«Бути вільними – це наслідок вибору добра, і це відповідальність», – о.Тарас Карвацький
Субота, 24 жовтня 2020, 11:43 Чому ми незадоволені лідерами, яких самі обираємо, і як визначити, хто справді є і може бути добрим провідником? Ця програма – про принципи, якими слід керуватися християнину і в час політичних виборів, і щодня.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Про Церкву й інновації говорили у програмі «Добра розмова»
- «Великі зміни можливі тільки разом, зусиллями всієї єпархіальної спільноти», – владика Микола Бичок
- «У проповідях папи Івана Павла ІІ йшлося, щоб українці повірили в Бога, у себе і в Україну. І це дало свій плід», – отець Теодозій Янків
Правило УГКЦ – не агітувати за жодну партію чи кандидата, тому що завдання Церкви – інші. А саме – пробуджувати людину і свій народ, щоб зроблений вибір був відповідальним і за майбутнє країни, і перед Богом. Про це – «Вечірні діалоги з душпастирем» з о. Тарасом Карвацьким.
«Кожен із нас у своєму житті часто стоїть перед вибором. Що ж потрібно знати, щоб цей вибір був правильним? Ми створені Богом, за Його задумом, з Його уяви про нас – кожного і всіх, як народу. Тому найперше, що ми повинні зрозуміти – ким уявив нас Господь? До чого покликав кожного з нас?»
Лідер, провідник – той, хто веде людей за собою, – теж покликання, дане Богом, і важливо розпізнавати, є воно в цієї людини чи немає. Питання покликання стосується будь-якої діяльності, але саме питання вибору лідерів, які беруть на себе відповідальність, стоїть перед українцями надзвичайно гостро.
Отець Тарас нагадує біблійну історію виходу народу Ізраїлю з єгипетського рабства, і Мойсея, який став їх провідником у землю обітовану. Зокрема, отець звертає увагу на таке: Мойсей мав бути здатним виконати замисел Божий – вивести народ із рабства, і Господь готував Мойсея до цієї місії, вчив слухати і чути, поборювати свою гордість..
На прикладі Мойсея можемо побачити його зростання як провідника свого народу. Так, він був обраний, мав покликання, але мав і гордість. «І Господь виховує його, змінює людину, яка хотіла все робити по-своєму, на людину, яка слухала і чула Божу волю, – каже отець. – І ця покора – протилежна гордості і гордині. В Біблії видно: жоден Божий план не здійснюється без чіткого керівництва, провідництва… Не має значення, скільки часу ми у своїх молитвах звертаємося до Бога – рік, десять років чи й двадцять – Господь чує нас завжди, але на все свій час. І ми повинні бути готовими, вміти слухати і чути Бога…»
Отець Тарас згадує, що здобуття Україною Незалежності часто порівнюють із виходом народу Ізраїлю з неволі. В цьому випадку – з полону СРСР, де нищилася і людина, і Церква, і держава. «Ми все ще перебуваємо у процесі виходу із цієї неволі, відкидання того комуністичного і радянського спадку, щоб прийти до правдиво українського суспільства, яке пам’ятає про присутність Бога».
Україна після здобуття Незалежності мала не так багато справді українських політиків – більшість були і залишаються політиками радянськими, з притаманним цій системі мисленням. І не лише політики, а й люди. Отець знову згадує Біблію: тільки-но Мойсей відійшов від ізраїльтян, як вони відлили собі нового ідола – золотого тельця. «Люди зараз часто згадують дешеву радянську ковбасу, і забувають цінність і ціну свободи, вільного життя. Але коли люди не готові до свободи, вони потрапляють у рабство… На Мойсея також нарікали: якщо немає землі обітованої, нехай би був фараон. І це – невихований потяг до свободи і неправильний вибір. Бог визволяє, а ми хочемо все і відразу. Але мусимо пройти певний шлях. Люди хочуть швидкої віри, швидких перемін, але найважливіша переміна – внутрішня. Для нас – забути Радянський Союз і дивитися в майбутнє, звертатися до Бога, щоб не пропало це бажання волі».
Отець наголошує: свобода – це відповідальність, готовність робити відповідальний вибір, не нехтуючи ним, не нарікаючи й не перекладаючи цю відповідальність на інших.
Як казав Блаженніший Святослав, свобода – наслідок вибору добра, і це дорога до повноти життя. Людина стає вільною тільки тоді, коли обирає життя, яке проявляється в істині Божого слова. Вибравши зло, людина обирає смерть, стає рабом зла і втрачає можливість вибору.
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»