щось особливе, несуть у собі якесь слово та послання до християн і українців сьогодення. Свого часу Ісус Христос говорив своїм учням: “Не бійтеся! Вас поведуть, наклавши руки перед правителями світу цього. Проте це вам дасть можливість свідчити про Мене”. Крім того, Син Божий промовляв: “Не турбуйтеся про те, що маєте говорити, що маєте казати, бо в той момент Святий Дух дасть вам таку мудрість, якій ніхто не може протистояти”. 

“Сьогодні, відкриваючи цю виставку, ми можемо стверджувати, що ці Христові слова сповнилися у всій своїй повноті в стражданнях, у випробуваннях, у мучеництві та свідченні УГКЦ. Ці страждання та випробування дали нагоду нам свідчити серед безбожних атеїстичних режимів про Ісуса Христа. Ці страждання, ці випробування, тюрми та катування дали нам можливість, дали свідчення нашої віри в Бога, який помер, воскрес і є присутній між нами”, — підкреслив Предстоятель.

Він також додав, що християнське свідоцтво мало ще одне дуже важливе значення. Більшість страждань і мук, які були перенесені, — це були страждання свідчення про єдність Христової Церкви. Ми тепер згадуємо про чотири особи — це праведний митрополит Андрей Шептицький, патріарх Йосиф Сліпий, блаженний священномученик Климентій Шептицький та архієпископ Володимир Стернюк.

Кожному з них, хто їх мучив, робили пропозицію — відректися від єдності з Римським Апостольським престолом, від того сопричастя, в якому народилася Київська Церква в часи Володимирового Хрещення. Мовляв, і тоді отримаєш все. Відречися від своєї тотожності, від своєї віри — отримаєш вигідне життя, великі катедральні собори, можливість пишно звершувати богослужіння і все інше. Це було щось подібне до того, коли злий дух пропонував Сину Божому в пустелі...  Вони були мучениками та сповідниками єдності Христової Церкви, сповідниками дуже важливої ролі, яку доручив Ісус Христос апостолу Петру...

“Я хочу подякувати всім тим, які підготували сьогоднішнє свято. Нам так потрібно сьогодні цього свідчення, як українцям і як християнам. Я думаю, що ті самі виклики і випробування, які стояли перед нашими мучениками та сповідниками, стоять перед нами сьогодні. Ми питаємо себе тепер: як нам бути християнами? Як нам в Україні долати наші розколи, розподіли та відновити єдність християн-спадкоємців єдиної помісної Церкви? Як нам бути єдиними з Богом, з нашими братами і сестрами в Христі?” — закликає до роздумів Глава УГКЦ. 

“Я переконаний, що ця виставка-пам’ять допоможе нам знайти відповідь. Я дякую всім тим, хто по крупинках зібрав ці експонати. Хочу подякувати отцю Севастіяну, монаху Студійського уставу, що нарешті ці експонати, ця історія, ця пам’ять і це свідоцтво приїхали до Києва! Адже саме в Києві в сучасних обставинах ця виставка є такою потрібною. Я хочу подякувати директору та всім працівникам за те, що прийняли цю виставку, за те, що доповнили у цю мозаїку пам’яті, випробовувань, страждань українського народу в цьому музеї. Я хочу подякувати всім тим, які прибули побачити цю виставку і, можливо, пройти шляхом духовних страждань від покорення, свідчення і терпіння, але шляхом до Воскресіння. Ми тепер вітаємо між нами присутнього воскреслого Христа. Бажаю усім глибокого переживання, застанови та призадуми над побаченим. Бажаю всім вам відкрити вухо і послухати те, що ці експонати як свідки можуть нам сказати... Нехай через ці експонати промовлять до нас  ті, які своїми стражданнями наповнили ті речі Божим духом”, — наостанок із вдячним словом та важливістю цієї події  промовив Блаженніший Святослав.

Зазначимо, що унікальні артефакти з фондів Музею митрополита Андрея Шептицького передав на експонування і особисто привіз директор музею отець Севастіян Дмитрух. Співорганізатором виставки став Галузевий державний архів Служби безпеки України, де зберігаються документальні свідчення про гоніння, переслідування та знищення УГКЦ.


Департамент інформації УГКЦ

 

ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next