Ювілейні урочистості в колишньому катедральному соборі історичної Холмської єпархії УГКЦ
П'ятниця, 25 січня 2013, 11:04 З нагоди літургійного вшанування пам’яті Пратулинських мучеників 23 січня 2013 року в колишньому катедральному соборі Різдва Пресвятої Богородиці історичної Холмської єпархії Української Греко-Католицької Церкви відбулися вже 10-ті за рахунком ювілейні урочистості. З нагоди Року віри, проголошеного в усій Католицькій Церкві, того дня у святкуваннях взяли участь вірні Української Греко-Католицької та Латинської Церков. Традиційно впродовж останніх десяти років греко-католицькі семінаристи разом із парафіянами з Любліна вирушають до Холма, де їх гостинно вітають місцевий латинський парох і парафіяни. Із кожним роком зростає кількість українських люблінських парафіян, які виявляють бажання і приїжджають до цього славного міста української історії на території сучасної Польщі.
З нагоди літургійного вшанування пам’яті Пратулинських мучеників 23 січня 2013 року в колишньому катедральному соборі Різдва Пресвятої Богородиці історичної Холмської єпархії Української Греко-Католицької Церкви відбулися вже 10-ті за рахунком ювілейні урочистості. З нагоди Року віри, проголошеного в усій Католицькій Церкві, того дня у святкуваннях взяли участь вірні Української Греко-Католицької та Латинської Церков. Традиційно впродовж останніх десяти років греко-католицькі семінаристи разом із парафіянами з Любліна вирушають до Холма, де їх гостинно вітають місцевий латинський парох і парафіяни. Із кожним роком зростає кількість українських люблінських парафіян, які виявляють бажання і приїжджають до цього славного міста української історії на території сучасної Польщі.
В урочистій Літургії, окрім українських семінаристів і парафіян з Любліна, взяли участь парафіяни місцевої латинської парафії. Службу Божу очолив о. Сергій Стесенко, докторант канонічного права Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ (КУЛ), з яким співслужили: прот. Богдан Панчак, настоятель греко-католицьких семінаристів у Митрополичій духовній семінарії Любліна, та о. д-р габ. Христофор Ґжесяк, науковий працівник Інституту культурознавства КУЛу, який виголосив проповідь. Дияконську службу під час Літургії виконував диякон д-р Петро Сивицький, науковий працівник Інституту історії КУЛу, а змішаний семінарійно-парафіяльний хор з Любліна своїм співом прикрасив святкову відправу, в якій, поряд з українською, лунала і польська мова.
Проповідник насамперед звернув увагу присутніх вірних на те, що мученики з Пратулина на Підляшші, яких в 1996 році бл. Іван Павло ІІ проголосив блаженними, стали прикладом для десяток і сотень простих селян, вірних Греко-Католицької Церкви на Холмщині й Підляшші, які віддали своє життя за єдність Церкви, будучи вірними Апостольському Престолові та власній Церкві, незважаючи на тиск з боку тодішньої царської влади Російської імперії щодо переходу в лоно Російської Православної Церкви. Геройська смерть 13 українських селян в 1874 році, які мали сім’ї і в тяжкий період переслідування Греко-Католицької Церкви не завагалися засвідчити вірність Католицькій Церкві, повинна скріплювати віру сучасних і прийдешніх поколінь незалежно від літургійних традицій і національної приналежності.
Далі проповідник зосередив увагу на тому, що впродовж багатьох століть у цій величній святині, колись катедральному соборі Холмської єпархії Греко-Католицької Церкви, вірні заносили свої молитви та що теперішня приналежність храму до Латинської Церкви має неповних сто років, оскільки після ліквідації в 1875 році з боку російської влади Холмської єпархії була передана Російській Православній Церкві, і лише згодом храм перейшов до сучасних господарів. Для українців це місце має як релігійне, так і культурологічно-історичне значення, оскільки гора, на якій збудована церква Різдва Пресвятої Богородиці, має назву "Данилова", бо тут похований король Русі Данило, якого нині згадують як Данила Галицького, правителя держави, а в криптах цього собору спочивають також й українські єпископи Холма.
Для багатьох місцевих латинських парафіян почута інформація поглибила розуміння важливості цієї святині і міста Холма для українців. До цього треба додати також й те, що в січні 2009 року Апостольський Престол відновив титулярний престол Холма в Католицькій Церкві.
На завершення урочистостей місцевий латинський парох, о. прелат Тадей Кондзьолка, щиро подякував українцям за те, що вони не забувають відвідувати свої давні святині, як також усім священикам і дияконові, котрі відслужили цю Божественну Літургію на честь Пратулинських мученників. Відтак українські вірні були запрошені на спільну трапезу, під час якої виконували колядки та щедрівки.
Вшанування пам’яті блажених і святих УГКЦ спільно із вірними Латинської Церкви впродовж не одного року зміцнює добрі й теплі взаємини, які потрібно плекати заради майбутнього двох народів.
фоторепортаж
Повідомив о. Сергій Стесенко
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»