АКТУАЛЬНО

«Церква, яка ділиться любов’ю»: патріарший економ УГКЦ про соціально-економічне життя Церкви

П'ятниця, 01 жовтня 2021, 12:37
«Церква розуміє, що повинна мати у собі спроможність, - спроможність не тільки бути, бо вона завжди буде, а насамперед служити та допомогти». Про це сказав патріарший економ отець Любомир Яворський в ефірі програми «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні» 30 вересня 2021 року.

Ефір програми «Відкрита Церква» із ведучою Галиною Бабій був присвячений темі соціально-економічного життя Церкви. Впродовж розмови гість програми, отець Любомир Яворський, поділився своїми думками, чим сьогодні є соціально-економічне життя Церкви, які соціальні проєкти тепер допомагають Церкві бути собою, яким чином віряни відгукуються на потреби своїх ближніх та навіщо церковній спільноті створювати власні соціальні підприємства вже зараз, коли державного законодавства в Україні щодо цього напрямку ще не існує.

Що таке соціально-економічне життя Церкви?

Відповідаючи на запитання щодо того, що таке соціально-економічне життя Церкви, отець Любомир Яворський зазначив: «Роздумуючи про соціально-економічне життя Церкви, ми насамперед говоримо про Церкву, яка душпастирює та опікується конкретною людиною. Ця людина має свої певні радощі та смутки, випробування, але водночас вона перебуває в соціумі. Вона може ділитися, але інколи і потребує. Тому ця соціально-економічна стратегія Церкви повинна охоплювати і ту, і ту категорії людей, які сьогодні разом живуть у Тілі Христовому – Церкві. Саме це основний аспект, а всі інші – випливають із нього».

За словами гостя ефіру, основне в соціально-економічному житті – керуватися любов’ю. «Ми всі повірили в любов Ісуса. Але цю любов ми не можемо закрити для себе. Каже Господь, що цією любов’ю ми покликані ділитися, і саме по цих дарах пізнають, що ми є учні Христові. Отож, маючи цю любов та керуючись нею, ми, як Церква, започатковуємо різні ініціативи, модеруємо їх та долучаємося до інших».

Успішні проєкти, реалізовані Церквою

Ділення любов’ю передбачає певне служіння. А це вимагає запуску певних проєктів, які б могли створювати зміни в суспільстві на краще. Саме тому отець Любомир розповів про найбільш стратегічні та глобальні із них. «Ми запустили через екосистемне мислення, говорячи сучасною мовою, проєкт «Мудра справа», софійна справа. Ця справа вміщує в собі стратегію соціально-економічного життя, яка перетворюється на платформу. На ній можуть комунікувати різні активні священники, громади, можуть шукати ресурси для свого служіння, можуть користати із допомоги нашого консультаційного центру, що надає експертну оцінку щодо того, як правильно себе вести в юридичних чи фінансових аспектах. Це такий стратегічний напрямок», – сказав о. Любомир.

Ще одним важливим та доволі успішним проєктом, за словами економа, є молитовна ініціатива «Вервиця єднає». «На «Живому телебаченні» щодня виходить проєкт «Вервиця єднає». Цей проєкт увібрав у себе дуже багато цінностей. Насамперед цінністю є те, що ми, як спільнота християн, збираємося о 20:00 кожного дня на молитву. Сюди додається цінність виробництва вервиць. Деякі з цих вервиць виготовлені з бурштину, інші – з каменю. Їх виготовляють наші сестри-монахині та добродійки, і це також є цінністю. Охоплюючи всю Церкву, цей проєкт демонструє її глобальність. Адже моляться з різних точок світу. Щодо соціальної складової, то вона виявляється якраз у прибутку від реалізації цих вервиць, який скеровується на допомогу потребуючим. Таким чином, моя молитва діє у двох напрямках. Перше, ця молитва трансформує та змінює мене, про що свідчать багато людей у коментарях під трансляціями. Друге, моя молитва приносить матеріальну допомогу ближньому, який потребує. Я виявляю конкретну дієву любов, яка постійно живе», – підкреслив отець Любомир.

Партнери Церкви в соціальному служінні

Говорячи про теперішніх партнерів Церкви у впровадженні соціального підприємництва, отець Любомир Яворський насамперед підкреслив роль держави. «Соціальні питання закріплені не лише за Церквою, а й за державою. Тому дуже важливо, щоб нашим партнером у соціальному підприємництві виступала держава. Для того наша платформа «Мудра справа» запускає різні програми лобіювання та адвокації щодо створення законодавчої бази для соціального підприємництва». Другим партнером, за словами патріаршого економа, є успішні люди, які клопіткою працею сьогодні збудували власний бізнес чи підприємство. «Ці люди хочуть чогось більшого. Вони прагнуть ділитися любов’ю. Ми разом із ними відкриваємо певну соціальну проблему і намагаємося її вирішити. Ми разом із ними говоримо про проєкти, у яких створюємо робочі місця та підтримуємо людей». Третіми партнерами є закордонні партнери, які постійно підтримують та долучаються до різних акцій. І четвертими партнерами є поодинокі люди, які доволі часто є волонтерами.

Акція «Нагодуй убогого» не завершилася!

Окрім того, патріарший економ пригадав акцію «Нагодуй убогого», розпочату Синодом Єпископів УГКЦ. «Церкви немає без вірян. Це складова Церкви. Коли ми говоримо глобально на найвищому рівні Церкви про Тіло Христове – Церкву, то вона складається із вірян та духовенства. Проте це єдине тіло, єдина спільнота, яка творить ціле. І в тому цілому ми можемо доволі часто спостерігати, опускаючись на рівень парафії, що вона має конкретну соціальну проблему. У нас продовжується сьогодні безстрокова акція «Нагодуй убогого». Вона скерована на те, щоб при наших храмах побачили потребуючих людей. Відтак їм допомагає не якийсь меценат чи партнер, якого ми залучаємо з-за кордону, а конкретно наша спільнота. Наша мала локальна спільнота долучається до того, щоб саме ми підтримали, ми нагодували, ми зробили. Ми побачили, що це дуже успішна акція», – мовив отець Любомир Яворський, патріарший економ УГКЦ, на завершення програми «Відкрита Церква».

о. Іван Вихор,
Департамент інформації УГКЦ

ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...