Львів’яни переглянули фільм «Справа "Рифи"»
Вівторок, 22 серпня 2017, 12:44 Безпрецедентну нагоду 20 серпня мали львів’яни, які не полінувалися і прийшли в підземелля храму Преображення Господнього на показ унікального документального фільму «Справа "Рифи"» про патріарха Йосифа (Сліпого).-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- В архикатедральному соборі Святого Юра у Львові відбувся вечір пам’яті жертв Голодомору
- На Святоюрській горі у Львові відзначають день народження праведного митрополита Андрея
- Благодійний дивоконцерт «По Різдву» завершить цикл різдвяних святкувань у Львові
Двогодинна стрічка відкрила чимало цікавих сторінок не лише з його життя, а й з історії Української Греко-Католицької Церкви і розгортання подій на «великій шахівниці» світу в часи Другої світової війни та після її закінчення, коли назрівала небезпека страшної Третьої світової війни.
«Справа "Рифи"» – фільм, здатен перевернути сприйняття світової історії, надавши їй нового забарвлення. Як, зрештою, й розуміння важливих чинників, що мали вплив на хід історії нашого народу і, що найважливіше, – формування і розвиток Української Церкви.
Цей фільм значущий передовсім тим, що ґрунтується на маловідомому фактажі про утиски УГКЦ радянською владою, спогадах людей, які пережили переслідування, ув’язнення і добре знали, в яких нелюдських умовах довелося обстоювати своє право на віру, любов до Господа й свого народу та української землі Йосифові Сліпому.
Стрічка демонструє велику силу духу і віри Йосифа Сліпого, які допомогли йому витримати всі жахливі випробування й залишитися не просто людиною, а пастирем. Попри все знаходити сили виконувати обов’язки митрополита, ризикуючи життям хрестити та висвячувати, правити Служби Божі, влаштовувати серед в’язнів лекції й дискусії на філософські та релігійні теми, підтримувати підпільну Церкву в Україні. У нелюдських умовах він постійно працював, писав, вболіваючи передовсім про те, щоб через свою наукову та духівничу діяльність зберегти те, що так намагалися стерти зі свідомості, – право залишатися українцем, вірним своєму віросповіданню.
Зрештою, переглянувши стрічку, можна побачити, який страх патріарх наганяв на радянську владу навіть в ув’язненні. За ним увесь час шпигували, підсилали провокаторів, місяцями ганяли по етапах, відмовляли в лікуванні, принижували, кидаючи до камер із рецидивістами, – та митрополит тримався мужньо.
Коли після 18 років страшного ув’язнення та заслання Йосифа Сліпого врешті відпустили до Рима вмирати (на це сподівалися каральні служби), він прожив ще майже 20 років, сповнених праці. Його глибока віра в Бога, любов до своєї України і свого народу дали сили. Він об’єднав свою паству, розсіяну по всьому світу, проголосив Патріархат УГКЦ, побудував монастирі й храми, видав наукові праці. Голови великих держав приймали нашого патріарха з великими почестями, як представника України. Він став третім кардиналом в історії УГКЦ.
Доповненням до фільму стала й виставка фотографій та документів, присвячена 125-річчю від дня народження Йосифа Сліпого, яку підготував Український католицький університет.
Довідка:
Над фільмом «Справа "Рифи"» працювали впродовж двох років, шукаючи свідків тих подій в Україні, Італії та Сполучених Штатах. Стрічка охоплює період із 1945 по 1963 рік і розкриває невідомі загалу обставини арешту, ув’язнення та звільнення Йосифа Сліпого. Особливу увагу приділено історичним подіям та визначним особистостям того періоду і їхньому впливу на долю патріарха Йосифа. Героями фільму стали папа Іван ХХІІІ, президент США Джон Кеннеді, генеральні секретарі ЦК КПРС Йосип Сталін та Микита Хрущов.
Назву стрічці дала агентурна справа «Рифи», яка зберігається в архіві СБУ України. У 33 томах справи докладно задокументовано, як радянська влада розробляла та втілювала в життя план знищення Української Греко-Католицької Церкви та її Глави Йосифа Сліпого. Ці документи, які радянська репресивна система дбайливо збирала та зберігала, стали основою фільму. До стрічки увійшли свідчення учасників й очевидців подій, коментарі істориків з України, Італії, США, унікальні кадри кінохроніки, які знімальна група розшукала в українських та іноземних кіноархівах. Автор фільму свідомо уникає пафосу, штампів й особистих оцінок, надавши можливість говорити про подвиг, ісповідництво та незламність патріарха Йосифа документам та очевидцям подій.
Режисер: Олена Мошинська, продюсер: Павло Казанцев, виробництво: «Sсreen Media Ukraine» та «Живе production».
Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами www.dyvensvit.org.ua
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»