Право на надію для засуджених на довічно, точка зору капелана
П'ятниця, 11 лютого 2022, 11:57 10 лютого 2022 року у приміщенні Українського кризового медіа-центру відбувалася спільна прес-конференція Харківської правозахисної групи та представників Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Збаражі засуджених вчили виготовляти писанки
- Капелани УГКЦ на Львівщині і Тернопільщині відвідали засуджених, освятивши для них вербові галузки
- Звернення владики Михаїла Колтуна з нагоди Дня особливої уваги до в’язничного служіння
У виступі з приводу публікації нового дослідження «Довічне ув’язнення: європейські стандарти та українська практика» взяв участь представник Душпастрської ради при міністерстві юстиції України священник Костянтин Пантелей.
«На моє переконання, яке сформувалося через багатолітню практику душпастирської опіки у пенітенціарній системі, засуджені на довічно повинні отримати право на надію, як це є у цивілізованому світі, – стверджує о. Костянтин. – Для цього у законодавстві України необхідно створити перспективу на помилування після відбуття в’язнем певного терміну. Така перспектива включає можливість заміни довічного ув’язнення м’якішою мірою покарання та умовно-дострокового звільнення».
«Окрім того, – зазначив священник, для в’язнів, що були засуджені відповідно до кримінально-процесуального права 1961 року, існує потреба оскаржувати неправосудні вироки і добиватися перегляду справ, коли єдиним доказом їхньої провини служили власні свідчення засуджених проти себе».
Таке свідчення капелана не суперечить принципу, що пенітенціарне душпастирство повинно бути особливо пильним, щоб не перетворити християнську любов до в'язнів на атаку законного правосуддя чи байдужість до злочинної поведінки та ситуації жертв злочинів.
Число довічників зростає. «Покращення» статистики щодо кількості засуджених на довічно була пов'язана з російською воєнною інтервенцією, анексією Криму й частковою окупацією території України Донецької і Луганської областей, де відбували покарання близько 400 довічників. З цим зростає і потреба адекватного ставлення до громадян, які відбувають таке покарання, вдосконалення законодавства відносно можливостей оскарження неправосудних вироків, соціально-психологічна праця, душпастирство тощо. Пенітенціарні установи не забезпечені належною кількістю спеціально приготовлених для цього соціальних приміщень. При здійсненні планувань пенітенціарних установ і бюджету Міністерства юстиції необхідно розрахувати кошти на ці потреби.
9 червня 2021 року Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав, у часі головування у Всеукраїнській раді Церков і релігійних організацій, підписав Звернення ВРЦіРО щодо розв’язання проблеми невинно засуджених
17 березня 2021 року в Укрінформі учасники Круглого столу з циклу «Становлення справедливості в Україні», солідарно висловились про необхідність створення правових підстав щодо виправлення судових помилок.
3 березня 2021 року у першому читанні було прийнято Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини, яким передбачається можливість умовно-дострокового звільнення довічно-засуджених.
Експерти Харківської правозахисної групи предсавили у дослідженні щодо різних аспектів довічного ув’язнення в Україні:
- умови утримання;
- відсутність правових можливостей перегляду справи, навіть якщо докази провини дуже сумнівні;
- уривки з інтерв’ю із засудженими довічно;
- переклад пілотного рішення Європейського суду з прав людини Пєтухов проти України № 2, яким визнано відсутність реальної можливості умовно-дострокового звільнення для осіб, довічно позбавлених волі, порушенням статті 3 Конвенції та системною проблемою в Україні;
- рішення вищих національних інстанцій відносно можливості умовно-дострокового звільнення позбавлених волі довічно;
- анонімне опитування засуджених довічно, яке з’ясувало, що переважна більшість осіб засуджених за радянським процесуальним законом в редакції 1961 року за першою інстанцією обласним судом і не мали права на оскарження вироку в апеляційному порядку.
Спікерами на презентації дослідження були Євген Захаров директор Харківської правозахисної групи; священик Костянтин Пантелей, керівник Відділу ПК Української Греко-Католицької Церкви з душпастирства в пенітенціарній системі України; пастор Юрій Кулакевич, директор Департаменту зовнішніх зв'язків Української Церкви Християн Віри Євангельської; Андрій Діденко, координатор програм Харківської правозахисної групи.
Довідка
23 жовтня 2014 року у Римі Святіший Папа Франциск зустрічався з делегатами Міжнародної асоціації кримінального права й висловив думку, що довічне ув'язнення є "прихованою стратою". Остаточно кожен засуджений на довічно мусить мати шанс на повернення до суспільства в результаті застосування помилування.
Кримінальний кодекс України передбачає довічне позбавлення волі лише у виняткових випадках за скоєння особливо тяжких злочинів:
- умисне вбивство однієї або кількох осіб, скоєне з особливою жорстокістю;
- зґвалтування малолітньої особи, вчинене повторно;
- скоєння теракту, що призвело до смерті багатьох людей;
- осягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що потягло за собою загибель людей чи інші тяжкі наслідки;
- посягання на життя правоохоронців чи журналістів.
Найвищий вид покарання не застосовується:
- до неповнолітніх;
- до осіб старше 65 років;
- до вагітних.
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»