Єдиний у світі вищий навчальний заклад для дяків-регентів відзначить своє 20-ліття
Четвер, 31 травня 2012, 18:56 Чортківська дяківсько-катехитична академія імені священномученика Григорія Хомишина, що в Бучацькій єпархії, 10 червня святкуватиме своє 20-ліття. Це один із найстарших духовно-релігійних навчальних закладів, які почали функціонувати у період здобуття Україною незалежності і відновлення свободи УГКЦ. Крім цього, Чортківська академія – єдиний у світі навчальний заклад, який дає дякам і церковним регентам вищу освіту. До того ж, тут навчаються і майбутні катехити. Після закінчення академії випускники отримують диплом, який визнається закордоном.
Чортківська дяківсько-катехитична академія імені священномученика Григорія Хомишина, що в Бучацькій єпархії, 10 червня святкуватиме своє 20-ліття. Це один із найстарших духовно-релігійних навчальних закладів, які почали функціонувати у період здобуття Україною незалежності і відновлення свободи УГКЦ. Крім цього, Чортківська академія – єдиний у світі навчальний заклад, який дає дякам і церковним регентам вищу освіту. До того ж, тут навчаються і майбутні катехити. Після закінчення академії випускники отримують диплом, який визнається закордоном.
З нагоди ювілею у Чорткові заплановані відповідні заходи. У катедральному соборі Верховних апостолів Петра і Павла о 10.00 розпочнеться постриг випускників академії. Відтак урочисту Святу Літургію очолять Митрополит і Архиєпископ Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ Василь (Семенюк) та Єпарх Бучацький Дмитро (Григорак). Пісенно супроводжуватимуть Богослужіння студенти ЧДКА.
Після того в Будинку культури імені К. Рубчакової відбудеться святкова академія і концерт (початок о 13.00). Як повідомив ректор навчального закладу о. Дмитро Подоба, програму концерту підготували викладачі та студенти, і вона має бути цікавою і насиченою.
Віталій Затильний,
прес-служба Бучацької єпархії
Довідка: Чортківська дяківсько-катехитична академія імені свщмч. Григорія Хомишина є майже ровесницею незалежної України, адже була заснована 20 лютого 1992 р. як школа для підготовки дяків і регентів церковних хорів. Потреба у функціонуванні такого навчального закладу була зумовлена тим, що після виходу УГКЦ з підпілля катастрофічно бракувало кваліфікованих церковнослужителів. Нова школа спершу діяла як філіал Івано-Франківського теологічно-катехитичного духовного інституту з благословення його тодішнього ректора – єпископа Іринея (Білика), ЧСВВ. Очолив навчальний заклад Володимир Терещук, відмінник освіти України (нині вже покійний), котрий був відзначений Медаллю А. Макаренка і Папською золотою медаллю. Серед тих, хто активно сприяв створенню і розвитку дяківсько-регентської школи, були: о. Тарас Сеньків (нині єпископ Стрийської єпархії), викладачі Чортківського педучилища та місцеві священики. З перших днів існування у дяківсько-регентській школі запанувала атмосфера найкращих духовно-просвітницьких традицій першого Дяко-вчительського інституту, який функціонував у Перемишлі з 1818 р. І так з кожним роком лави навчального закладу полишали кваліфіковані дяки-регенти і катехити, кількість котрих за 14 років сягнула більше 400 осіб. Багато випускників продовжували навчання у семінаріях. Завдяки владиці Іринею Білику, ЧСВВ, першому єпарху Бучацькому, дяківсько-регентська школа була перейменована на Дяківсько-катехитичну академію ім. свщмч. Григорія Хомишина. Нині у її стінах навчаються студенти обох статей, різних конфесій та різного віку на денній і заочній формі, а також на екстернаті. Професійною та духовно-світоглядною формацією студентів займаються священики-богослови, світські викладачі, духівники. В історії академії важливими сторінками були ювілей 2000-ліття Різдва Христового, який відзначали у Зарваниці, проголошення Бучацької єпархії УГКЦ й інтронізація владики Іринея Білика, ЧСВВ, 10-ліття від дня заснування навчального закладу та інші. Традиційними святами академії є посвята першокурсників і здійснення Чину нижчих свячень (постригу) випускників. Часто студенти ЧДКА беруть участь у різних духовних акціях на єпархіальному та всецерковному рівнях, у прощах, супроводжують своїм професійним мелодійним співом Святі Літургії, виступають на конкурсах. У 2004 р. хор академії «Доместик» (керівник Ю. Майданик) став дипломантом Патріаршого конкурсу духовної пісні. У 2005 р., після смерті ректора Володимира Терещука, заклад очолив о.-мітрат Іван Сеньків. У 2008 р., згідно з Декретом Апостольського адміністратора Бучацької єпархії о. Дмитра Григорака, ЧСВВ, ректором академії став о. Дмитро Подоба, котрий керує нею донині.
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»