Як донести Боже Слово до сучасної людини? Доповідь на Синоді Єпископів УГКЦ о. Романа Островського
Вівторок, 04 вересня 2018, 14:43 Катехизація має бути в кожній парафіяльній спільноті. Вона має охоплювати всіх парафіян, від дітей до дорослих. Катехитичне служіння дорослих має проводитися відповідно до їхньої професії та зацікавлень. Слід брати до уваги те, що катехитична праця з вчителями, лікарями і взагалі інтелігенцією в нас не є розвинута.
-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Любов народжує героїв: 14 точок для призадуми із посинодального послання
- «Церква покликана нести знедоленій і зраненій людині ліки розради і любові», – єпископи УГКЦ у посланні «Перемагай зло добром!»
- «Остаточно переможемо лише тоді, коли продовжуватимемо любити», – єпископи УГКЦ у синодальному посланні 2022 року
Такого висновку дійшов о. д-р Роман Островський у своїй доповіді «Боже Слово як основа катехитичного служіння» на Синоді Єпископів УГКЦ, який триває у Львові-Брюховичах 2–12 вересня 2018 року. Тема цьогорічного Синоду – Боже Слово та катехизація.
Доповідач, аналізуючи виклики, які стоять сьогодні перед Церквою, звертає увагу на те, що в українському суспільстві існує величезна зацікавленість релігіями та Біблією зокрема. Водночас, зауважує він, ця зацікавленість поєднується з дуже низьким рівнем знань слухачів… І катехит чи проповідник зобов’язаний знати набагато більше від слухачів, щоби змогти викласти їм науку Церкви та пояснити нюанси християнського богослов’я.
Сьогодні все українське суспільство потребує «катехизації». Отець д-р Роман Островський звертає увагу, що українське суспільство є динамічне, воно спонтанно реагує на всі ті події, що відбуваються, і зауважує, що порівняно з іншими роками, довіра громадян України до Церкви починає поступово зменшуватися. Тому, можливо, Церкві слід шукати інші підходи та способи, якими промовляти до сьогоднішнього суспільства.
У своїй доповіді священик розглянув такі пункти: катехизація та Слово Боже, біблійний апостолят, Богослужіння та Слово Боже, проповідь та Слово Боже та пропозиції щодо змісту проповіді та катехизації.
Успішна катехизація, на погляд доповідача, мала б виглядати так:
– починатися з Божого Слова;
– основне її завдання – пізнання Божого Слова;
– і як результат: підготувати слухачів до зустрічі з Христом – Божим Словом.
У доповіді наголошується, що УГКЦ в останні роки має неабиякі здобутки в катехизації вірних. «В УГКЦ Боже Слово справді проголошується. Статистика за 2015 рік, що охопила УГКЦ по всьому світі, а також дані за 2018 рік УГКЦ в Україні показують, що кількість катехитичних шкіл, біблійних гуртків збільшується. Отже, щоразу більша кількість осіб залучена до катехитичного вишколу. І це є плюсом», – сказав о. д-р Роман Островський.
На його думку, завдання катехизації – формувати особу так, щоб вона була здатна відповідати на життєві виклики. Проте, доповідач зауважує, що в Церкві повинні чесно визнати, що катехизація ще не стала постійним, ані сталим процесом формування християнина в Україні. У переважній більшості вона є підготовкою до першої Сповіді. І тільки на поодиноких парафіях – це діяльність, яка триває довше і охоплює ширше коло учасників.
Розвиваючи тему проголошення Слова Божого, доповідач пропонує більше працювати над біблійним апостолятом. «Ми свідомі, що важливим залишається розуміння Слова Божого. Саме тому коментарі на книги Біблії є більше ніж потрібні українському суспільству. Існує величезна потреба не лише в перекладах коментарів з інших мов, проте важливо наголосити на необхідності написання власних, українських біблійних коментарів. Адже наш сьогоднішній контекст є особливий, а саме – війна на Сході, окупований півострів, намагання реформувати країну тощо. На ці проблеми потрібно давати відповіді на основі Слова Божого. Якщо ми не будемо інтерпретувати, тобто пояснювати нашу реальність через Слово Боже, то за нас це зроблять інші», – вважає доповідач.
Отець д-р Роман Островський вважає, що треба сміливо визнати, що знання та розуміння Біблії серед наших вірних є дуже низьке або взагалі відсутнє. Тому треба працювати над тим, аби покращити ситуацію.
Доповідач вважає одною з причин незнання Святого Письма серед вірних – надто малий відсоток Святого Письма в проповідях. Аби покращити ситуацію, вважає священик, катехизація та проповідь мають не лише поєднувати знання Святого Письма та Катехизм УГКЦ, але також переходити у практичний вимір, тобто пояснювати, як особа має жити далі з цими знаннями.
На переконання доповідача, одним із важливих завдань катехизації і проповіді є навчити людей молитися та передати віру. Промовляючи щоденні молитви, людина має їх не просто озвучувати, а добре розуміти їх значення.
Департамент інформації УГКЦ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
-
Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
-
«Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
-
Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
-
«Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
-
«Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
-
Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
-
Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
-
Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
-
Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
-
Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
-
Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
-
Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
-
«Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
-
«Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
-
Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»