В Умані вшанували пам’ять жертв радянських політичних репресій
Четвер, 22 липня 2021, 12:09 21 липня 2021 року минають 80-ті роковини від часу сумних подій під назвою «Чортківський етап».-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Римі вшанували жертв Голодомору
- У Харкові вшанували пам’ять жертв голодоморів в Україні
- У парафії УГКЦ в Будапешті вшанували пам'ять жертв трагедії в Чугуєві
Цього дня у стінах колишнього Свято-Покровського василіанського монастиря Божественну Літургію та Панахиду за померлими очолив о. Дмитро Белей, парох місцевої громади УГКЦ. Звертаючись до присутніх, душпастир зазначив: «Понад тисячу українців: інтелігентів, патріотів, членів ОУН-УПА, священників – радянська влада і її каральний орган НКВД кинули в каземати Чортківської тюрми. Дехто був розстріляний на місці без суду й слідства, декого розстріляли дорогою з Чорткова до Умані під час спроби втечі, але більшість розстріляли в Умані. Вічна пам’ять невинно вбитим українцям 21 липня 1941 року Божого».
Зазначимо, що цей захід відбувається щорічно в останню п’ятницю липня. Згідно з архівними даними, розстріляно і закопано 767 в’язнів.
Довідка:
За архівними даними, органи державної безпеки УРСР намагалися вивезти заарештованих із прифронтової смуги Західної України вглиб країни. 19 липня 1941 року ув’язнених із Чорткова відправили до Умані. Дійшли далеко не всі в’язні. Багато загинуло в дорозі. Після виснажливого переходу люди не могли рухатися, а на п’яти колоні наступав німецький фронт. Енкаведисти вирішили всіх розстріляти. 20-21 липня червоні звершили свою чорну справу. Невеликими групами людей заганяли у підвал і під гудіння автомашин розстрілювали їх.
Згідно із розпорядженням військового прокурора фронту і заступника народного комісара Держбезпеки т. Ткаченка – розстріляно і закопано 767 в’язнів, засуджених і підслідних за контрреволюційними статтями. В’язні, що слідували етапом, засуджені за побутовими статтями в кількості 64 чоловік, звільнені, із яких 32 в’язні (поляки) тимчасово залишені в тюрмі м. Умані.
За часів незалежності України на братській могилі поставили пам’ятник, а до 70-річчя трагедії з ініціативи родичів загиблих облаштували меморіал. На гранітних плитах викарбувані 753 прізвища загиблих. Найстарший — 70-річний Михайло Береза, учитель із села Копичинці, наймолодші — 18-річні гімназисти, серед них двоє дівчат — Нуся Саган і Софійка Зелінська з Борщева.
Історично довідка за матеріалами: http://04744.info/istoriya-umani/item/12739-chortkiv
Пресслужба Київської архиєпархії
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»