Радіо "Свобода" про ситуацію в Одесі
Вівторок, 14 вересня 2010, 12:24 Черговий міжконфесійний скандал спалахнув в Одесі. Місцевий митрополит Української Православної Церкви Московського патріархату просить владу зупинити будівництво храму Української греко-католицької церкви. Греко-католики та експерти вбачають у цьому релігійну дискримінацію та просять втрутитися Президента. Натомість керівництво УПЦ Московського патріархату запевняє, що митрополит висловив лише власну точку зору, яка не є позицією церкви.
Черговий міжконфесійний скандал спалахнув в Одесі. Місцевий митрополит Української Православної Церкви Московського патріархату просить владу зупинити будівництво храму Української греко-католицької церкви. Греко-католики та експерти вбачають у цьому релігійну дискримінацію та просять втрутитися Президента. Натомість керівництво УПЦ Московського патріархату запевняє, що митрополит висловив лише власну точку зору, яка не є позицією церкви.
Українська Греко-Католицька Церква пропонувала владі декілька варіантів розміщення свого храму, зокрема – в одному зі скверів Одеси. Міська рада відмовила, аргументуючи тим, що церква зашкодить довкіллю. За два роки на цій ділянці з’явилася автозаправна станція, розповів журналістам глава УГКЦ Любомир (Гузар).
Сьогодні греко-католики вже отримали частину дозвільних документів на будівництво в іншому місці, однак днями митрополит Одеський та Ізмаїльський УПЦ МП Агафангел виступив із офіційним зверненням до міської влади – заборонити будівництво, як непотрібне та небезпечне, оскільки за його словами, «унія завжди була насильством над сумлінням українського та білоруського народів».
«Немає жодної необхідності в будівництві собору, і навіть молитовного дому для уніатів», цитує слова митрополита Агафангела сайт одеської єпархії УПЦ МП з посиланням на митрополита.
Такі заяви можуть реально ускладнити будівництво храму, а крім того, вони є загрозою релігійному миру в Україні, заявив Блаженніший Любомир.
«Ускладнює оформлення ділянки те, що з’являються звернення, які за своїм змістом можуть стати підставою неспокою між представниками різних віровизнань. Україна є багатоконфесійною. І нам важливо, щоб різні конфесії одне одного шанували, щоб не було заохочення до поганого ставлення одної до інших церков», – наголошує Глава УГКЦ.
Він також відзначає, що цього року греко-католицьким священикам перешкоджають спілкуватися з військовими та в’язнями. Проте Блаженніший Любомир не вважає, що ця тенденція є спробою чинної влади послабити позиції греко-католиків. Більше того, 9 вересня Синод УГКЦ звернувся до Президента Віктора Януковича з проханням припинити тиск УПЦ МП на місцеву владу та релігійну дискримінацію греко-католиків у регіоні.
Громада греко-католиків у Одесі та області нараховує близько 10 тисяч осіб, однак вони не мають жодного храму. Що ж до Української Православної Церкви Московського патріархату, то на один храм у регіоні припадає півтори тисячі вірян, свідчать соціологічні дослідження.
Греко-католики на Одещині відчувають дискримінацію з боку влади та УПЦ Московського патріархату, заявив в інтерв’ю Радіо Свобода представник греко-католицької громади, одесит Михайло Шелудько.
«Владика Агафангел – послідовний противник УГКЦ. Раніше він вимагав, щоби керівництво Сухопутних військ повернули до Одеси зі Львова, бо там, мовляв, військових навертають на унію. Дивною є сама форма його заяв. Неприпустимо розбурхувати релігійну ворожнечу в суспільстві», – говорить представник одеської громади УГКЦ.
Митрополит Агафангел від спілкування з пресою відмовляється. Натомість представники УПЦ в Києві заявляють, що митрополит Агафангел лише висловив власну точку зору, яка не відображає офіційної позиції церкви.
«Він висловив свою особисту позицію як керуючий єпархією. Від імені всієї церкви виступають Митрополит Володимир, Синод або уповноважена ними особа. Решта позицій є особистими точками зору, а не думкою церкви», – говорить секретар УПЦ МП Миколай Данилевич.
Не погоджується із цим релігієзнавець Віктор Єленський. Він вважає заяву одеського митрополита незаконною.
«Заява митрополита Агафангела проти греко-католицького храму в Одесі є порушенням законодавства, і спробою підірвати конфесійний мир в Україні. Аргументи його є негідними, бо скільки б не було в місті греко-католиків чи представників іншої конфесії, вони мають право на вираження своїх релігійних почуттів. За логікою Агафангела, православних храмів ніколи б не було в Тегерані, Ріо-де-Жанейро та Антарктиді», – підсумовує Віктор Єленський.
http://www.radiosvoboda.org/content/article/2156744.html
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»