«Laudato Si: екологічний внесок для сталого розвитку суспільства»
Вівторок, 24 грудня 2019, 12:02 10-11 грудня 2019 р. у Києві відбулася перша Міжнародна науково-практична конференція «Laudato Si: екологічний внесок для сталого розвитку суспільства», яку організувало Бюро з питань екології Патріаршої курії Української Греко-Католицької Церкви.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- «Метаноя» знову перемінює серця. У Крилосі пройшов духовно-екологічний табір
- Завершився екологічний табір «Зелен-світ» у хорватському містечку Селіне
- «Сади Перемоги» започаткували в Одеському екзархаті
Співорганізаторами конференції виступили Міжнародне екологічне об’єднання «Відповідальність за створіння», Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, Національний університет «Києво-Могилянська академія», ГО «Екологія. Право. Людина» та ГО «Зелений ковчег».
Конференція відбулася за партнерської співучасті Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, Оргуського інформаційно-просвітницького центру Міністерства енергетики та захисту довкілля.
До участі в конференції долучились більше ста учасників із семи країн, серед яких представники понад 10 вищих навчальних закладів, представники церков і релігійних організацій, освітньо-виховних та природоохоронних інституцій, Міжєпархіальної екологічної мережі УГКЦ, Комісії освіти та виховання УГКЦ, громадських організацій і ЗМІ.
Конференція об’єднала присутніх задля пошуку відповідей на сучасні екологічні виклики у світлі першої в історії екологічної енцикліки Папи Франциска «Laudato Si – Славен будь: про турботу за наш спільний дім».
Згідно з програмою було виголошено й обговорено понад 40 доповідей і виступів, присвячених аналізу сучасних екологічних викликів, серед яких забруднення довкілля, брак доступу до чистої питної води, кліматичні зміни, екологічні наслідки війни на Сході України, а також екологічної освіти та виховання, правових аспектів збереження природної спадщини Творця і практичних ініціатив задля захисту довкілля та сталого розвитку суспільства.
У рамках конференції відбулося 5 пленарних тематичних засідань, 2 тематичні виставки малюнків та постерів і святкова академія нагородження переможців Всеукраїнського екологічного конкурсу «Відповідальність за створіння».
Особлива увага була присвячена питанню екологічної освіти та виховання у школі та позашкіллі, вищій освіті й душпастирській діяльності Церкви. Зокрема були представлені зразкові складові екологічної освіти та виховання і служіння для збереження Божого створіння – природи та сталого розвитку у діяльності Бюро з питань екології та Міжєпархіальної екологічної мережі Української Греко-Католицької Церкви.
За результатами роботи конференції ухвалено такі рішення:
Констатувати, що для подолання сучасних екологічних викликів слід об’єднати зусилля всіх учасників суспільного процесу з урахуванням їх компетенцій; при цьому важлива роль належить Церкві Христовій для плекання віри, духовності та моральності – складових екології людини, яка є визначальною для екології довкілля, сталого розвитку суспільства та збереження природної спадщини Творця.
Визнати ключовим для сталого розвитку суспільства та збереження природної спадщини значення інтегральної екології, важливим елементом якої є екологічна культура, заснована на християнських цінностях та моральних чеснотах. Слід усвідомити багатогранні взаємозв’язки між людиною і довкіллям й намагатися вирішувати екопроблеми цілісно, формуючи екологію економіки, суспільства, культури та повсякденного життя, а також забезпечити правові та законодавчі передумови збереження і відновлення нашого спільного природного дому.
Поширювати міжнародний досвід молитви в екологічному наміренні в рамках Всесвітнього дня молитви за збереження створіння, який відзначається в Україні щорічно 14 вересня починаючи з 2009 р. як день Бога Творця; Всесвітнього часу відповідальності за створіння (14 вересня – 17 жовтня); та щоденної молитви за все живе насамперед у країні, де ти живеш.
Рекомендувати християнським церквам долучатися до екологічної освіти та виховання, зокрема у процесі катехизації та душпастирського служіння, а також включити богословську екологічну етику та основи бережливого ставлення до створіння-природи в навчальні програми духовних семінарій та освітньо-виховних закладів монаших згромаджень.
Залучати для катехизації, християнської освіти та виховання надбання сакральних та народних мистецтв, пов’язаних з екологією духовності та довкілля.
Посилити співпрацю церковних екологічних інституцій та вищих, шкільних і позашкільних навчальних закладів у сфері екологічної освіти, зокрема у процесі фахової підготовки вчителів природничих дисциплін. Запровадити спільне видання методичних посібників або прийнятних за змістом матеріалів для роботи з екологічної освіти та виховання, організовувати тематичні семінари та тренінги.
Практикувати спільні екологічні заходи за участю школярів і педагогів, представників Церкви та органів місцевого самоврядування.
Рекомендувати заслухані доповіді до друку у формі наукових статей в окремому збірнику матеріалів конференції.
Довести рішення конференції до відома предстоятелів Церков та релігійних організацій, секретаріату Президента, Кабінету Міністрів, Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної ради України, Міністерства енергетики та захисту довкілля, Міністерства освіти та науки і Комітету в справах церков і релігій.
Голова оргкомітету конференції,
проф. д-р Володимир Шеремета,
керівник Бюро УГКЦ з питань екології
м. Київ, 11.12.2019
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»