Львівський архикатедральний собор Святого Юра відзначає престольне свято
Середа, 06 травня 2020, 14:06 Сьогодні у Львові, в соборі Святого Юра відзначають престольне свято. З цієї нагоди релігійний інтернет-ресурс «Духовна велич Львова» оприлюднив десять цікавих фактів про цей собор поданих на сайті https://www.032.ua/news/-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Львів’ян запрошують помолитися біля унікальної ікони Матері Божої Неустанної Помочі (розклад)
- У катедральному храмі Святого апостола Андрія Первозваного в Одесі провели святкування престольного празника
- Пилип Ґілберт – американець з Каліфорнії, який став дияконом УГКЦ
Архикатедральний собор Святого Юра УГКЦ розташований на Свято-Юрській горі та є перлиною української пізньої барокової архітектури. Завдяки розташуванню його помітно з більшості оглядових майданчиків у Львові, як-то: Ратуші, Високого Замку, вежі церкви Ольги і Єлизавети.
Наприкінці 90-х собор Юра був внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО, разом з історичним центром Львова. Архітектурний комплекс храму включає в себе не лише собор та дзвіницю, а й Митрополичу палату, мури, Митрополичі сади, споруди капітули тощо.
За однією з версій істориків, наприкінці ХІІІ століття король Лев заклав у цьому місці дерев’яний храм, присвячений святому Юрієві. На цій території також була і є печера, де колись жили ченці.
Церкву на Святоюрській горі відновлювали як мінімум двічі. Уперше в 1340 році – після пожежі внаслідок нападу на Львів польського короля Казимира ІІІ; і вдруге – з осені 1744 до 1780 року, з ініціативи митрополита Атанасія Шептицького. Тоді ж собор набув більш сучасного вигляду.
Над будівництвом нового храму у ХVIII столітті працювало багато відомих людей: родина Шептицьких, німецький архітектор Бернард Меретин і Мартин Урбанік, зодчий Клеменс Фесінґер, меценат Юзеф Потоцький.
Першою незаперечною історичною згадкою про церкву Юра вважають 1341 рік. Ця дата разом із написом «В літо 6849-те содіян бисть колокол сей святому Юрію при князі Димитрії ігуменом Євтимієм» збереглася на княжому дзвоні, що є у сучасній дзвіниці собору.
Із ХVII століття на площі біля храму часто влаштовували січневі та травневі ярмарки. Зараз у Львові намагаються відновити цю традицію, поряд із організацією Різдвяних і Великодніх міських ярмарків.
Із 1673 року до собору привезли чудотворну ікону Пресвятої Богородиці з Теребовлі, яку з ініціативи єпископа Йосипа Шумлянського помістили в нову на той час Покровську каплицю.
У ХVII столітті при монастирі діяли братська і кирилична друкарні. В останній видали такі важливі твори: «Метрики» і «Псалтир» (1688), а також «Ірмологіон» (1700) – це була перша книга в Україні, яку видали з використанням нотного шрифту.
Архітектурний ансамбль собору багатий на скульптурні композиції. Так, Михайло Філевич свого часу створив постаті святих (символ Римської і Грецької церков), скульптури «Віри» та «Надії». Семен Стажевський розмістив свого святого Онуфрія в печері, а галицький майстер скульптури – Іоанн Пінзель – виготовив постаті митрополитів Атанасія та Лева і Юрія-Змієборця, що прикрашають фасади собору.
Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами https://velychlviv.com
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»