АКТУАЛЬНО

«Причини воєнної агресії – в самій росії, в її нутрі», – Глава УГКЦ у 112-й день війни

Середа, 15 червня 2022, 15:13
У сучасному світі напівправди і брехні, яка видається за істину, розум, як дар Святого Духа, дає можливість не піддаватися цій облуді і бачити причинно-наслідкові зв’язки подій. Це особливо важливо, коли йдеться про причини, мотиви і корені відкритої російської воєнної агресії в Україні: розум є антидотом проти пропаганди і брехні, якою росія заливає світ, продовжуючи вбивати українців і погрожуючи всьому світу.

Про те, наскільки необхідним є дар розуміння і бачення реальності для всіх, і, зокрема, тих, від кого залежить прийняття рішень, які матимуть наслідки для всього людства, 15 червня, у 112-й день війни, говорить Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

Сьогоднішній день Глава УГКЦ, як і завжди, розпочав з подяки захисникам України і Богу, та інформації про події на фронті, зокрема, про оборону Сєвєродонецька на Луганщині:

«Знову ми дякуємо цього ранку Господу Богу і Збройним силам України за те, що побачили світло денне, що змогли пережити минулий день і цю ніч. Бо, на жаль, багато людей загинуло в Україні. За повідомленнями, які ми отримуємо від різних органів державної влади, щодня гине близько ста військовослужбовців. А скільки гине щодня цивільного населення – ніхто не знає, але їхнє число, мабуть, ще більше.

Героїчно тримається вже легендарне місто Сєвєродонецьк на Луганщині, яке перетворюється на місто-герой, місто-мученик. Колись стотисячний адміністративний центр Луганської області сьогодні став осердям величезного протистояння. Російські війська в десять разів переважають українську військову присутність там. Але наші хлопці мужньо обороняють місто, захищаючи цей клаптик української Луганщини.

Активні бойові дії ведуться на всій лінії фронту – від Харківщини аж до Херсонської області на півдні. Україна стоїть! Україна бореться! Ворог наполегливо намагається нас залякати. Вчора ракетними ударами було поранено західні області України: Львівську, Тернопільську та Хмельницьку. Однак Україна успішно обороняється, чим дивує світ».

Цей тиждень після свята П’ятдесятниці – час, коли літургійна традиція Церкви звертається до особи Святого Духа, Його присутності між нами і Його дарів людині. Блаженніший Святослав продовжує розважання про сім дарів Святого Духа, розпочаті вчора. Роздуми дня сьогоднішнього – про дар розуму:

«Цього тижня, відповідно до нашої традиції, ми переживаємо особливий тиждень посвяття П’ятдесятниці. Ми щодня оспівуємо Духа Святого, який, зійшовши колись на апостолів у вигляді вогняних язиків, присутній і живо діє сьогодні в тілі нашої Церкви.

Вчора ми почали роздумувати над дарами Святого Духа, зокрема говорили про мудрість. Сьогодні пропоную замислимося над ще одним даром, який називається розумом.

В українській мові слово «розум» має багато значень. Розум як дар Святого Духа – це особлива здатність людини проникати в глибину дійсності, розрізняти причини і наслідки різних подій, феноменів, а через них споглядати першопричину всього, що існує, живе і рухається, – Бога і Спасителя».

Чим є розум як дар Святого Духа для сучасної людини, у, так би мовити, практичній, не абстрактній чи теологічній, площині? Тим, що дозволяє не піддатися облуді, розрізняти правду і брехню, не обманутися:

«Цей дар Святого Духа необхідний для того, щоб не дати себе одурити диявольським підступам. Адже ми живемо у світі підробок, коли бажане видається за дійсне; коли неправду і брехню намагаються подати за єдину істину. Важливо, щоб сьогодні за допомогою цього особливого дару Святого Духа ми не піддавалися на цей позірний туман, який хоче нам навіяти спокусник, а могли заглибитися в дійсність і її правильно розуміти та пізнавати».

Світлий розум і ясне бачення сьогодні необхідні тим, на кого покладена особлива відповідальність за прийняття рішень, які мають і матимуть дуже вагомі наслідки, – зокрема, це стосується розуміння світом причин російської агресії в Україні, вважає Глава УГКЦ:

«Цей дар вкрай потрібний тим, хто несе особливу відповідальність, виконує важливе служіння в Церкві, державі та суспільстві. На мою думку, розум як дар Святого Духа дуже потрібний тим, хто намагається зрозуміти причини і наслідки цієї повномасштабної російської агресії. Бо ми бачимо, що сьогодні цілий світ намагаються обманути, видати бажане за дійсне. Ми бачимо і знаємо, переживаючи війну на власній шкірі, що агресія росії проти України нічим не спровокована. Той, хто думає, що якась зовнішня причина викликала в росії військову агресію, той або сам перебуває в полоні російської пропаганди, або просто навмисно обманює світ».

Причини воєнної агресії росії – у ній самій, у її природі і нутрі, каже Глава УГКЦ. Україна першою прийняла цей удар, але, очевидно, що тримає його за весь цивілізований світ і його цінності:

«На жаль, та частина пострадянського простору, яка сьогодні є на території російської федерації, має свої глибокі вади і хвороби ще із совєтських часів. Цей пострадянський реваншизм, який сьогодні постав у новому обличчі крайнього російського націоналізму, у вигляді ідеології руского міра, явно набрав геноцидних ознак. І Україна є його першою жертвою.

Тому так важливо розуміти причини і наслідки цієї війни. На жаль, причини цієї війни лежать у самій росії, у її нутрі. Російський агресор намагається вирішити свої внутрішні проблеми за допомогою зовнішньої агресії. Проєктує свої хвороби на інших і в них звинувачує цілий світ».

«Ми сьогодні молимося за дар Святого Духа для політиків, дипломатів, церковних і релігійних діячі, щоб Господь Бог дав їм уміння бачити причини і наслідки речей, глибину дійсності і здатність відрізняти правду від навіяної брехні та фальшу», – завершив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

Департамент інформації УГКЦ

ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next