АКТУАЛЬНО

Папа подарував мощі святого апостола Петра Патріархові Вартоломеєві І

Понеділок, 01 липня 2019, 17:02
Делегація Константинопольського Патріархату, яка брала участь у святкуванні урочистості Святих Петра й Павла в Римі, отримала від Папи несподіваний і цінний дар – реліквіяр з мощами святого апостола Петра.

Папа Франциск подарував Вартоломею І надзвичайно цінний дар – мощі святого верховного апостола Петра, які досі зберігалися в приватній каплиці Папи в Апостольському палаці у Ватикані. Йдеться про дев’ять фрагментів костей святого Петра, що після важливих археологічних розкопок, які підтвердили автентичність цих реліквій, за бажанням Папи Павла VI 1968 були відділені від решти мощей та вміщені в бронзовій скрині з написом: «З кісток, знайдених у підземеллях Ватиканської базиліки, які належать святому апостолові Петрові». Ці мощі тільки одного разу виставлялись у базиліці Святого Петра у Ватикані 24 листопада 2013 року з нагоди закриття Святого Року віри. Основна частина мощів зберігається під головним вівтарем базиліки Святого Петра у Ватикані.

Про цю подію розповів архиєпископ Тельміський Йов, співголова Змішаної комісії богословського діалогу між Католицькою та Православними Церквами, який очолював офіційну делегацію Константинопольського патріархату.

29 червня 2019 р., після богослужіння в базиліці Святого Петра, Святіший Отець запросив його зійти до гробниці святого Петра під головним вівтарем. Вони спільно помолилися і Папа повідомив, що хоче зробити подарунок своєму «братові Вартоломею І», не вказуючи, про що йдеться, та запросив супроводити до Апостольського палацу. Щойно в приватній каплиці папів він узяв у руки реліквіяр та вручив його архиєпископу Йову.

«Коли ми ввійшли до каплиці, – розповів архиєпископ Йов, – Папа сказав мені, що сам Павло VI бажав, аби частина мощів святого Петра з Ватиканської базиліки зберігалась також і тут… Далі Папа Франциск розповів, що попереднього вечора під час молитви йому прийшла ось така думка: «Я вже не мешкаю в Апостольському палаці, ніколи не вживаю цієї каплиці, ніколи тут не служу Святої Меси, а мощі святого Петра маємо в самій базиліці, тому буде краще, якщо вони будуть зберігатимуться у Константинополі. Це мій дар для Константинопольської Церкви. Прошу взяти цей реліквіяр і передати його моєму братові Патріархові Вартоломеєві. Це дар не від мене – це дар від Господа Бога». 

Архиєпископ Йов признався, що це рішення Святішого Отця було для всіх несподіванкою: «Це надзвичайна й неочікувана подія, якої ми не сподівалися». Адже мощі святого апостола Петра завжди зберігались в Римі й були метою паломництв православних вірних. Православна Церква ніколи про них не просила. «Це ще один величезний крок на шляху до конкретної єдності», – сказав архиєпископ Тельміський Йов.

Радість Патріарха Вартоломея І

Архиєпископ Йов негайно повідомив про цей цінний дар Константинопольського Патріарха, який висловив свою незмірну радість. Мощі святого апостола Петра Вартоломеєві І вручив монсеньйор Андреа Палміері, заступник секретаря Папської ради сприяння єдності християн під час урочистої Святої Літургії з нагоди Собору 12 апостолів, що відзначається наступного дня після празника Святих Петра й Павла.

Віднайдення мощів у базиліці Святого Петра у Ватикані

Перший етап археологічних досліджень під папським вівтарем пройшли з ініціативи папи Пія XII з 1939 по 1949 рр. В результаті знайдено місце поховання апостола, але його останків тоді ще не знайшли.

У 1952 вчені відновили дослідження під проводом Марґеріти Ґвардаччі. Об'єктом вивчення була стіна поруч з пам'ятником, побудованим над могилою св. Петра у II ст. Вона була вкрита численними стародавніми графіті з християнськими символами та згадувалися імена Ісуса, Марії, Петра. Один з написів, приблизно з 160 року, грецькою мовою сповіщав: «Petros eni» - «Петро тут». Він був знайдений біля невеликої ніші і, ймовірно, вказував на місце розміщення реліквій. Це спонукало Марґеріту Ґвардаччі до дальших розкопок і до детального вивчення костей, що були тут знайдені.

Аналіз показав, що останки належать чоловікові, який жив на початку нашої ери, був міцної статури тіла й помер у зрілому віці. На них були виявлені частинки землі, ідентичної з тією, яка знаходиться під надгробним пам'ятником, а також фрагменти пурпурової тканини з золотими нитками – свідчення особливої ​​пошани до похованої особи. Були зовсім відсутні стопи. Ця деталь є дуже важливою, адже в людей, яких розпинали вниз головою, зазвичай відрубували стопи, щоб було легше зняти їх тіла з хреста, а саме так загинув святий апостол Петро.

Результати досліджень дозволили стверджувати, що знайдені останки можуть належати саме св. Петру, про що Павло VI урочисто оголосив 26 червня 1968 року. Коли вчені завершили свою роботу, основна частина мощів була залишена в тому місці, де вони зберігалися протягом століть - невеликій ніші в стіні під папським вівтарем. Дев'ять фрагментів папа Павло VI розпорядився помістити в бронзовий реліквіяр і зберігати в папських апартаментах Апостольського палацу, щоб мати можливість молитися біля них, не спускаючись у Ватиканські підземелля. Саме їх Папа Франциск подарував Константинопольському Патріархові.

www.vaticannews.va


ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next