«Ми за крок до Томосу, процес уже незворотній», - релігієзнавці
П'ятниця, 14 грудня 2018, 21:10 Завтра у Софії Київській відбуватиметься історична подія – Об’єднавчий Собор як етап для надання Томосу Українській Православній Церкві. Набуття статусу автокефалії – стратегічно важлива для України подія, і в релігійному, і в політичному аспектах.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Сорок п’ять новоприбулих з України дітей та дорослих пройшли безкоштовний медичний огляд
- Хресна дорога в соборі Святої Софії в Римі: свідчення владики Діонісія та вервиці для українських військових
- «Молитва, піст, пожертви на підтримку війська та хворих»: у соборі Святої Софії віряни на колінах молилися за Україну
Про те, чого очікувати від Собору, про процеси всередині українського православ'я, готовність до об'єднання та протидію цим процесам з Москви – в ефірі спецпрограми «За крок до Томосу» від 13 грудня говорили Тарас Антошевський, директор Релігійної інформаційної служби України (RISU), та Дмитро Горєвой, директор Центру релігійної безпеки.
«Надія на те, що все відбуватиметься конструктивно, велика – не в останню чергу тому, що процес очолює Вселенська Патріархія, - каже Тарас Антошевський. – За 20 років Православні Церкви України не проявляли готовності до об’єднання і не могли дійти до єдності поза зовнішнім втручанням з Константинополя. І, звичайно, діяла велика потуга Москви – не допустити цього об'єднання. Зараз за справу взялася Вселенська Патріархія – Церква-матір Київської, і схоже на те, що за підтримки Адміністрації Президента України справа рухається до кінця. Не всі цього хочуть – зокрема Московський патріархат, який опиняється поза канонічним статусом в Україні, яка є територією Вселенської Патріархії. Тож Собор у Софії Київській відбудеться, хоч би яка кількість єпископату різних Церков брала в ньому участь. Важливо, що є готовність представників трьох Православних Церков – УПЦ, УАПЦ та частини Московського патріархату, повністю чи ні…»
«Ми за крок до Томосу, процес уже незворотній, – підтверджує цю думку Дмитро Горєвой. – Так, можливе коригування у кількості присутніх на Соборі представників. Але Церква постане і буде автокефальною, присутньою у Диптиху як повноправна сестринська Церква усіх Православних Церков. Важливо зазначити, що до цього прадавня Київська митрополія була або у Константинопольському патріархаті (сім століть), або три століття під Москвою, але незалежним самостійним суб'єктом ще не була. І це дійсно велика історична подія».
Релігієзнавці підкреслюють: важливо чітко розуміти, що половина Православних Церков світу фінансово залежна від Московського патріархату, який робив і робить все, щоб не допустити виходу Української Церкви з-під його впливу, аж до розколу Вселенського Православ'я. Тож Константинополь, надаючи УПЦ статус автокефалії, робить певні кроки, щоб здобути стратегічну перемогу і для Вселенського Православ’я, ослабляючи патологічне бажання Кремля контролювати все.
Певне тертя й різне бачення процедури проведення Собору та надання Томосу обумовлене, на думку експертів, тим, що Константинополь намагається дотриматися як духу, так і букви канонічного права. Київський патріархат мав би стати (і стане) базовою Церквою, навколо якої відбувається об’єднання, але Константинополь намагається все провести за правилом і канонами, щоб уникнути будь-яких претензій чи звинувачень. І цей процес ведеться системно: від відновлення Київської митрополії, яка з 1686 року незаконно була підпорядкована Москві, і повернення її під юрисдикцію Константинополя, до визнання всього єпископату Київської митрополії канонічним. І це найголовніше: йдеться не про легалізацію Київського патріархату чи щось інше, а про створення нової структури – Помісної Української Православної Церкви.
«Важливо не лише отримати Томос, а й потім могти спілкуватися на рівних з представниками інших Православних Церков, деякі з яких перебувають у полі впливу Москви, – каже Тарас Антошевський. – Це – як отримання країною незалежності: є акт проголошення, а далі необхідно, щоб це визнали інші країни… Або як паспорт для людини, який позначає її зрілість і відповідальність за себе й свої дії».
За словами експертів, у процесі об’єднання українських Православних Церков, за яким спостерігає все суспільство, чи не найбільше турбує певний інформаційний вакуум, закритість, що призводить до викривлення й нерозуміння суті, особливо зважаючи на специфічність релігійної тематики. В умовах гібридної війни з Росією така непрозорість стає полем для російської пропаганди та маніпуляцій. Тарас Антошевський і Дмитро Горєвой стверджують: такої лавини російських фейків і пропаганди не спостерігалося навіть під час Майдану 2013-2014-го, і левова частка зусиль громадських ініціатив, які займаються цим питанням, витрачається на спростування й розвінчання міфів, які продукує Москва. Якісну інформацію щодо всього, що стосується надання Україні Томосу можна знайти, зокрема, на сайті Релігійної інформаційної служби України (RISU).
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»