АКТУАЛЬНО

У Заздрості відбулися Міжнародні наукові читання «Патріарх Йосиф Сліпий – провісник вільної України»

Понеділок, 11 вересня 2017, 17:48
9 вересня на базі Музейно-меморіального комплексу імені патріарха Йосифа Сліпого, що в с. Заздрість на Тернопільщині, відбулися Мііжнародні наукові читання «Патріарх Йосиф Сліпий – провісник вільної України». Захід, що його організував Центр студій спадщини патріарха Йосифа Сліпого при Релігійному товаристві українців-католиків «Свята Софія» США, присвячено 25-літтю перепоховання блаженнішого Йосифа.

У рамках ранкової сесії, яку вів синкел у справах стратегії розвитку Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ о. д-р Віталій Козак, із доповідями виступили: д-р Елла Бистрицька, професор Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка; Ірина Борко, свідок ув’язнення патріарха Йосифа Сліпого; д-р Михайло Перун, директор фундації «АНДРЕЙ».

У своїй доповіді на тему «Ліквідація Греко-Католицької Церкви в країнах Східної Європи: національний аспект проблеми» Елла Бистрицька розкрила особливості ліквідації ГКЦ у Польщі, Румунії та Чехословаччині, участь у цьому процесі радянських владних структур, зокрема Ради у справах Російської Православної Церкви, державних органів влади зазначених європейських країн та Православних Церков.

Ірина Борко, родина якої відбувала заслання у Маклаково, поділилася особистими спогадами про знаймоство із патріархом Йосифом Сліпим, про знущання над блаженнішим та важкі умови ув’язнення. Доповідачка підкреслила покору та відвагу Йосифа Сліпого, якого вона вважає «величною людиною, людиною непохитної віри і Христової любові, священномучеником».

Михайло Перун висвітлив тему «Прагнення до єдності. Послання патріарха Йосифа Сліпого про поєданання в Христі», яке проголосив 3 червня 1976 року, у празник Вознесіння ГНІХ, при патріаршому соборі Святої Софії у Римі патріарх Йосиф Сліпий. Доповідач коротко охарактеризував унійні прагнення митрополита Андрея Шептицького, екуменічні ініціативи патріарха Йосифа Сліпого та подав детальний аналіз вищезгаданого документа, його важливість та актуальність у сьогоденні.

У післяобідній сесії, яку вів начальник управління охорони культурної спадщини, реігій та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації Ігор Кульчицький, присутні заслухали доповіді д-р Ірини Іванкович, директора Центру студій спадщини Патріярха Йосифа Сліпого; д-ра Олега Сидора, старшого наукового співробітника відділу мистецтвознавства Інституту Народознавства Національної академії наук України; о. ліц. Марка Ярослава Семегена, президента Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» в Римі.

У доповіді «Мовний патріотизм патріарха Йосифа Сліпого» Ірина Іванкович розкрила роль української мови як ключового елемента національної ідентичності в житті та пастирській діяльності блаженнішого Йосифа. Своє дослідження доповідачка провела в контексті історично-еклезіального, просвітницько-виховного та літургійно-богословського дискурсу на базі послань, проповідей, споминів, наукових праць та листування із діячами діаспори. Вона, зокрема, підкреслила зусилля Й. Сліпого, направлені на збереження української мови в середовищі українців на поселеннях та на пробудження національної свідомості серед українців в Україні та «в розсіянні суших».

Розкриваючи тему «Контакти патріарха Йосифа (Сліпого) з митцями української діаспори», Олег Сидор підкреслив роль блаженнішого Йосифа в консолідації зусиль численних представників українсько-діаспорного мистецького світу довкола тих чи інших своїх починань, особливо ж таких значимих, як масштабне відновлення давнього осідку УГКЦ при храмі Жировицької Богородиці та Святих Сергія і Вакха на площі Мадонна деі Монті в центральній частині Рима. Але передусім це стосується будівництва й оздоблення собору Святої Софії в Римі, а також – розпочате формування музейних колекцій спочатку при храмі Жировицької Богоматері, а згодом – і при Софійському соборі. У переконанні О. Сидора якраз мистецька збірка цього музею постала передусім завдяки пожертвам зі середовища української діаспори з кількох країн на різних континентах.

Заключною була доповідь о. Марка Ярослава Семегена «Заповіт патріарха Йосифа Сліпого». На думку доповідача, «Заповіт» посідає особливе місце серед усієї писемної спадщини, котра народилася з-під пера ісповідника віри. Заповіт є підсумком життєвого шляху, світогляду блаженнішого Йосифа та анамнезом шляху віри від дитинства до Верховного архиєпископа. Як підкреслив о. Семеген, текст є актуальний для сьогодення. Написаний кілька десятків років тому в зовсім іншому історичному контексті дає чіткі напрямки для сучасного українського суспільства.

У рамках підсумків відбулася дискусія, модератором якої був завідувач кафедри психології Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка д-р Мирослав Савчин.

У своєму привіті до учасників заходу Блаженніший Святослав (Шевчук) зокрема зазначив: «У цей день, вшановуючи 25-ту річницю перепоховання патріарха, прагнемо ще раз проаналізувати його пророчі думки про Україну, наш народ, нашу Церкву, адже усе своє життя блаженніший Йосиф присвятив служінню Богові та своїй пастві. Пам’ятаймо особливо його слова, звернені до кожного з нас: «Народе український, будь собою!» Радію, що інше провісництво патріарха сьогодні здійснюється й у його родинному домі в Заздрості, куди прибули шанувальники його особи не лише з України, але й з Італії та Сполучених Штатів Америки: Блаженніший вкотре зібрав у своїй оселі «в розсіянні сущих» синів і дочок українського народу». Слова привіту до учасників читань надіслав рівно ж Високопреосвященніший Василь (Семенюк), Митрополит-Архиєпископ Тернопільсько-Зборівський.

Ще один учасник перепоховання патріарха Йосифа Сліпого, голова ТСС А академік Леонід Рудницький, у своєму вітальному листі підкреслив необхідність повного усвідомлення ролі блаженнішого Йосифа у розбудові помісності й патріархату Української Греко-Католицької Церкви. Бажаючи учасникам читань «глибинного пізнання мудрости та провісництва нашого патріарха», Л. Рудницький зазначив: «Мусимо дякувати Богові, що сповнилася і продовжує сповнятися візія патріарха Йосифа: Україна є незалежна, Церква Христова вийшла з катакобм і вільно виконує свою місію у спасінні душ, а в його родинному селі постав Музейно-меморіальний комплекс, який дає натхнення прочанам «великого бажати»!

Захід відбувся за активної підтримки Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» (Рим), Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ, Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільської обласної ради, Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка та Фундації «АНДРЕЙ»(Львів).

Нагадаємо, що чверть століття тому, 28-29 серпня 1992 року, у соборі Святого Юра у Львові відбулася урочиста церемонія перепоховання тлінних останків патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого, які, згідно з його заповітом, було перевезено з Рима до України.

Прес-служба Товариства «Свята Софія» (США)

ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next