Блаженніший Святослав представив Папі Францискові життя УГКЦ в умовах пандемії
Четвер, 11 листопада 2021, 17:56 Сьогодні в бібліотеці Апостольського палацу у Ватикані Святіший Отець Франциск прийняв на аудієнції Блаженнішого Святослава, Главу і Отця УГКЦ. У розмові з Папою Франциском Блаженніший Святослав розповів про душпастирське служіння УГКЦ в умовах пандемії та головні сучасні виклики і проблеми українського суспільства.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- Папа Франциск: «Під час подорожі до Канади я не переставав молитися за український народ»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
Від імені УГКЦ Блаженніший Святослав подякував Папі за проголошення синодального шляху в Католицькій Церкві та ознайомив Його Святість з історією синодального шляху в УГКЦ. «У 60-х роках минулого століття наша Церква під проводом мого попередника світлої пам’яті патріарха Йосифа Сліпого була змушена виборювати своє право на те, щоб мати Синод. І завдяки його зусиллям ми уже 60 років крокуємо як синодальна Церква. Саме завдяки цьому ми, як Церква, зуміли вберегти власну церковну ідентичність в діаспорі, а сьогодні, скликаючи щорічні Синоди Єпископів та раз у п’ять років всецерковні собори, можемо розвиватися навіть в умовах пандемії», – розповів Блаженніший Святослав.
Під час зустрічі із Синодом Єпископів УГКЦ у Ватикані в 2019 році Папа Франциск наголосив, що «замало мати Синод, потрібно бути Синодом». Саме ці слова супроводжували служіння УГКЦ в умовах пандемії: «Ми почали інтенсивніше будувати нашу синодальність не лише на формальних синодальних засіданнях, а насамперед через мережу спілкування, в тому числі онлайн, з нашими єпископами». Глава УГКЦ подякував Святішому Отцеві за дозвіл від Апостольської столиці на проведення Синодів в режимі онлайн. «Це дозволило нам продовжувати нашу синодальну працю навіть у складні часи пандемії, коли наші єпископи не могли особисто прибути до України. Завдяки цьому ми почали створювати нові рівні комунікації та способи сопричастя у нашій Церкві. Ще до початку пандемії в наших єпархіях та екзархатах в усьому світі відбулися єпархіальні собори, чергові сесії яких продовжилися вже в режимі онлайн, відповідно до наших інструкцій», – розповів Глава УГКЦ. Папа охарактеризував цей досвід як «унікальний скарб всієї Католицької Церкви» та закликав єпископів УГКЦ в діаспорі «поділитися вашим досвідом боротьби за синодальність із співбратами у єпископстві в різних країнах світу».
Важливу увагу в ході розмови було присвячено темі гуманітарної ситуації в Україні в умовах пандемії. Блаженніший Святослав розповів Римському Архиєреєві, що «сучасний пострадянський простір живе в умовах, коли багаті стають ще багатшими, а бідні ще біднішими. Невелика олігархічна група збагачується шляхом знищення малого та середнього бізнесів, по суті, зникає середній клас, зубожіння народу відбувається швидкими темпами, люди бояться зими, зростають ціни. Особливого загострення додає енергетична війна, яка ведеться проти України. На ці проблеми накладається проблема війни на Сході України, яка не припиняється з 2014 року». Глава УГКЦ подякував Папі Франциску за постійні молитви та підтримку України. «Акція "Папа для України" не лише стала реальним інструментом вашої солідарності з нашим народом, а й допомогла Карітасу України розвинути власну мережу благодійності, зокрема на Донбасі», – наголосив Предстоятель УГКЦ.
Блаженніший Святослав також зачепив тему еміграції, вказавши, що за роки незалежності з України виїхали приблизно 10 мільйонів осіб. «Наша Церква від перших міграційних хвиль і до сьогодні продовжує йти за своїми вірними. Саме таким є гасло наступної сесії нашого Патріаршого Собору: "Твоя Церква завжди і всюди з тобою"». Папа Франциск високо оцінив таку душпастирську турботу УГКЦ: «Саме це і є синодальна дорога в дії, коли ви шукаєте ваших вірних, йдете за ними і намагаєтеся їм послужити».
У цьому контексті Блаженніший Святослав подякував Святішому Отцеві за створення Апостольського екзархату для українців-католиків візантійського обряду в Італії, вказавши на душпастирські потреби УГКЦ в інших країнах. «Ми бачимо, що наші вірні потребують присутності своєї Церкви та нових більш ефективних способів організації нашого церковного життя».
Особливу увагу Папи привернув пастирський лист Синоду Єпископів УГКЦ 2021 року «Надія, до якої нас кличе Господь». Глава УГКЦ розповів Його Святості про головну ідею цього послання, яка полягає у душпастирському навернені: «Мова йде про зміну способу душпастирства, способу відносин між єпископом і духовенством, між священниками і вірними, про зміну способу буття Церквою. Горизонтальна мережевість стосунків, яка збирає і творить комунікацію у сопричасті, є для нас фундаментальною».
«Одним з пріоритетів душпастирського плану, – розповів Предстоятель УГКЦ, – є зцілення різного роду ран: тих, які були спровоковані в різні періоди історії нашого народу, і сучасних, завданих зловживанням церковною владою тощо. Ці рани потребують негайного лікування. Ми прагнемо нахилитися над ранами сучасної людини, бути чутливими до її потреб, відкрити для неї ліки Божественної благодаті і Святих Тайн».
У контексті розмови про життя Церкви в умовах пандемії було обговорено тему сім’ї. На переконання Блаженнішого Святослава, сім’я стала «найефективнішим шпиталем лікування хворих на коронавірус». Саме тому слід переосмислити роль сім’ї у суспільному та церковному житті. «Ми не можемо говорити про живу парафію без сім’ї, яка є первинною клітиною її життя. Лише в такий спосіб парафія може бути інклюзивною та послужити сучасній людині».
Блаженніший Святослав також розповів Святішому Отцеві про служіння Церкви убогим та маргіналізованим верствам населення. «Безперервна акція "Нагодуй убогого" стала конкретним виявом християнського милосердя в наших парафіях. Відчуваючи християнську потребу солідарності з бідними, багато наших вірних повернулися з "онлайну" в парафіяльне життя саме завдяки цій ініціативі. Ми вирішили продовжувати цю акцію зокрема в контексті відзначення в Католицькій Церкві Дня убогого, оскільки для багатьох родин вона є дійсно рятівною в умовах сучасної кризи».
Від себе та від своєї родини Блаженніший Святослав висловив Папі Францискові вдячність за його лист-співчуття з приводу смерті мами Віри Шевчук. «Ми зворушені вашим батьківським жестом уваги до моєї родини – бажанням висловити ваші співчуття українською мовою та засвідчити особистим підписом, щоб і мій батько та брат із своєю родиною змогли прочитати ваші слова молитви за мою маму та підтримки нашій родині».
Святіший Отець висловив високу оцінку душпастирського служіння УГКЦ в умовах сучасної пандемічної кризи та подякував за її важливий внесок у синодальний процес Католицької Церкви.
Секретаріат Глави УГКЦ в Римі
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»