Глава УГКЦ: «Львівським псевдособором 1946 року Сталін принизив Руську Православну Церкву»
Середа, 03 березня 2021, 20:09 Львівський псевдособор, на моє переконання, був великим приниженням Руської Православної Церкви. Це приниження, яке, можливо, до сьогодні огірчує пам'ять і ятрить рани. Таку позицію висловив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у ефірі програми «Живого ТБ» «Відкрита Церква» на тему «Львівський псевдособор 1946 року». Спеціальним гостем програми був д-р Олег Турій, директор Інституту історії Церкви УКУ.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
«Гадаю, Руська Православна Церква не потребувала такого "подарунку" з боку Сталіна», – додав Предстоятель.
Глава Церкви відзначив, що Львівський псевдособор 1946 року став актом насильницької ліквідації УГКЦ як один з елементів репресивної радянської машини. «Кожен, хто не підписав цього "собору" чи не схвалив його, зазнавав дуже жорстоких переслідувань. Почалася системна ліквідація нашої Церкви: монастирів, парафій, громад, депортація наших людей, монашества, священників за релігійні переконання до Сибіру. Як наслідок цього, було мучеництво, ісповідництво нашої Церкви. Також наслідком було розсіяння Церкви по всіх теренах Радянського Союзу», – розповів Предстоятель.
Він пригадав слова Блаженнішого Любомира, який любив казати, що найбільшим поширювачем нашої Церкви на Схід був Сталін. А Львівський псевдособор був початком цього.
Глава УГКЦ наголосив на важливості зберігати пам’ять про ці події, щоб краще пізнати правду, а історики мають усі можливості, щоб об’єктивно дослідити цю правду. «Таке відкриття правди, – вважає він, – зцілює. Це – терапевтичні кроки, які ми мусимо пережити. Ми мусимо пізнати свою правду, хоч би якою важкою вона була, і мусимо з нею примиритися».
З історичної точки зору, д-р Олег Турій підтвердив те, що ініціатива ліквідації Української Греко-Католицької виходила не зсередини УГКЦ, але була планом, який розробили радянські спецслужби: конкретно – НКДБ, конкретно – підполковник Карпов, який очолював комітет у справах Російської Православної Церкви. «Він подав проєкт цього плану на верхи, і підписав його сам Сталін… Першим пунктом цього плану була ліквідація УГКЦ шляхом возз’єднання з Російською Православною Церквою», – пояснив директор Інституту історії Церкви.
Крім того, Блаженніший Святослав відзначив, що ми також маємо пам’ятати, що не все духовенство нашої Церкви повелося героїчно. «І про це теж треба говорити. Були мученики, ісповідники, але були й відступники, які не витримали цієї радянської машини і стали її жертвами. Ми знаємо, як глибоко переживали учасники цього псевдособору у своєму сумлінні і потім каялися перед владикою Миколаєм Чарнецьким, який на той час єдиний був повернувся із заслання, і відкликали в Тайні Покаяння свої підписи. І він тоді приймав уже на той час православних священників назад до підпільної УГКЦ», – розповів Глава Церкви.
«Якщо ми сьогодні про це не будемо пам'ятати і говорити, – наголосив духовний лідер українців, – то така подія має небезпеку повторитися. Бо ми бачимо, що не всі репресивні машини припинили свою діяльність. На жаль, багато хотіли б повторити подібні акції в різних частинах окупованої сьогодні України. І ми бачимо, що такого типу запобігання є необхідним, як щеплення проти коронавірусу».
«Ми хочемо це зробити в ім'я примирення, в ім'я примирення з нашими православними братами, в ім'я лікування ран, в ім'я запобігання, щоб такі ганебні вчинки з боку будь-якої держави щодо Церкви ніколи більше не повторилися», – сказав Глава УГКЦ.
Пригадуємо, що у 2021 році Українська Греко-Католицька Церква спогадує 75-ті роковини драматичних подій Львівського псевдособору, який відбувався 8-10 березня 1946 року у Львові. З цієї нагоди в Києві заплановано ряд подій.
Департамент інформації УГКЦ,
фото: Олександр Савранський
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»