Про п’ять ознак інтернет-залежності – психолог Шпиталю Шептицького Ольга Кітура
Четвер, 08 жовтня 2020, 14:16 Всі чи майже всі речі в нашому житті мають свої «плюси» і «мінуси». Інтернет і все, з ним пов’язане, – не виняток. Саме тому сьогодні говорять про новий вид залежності, пов’язаний із цим, поза сумнівом, великим винаходом, – інтернет-залежністю, а точніше – соцмережевою залежністю. Про причини цього явища і певну самодіагностику на предмет «інтернетоголізму» у «Психологічній порадні» розповіла психолог Центру психічного здоров’я при Шпиталі Шептицького Ольга Кітура. Це – перша із циклу програм на цю тему.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Про Церкву й інновації говорили у програмі «Добра розмова»
- Шпиталь Шептицького започаткував проєкт, завдяки якому українок з онкологією оперуватимуть у Польщі безкоштовно
- «Великі зміни можливі тільки разом, зусиллями всієї єпархіальної спільноти», – владика Микола Бичок
Інтернет як засіб інформації та комунікації – лише інструмент, який сам по собі не є ні добрим, ні поганим: усе залежить від того, як ним користуватися, з якою метою, і, звісно, від його контенту. Безумовних плюсів цієї комунікаційної мережі та її продуктів багато: доступ до будь-якої інформації у будь-який час, зближення людей, можливість заробітку та самопромоції тощо. Усе це перетворює інтернет на нагальну необхідність для сучасної людини. Але треба знати й про пастки, які уже стають очевидними – аж до того, що психологи говорять про залежність, зокрема, від соцмереж.
Про два «полюси» інтернету
«Явище інтернет-залежності – це спектр, де на одному полюсі – все-таки залежність, з усіма її ознаками, а на протилежному – почуття потоку, відчуття щастя і єднання зі світом, – каже психолог. – Посередині – людина, яка практично і з холодним розумом використовує інтернет як інструмент».
Отже, про полюс залежності: у цьому стані спостерігаються навіть медичні ознаки, спільні для всіх залежностей – як-от куріння, алкоголізму, залежності від азартних ігор тощо. І перша з цих ознак – постійна потреба в цьому предметі, його висока цінність. У випадку з інтернетом – це потреба постійно бути на зв’язку, аби перевірити новини, пошту чи месенджер, зайти у соцмережі, щось там запостити, прокоментувати, подивитися скільки «лайків»… Друга ознака – збільшення часу перебування в соцмережах, тобто «дози» інтернету.
«Третя ознака – наявність абстинентного синдрому. Це момент, коли людина з якихось причин не може бути на зв’язку, не може прийняти свою «дозу» – і її починає «ламати». Це дуже показовий момент: скільки годин чи діб ви можете не заходити в мережі чи месенджер – звичайно, якщо це не пов’язано з роботою, бо це трохи інше».
Ще одна ознака, яка повинна насторожити, – емоційність у ставленні до, у цьому випадку, можливості перебувати в інтернеті, тобто наскільки це цінне. А цінним це може бути настільки, що все інше втрачає вагу і значення: людина починає нехтувати своїми обов’язками – побутовими, робочими, сімейними, заради цього «зависання». І п’ята ознака – коли на ґрунті «інтернетоголізму» псуються стосунки і на проблему починає звертати увагу близьке оточення: людина ніби присутня фізично, але насправді відсутня, тому що вона там, у соцмережах. Якщо всі ці ознаки збігаються, можна говорити про залежність.
Другий полюс у стосунках з інтернетом – стан потоку і єднання з іншими, коли людина реалізує свій потенціал, свою творчість, свою працю. «Здається, ніби це схоже на залежність, тому що також має сильне емоційне забарвлення, але це не так, – каже Ольга. – У цьому разі важлива відповідь на питання – для чого мені інтернет? Якщо людина сконцентрована на тому, що вона робить, усвідомлює і розуміє, що соцмережі – лише інструмент для чогось іншого, що інтернет – не все її життя, це – не залежність. Так само, як розуміє, що й постійне перебування в цьому стані потоку і ейфорії не є сенсом життя, тому що це неможливо…»
Джерело: Живе радіо "Воскресіння"
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»