Реновабіс та УГКЦ: історія партнерства задля позитивних змін
Четвер, 21 травня 2020, 13:40 З 13 по 19 травня Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав мав відвідати Німеччину на запрошення німецької благодійної організації «Реновабіс». Цьогоріч центральною темою для своєї збіркової акції, що традиційно проводять у всіх німецьких парафіях на свято П’ятдесятниці, вона обрала мир в Україні. Оскільки поїздку було скасовано через карантинні обмеження, пропонуємо вашій увазі матеріал про історію багатолітнього партнерства України та Німеччини, підготовлений Відділом розвитку і комунікацій Патріаршого економату УГКЦ.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- УВАГА! Цей сайт більше не оновлюється
- Очільник «Реновабісу» до єпископів УГКЦ: «Хочемо заохотити і допомогти, щоб ваша Церква свідчила живого Бога і в час війни»
- Протягом усієї історії українські католики були «Церквою мучеників»
Церкви-Сестри. Історія Реновабісу
Реновабіс постав у 1993 році як акція солідарності Німецької Єпископської Конференції з країнами центральної та східної Європи, що пережили спустошення релігійного життя в часи комунізму і потребували допомоги у відновленні знищених храмів, запровадженні пасторальних програм та євангелізаційної діяльності. Саме тоді й засновано благодійний фонд німецьких католиків Реновабіс.
В основі діяльності Реновабісу лежить бажання спричинитися до відновлення церковного життя на посткомуністичному просторі.
Назва фонду походить зі слів 104-го псалма латинською мовою: «…et renovabis faciem terrae» («…і ти відновлюєш лице землі»). В основі його діяльності лежить бажання спричинитися до відновлення церковного життя на посткомуністичному просторі. Владика Богдан Дзюрах, який довго співпрацює із цим німецьким фондом, резюмує внесок Реновабісу:
«Динамічне відновлення Католицької Церкви в Україні такими швидкими темпами було б неможливо собі ані уявити, ані здійснити без вірної, великодушної і витривалої підтримки німецького Єпископату, священиків і вірних Католицької Церкви у Німеччині. Завдяки цій плідній співпраці наші Церкви стали справжніми Церквами-Сестрами, які спільно ділили як виклики, пов’язані із часом переслідувань та його наслідками, так і радість від перших успіхів у різних царинах відновленого церковного життя і служіння».
Надійний партнер. Віднова церковного життя в Україні
Початки 1990-х років в Україні знаменуються атмосферою радості, пов’язаною із відновою релігійного життя, передовсім на Західній Україні. Учасники руху за легалізацію Української Греко-Католицької Церкви дуже добре пам’ятають ті події, які вселяли багато оптимізму. УГКЦ, вистоявши у понад 40-літньому переслідуванні безбожним атеїстичним режимом, перестала бути «мовчазною Церквою». Вона на весь світ заявила про своє бажання плекати релігійне життя на основі прадідних традицій. Сотні тисяч людей, спонтанно заявивши про свою приналежність до рідної Церкви, готові були взятися за відбудову дощенту зруйнованого церковного життя.
Владика Кеннет Новаківський:
«…список потреб виглядав безконечним. Організація Реновабіс не лише фінансово допомогла у цих потребах, але й налагодила приязні стосунки з нашою Церквою. Ми не почувалися самотніми. Ми знали, що у нас є партнери, які готові нас підтримати».
Окрім людського ресурсу та ентузіазму, для цієї справи не вистачало й фінансових ресурсів. Владика Кеннет Новаківський, теперішній єпарх Лондонський, у 90-х роках був близьким помічником Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського, який повернувся з Риму, аби очолити Церкву, що вийшла з катакомб. Нині владика із вдячністю згадує ці буремні часи:
«Фінансові потреби УГКЦ на початку 90-х були надзвичайними: формація, харчування і проживання більш ніж 1000 семінаристів кожного дня, підтримка монаших чинів, молодіжного апостоляту, заснування та забезпеченням усім необхідним єпархіальних управлінь. Цей список потреб виглядав безконечним. Організація «Реновабіс» не лише фінансово допомогла у цих потребах, але й налагодила приязні стосунки з нашою Церквою. Ми не почувалися самотніми. Ми знали, що у нас є партнери, які готові нас підтримати».
Причиною такого скрутного становища УГКЦ на початку 90-х був той факт, що не відбулося реституції церковного майна. В результаті, окрім храмів, Церква не отримала багато посілостей, якими володіла перед ліквідацією в 1946 році.
Позитивна співпраця. Розбудова церковного життя
Завдяки щедрій підтримці української діаспори та донорів із Заходу, найбільшим серед яких є, безумовно, Реновабіс, УГКЦ гідно пройшла випробування періоду віднови. Починаючи з 90-х років, вдалося відбудувати тисячі древніх храмів та побудувати сотні нових, відновити духовні семінарії довоєнного періоду та заснувати нові, які наповнилися молодими покликаннями, відновити монаше життя та впорядковати літургійну традицію. Наші партнери з Німеччини приділяли особливу увагу забезпеченню належної освіти і формації духовенства, монашества і мирян не лише в Україні, але й у інших країнах посткомуністичного табору.
Починаючи з 90-х років, вдалося відбудувати тисячі древніх храмів та побудувати сотні нових, відновити духовні семінарії довоєнного періоду та заснувати нові, відновити монаше життя та впорядковати літургійну традицію.
Поступово УГКЦ почала все більше зосереджуватись на систематичному розвиткові душпастирства на різних рівнях: від парафіяльного життя до всецерковного сопричастя. Апогеєм такого розвитку стала душпастирська програма «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом», затверджена Синодом Єпископів УГКЦ 2011 року в Бразилії. Вперше глобальна УГКЦ отримала спільні душпастирські напрямні, які кожна спільнота вірних на різних континентах планети втілювала протягом восьми років, відповідно до місцевих умов і викликів. Реновабіс щедро підтримав як цю програму відновлення душпастирського життя, так й інші душпастирські ініціативи Патріаршої курії, які вже вдалося здійснити і які ще реалізуються різними комісіями та відділами центрального виконавчого органу Церкви.
Завдяки підтримці Реновабісом екзархатів в Центральній, Східній та Південній Україні наша Церква продовжує розвиватися та нести світло надії в тих регіонах, які найбільше відчувають наслідки тоталітарного атеїстичного минулого. Про особливості співпраці з фондом свідчить владика Богдан Дзюрах:
«Співпраця з Реновабісом є, як на мене, ще й тому такою позитивною, бо наші жертводавці вибудовують свої стосунки з нами на засадах рівності, братерства і обміну дарами. Реалізація проектів на всіх етапах відбувається у дусі щирого і відкритого діалогу, а наші друзі з Реновабісу не раз підкреслюють важливість для них нашого свідчення у вірі, яким вони духовно зміцнюють свої громади і своїх віруючих у Німеччині».
«Друзі пізнаються в біді». Підтримка у кризові моменти
Підтримка наших німецьких партнерів особливо відчувалася у найважчі моменти новітньої української історії, зокрема, з початком війни на Сході України в 2014 році. Реновабіс підтримав багато ініціатив Всеукраїнського благодійного фонду «Карітас-Україна» і надав непосильну допомогу сотням тисяч переселенців з Донбасу та Криму.
За словами президента «Карітас-Україна» п. Андрія Васьковича, «проекти, що фінансуються Реновабісом, є надзвичайно актуальними, адже велика кількість українців потребують допомоги в інтеграції у нові громади, а самі громади потребують навчання соціальній згуртованості, об’єднанню зусиль для вирішення нагальних питань свого краю».
Владика Богдан Дзюрах:
«Ми ніколи не забудемо пророчої відваги керівників цього благодійного фонду свідчити правду про анексію українського Криму і російську військову агресію на Сході України».
Реновабіс виступив надійним партнером і в переговорах з урядом Німецької Федерації, спричинившись до виділення значної фінансової допомоги для постраждалої від російської агресії України. Однак, окрім фінансової, владика Богдан Дзюрах акцентує на іншій, не менш важливій, допомозі:
«Ми ніколи не забудемо пророчої відваги керівників цього благодійного фонду, які одні із перших у релігійному і політичному середовищі європейського Заходу називали речі своїми іменами, даючи перед усім світом свідчення правди про анексію українського Криму і російську військову агресію на Сході України».
Працівники організації, зокрема п. Йоаким Сауер, який відповідає за український напрямок, не раз за допомогою медіа намагався донести до німецької громадськості об’єктивну оцінку про ситуацію в Україні.
В той час, коли Німеччина була сама сильно враженою смертельною недугою, Реновабіс надав фінансову підтримку для антикризового центру при Патріаршій курії.
Дуже промовистою була також допомога німецьких католиків в часі пандемії коронавірусу. В той час, коли Німеччина була сама сильно враженою смертельною недугою, Реновабіс надав фінансову підтримку для антикризового центру при Патріаршій курії. Завдяки їй вдалося забезпечити проживання медиків у Патріаршому домі у Львові та роздати декілька тисяч гарячих обідів потребуючим людям, що опинилися в ізоляції під час карантину. Коментуючи цю допомогу, Блаженніший Святослав відзначив:
«Як кажуть в Україні: "Друзі пізнаються в біді". Тому ми вдячні нашим друзям із Німеччини за солідарність та за братерську підтримку в найважчі моменти».
Молитовний міст і дев’ятниця. Єднаймось у молитві!
В інтерв’ю для німецьких медіа, відповідаючи на запитання про головну мету візиту до Німеччини, Блаженніший Святослав так окреслив цю подію: «Я був запрошений, щоби представити нашим донорам теперішню ситуацію в Україні. Для мене це також було б доброю нагодою особисто подякувати їм за багаторічну підтримку Католицької Церкви в Україні».
Блаженніший Святослав:
«З допомогою Реновабісу ми можемо зробити багато добра: ми змінюємо долі людей і відновлюємо на краще нашу країну…»
У своєму відеопосланні до Архиєпископа Берліна Гайнера Коха Глава УГКЦ сказав наступне:
«З допомогою Реновабісу ми можемо зробити багато добра: ми змінюємо долі людей і відновлюємо на краще нашу країну. Ми будуємо дитячі садочки, школи і навіть університет. Ми намагаємося дати молоді добру освіту і правильні життєві цінності, ми турбуємося про найслабших у нашому суспільстві, зокрема інвалідів та літніх людей, і долучаємося до розбудови солідарного і демократичного суспільства. Ми вдячні нашим братам і сестрам з Німеччини за багаторічну підтримку душпастирських ініціатив, що помогли нашій Церкві зрости і розвинутись, особливо на Сході України».
Блаженніший Святослав також висловив вдячність Реновабісу за те, що центральною темою цьогорічної збіркової акції обрали тему миру в Україні:
«Доречним і похвальним є те, що цього року німецькі благодійні організації вперше тематично об’єднали свої пріоритети під одним гаслом, обравши мир центральною темою своїх молитов, роздумів і проєктів. Зокрема Реновабіс, благодійна організація католиків Німеччини для допомоги людям у Східній і Центральній Європі, цього року робить наголос на цій ідеї. Вона справді намагається відповісти на ті потреби, що сьогодні найбільше хвилюють її партнерів на Європейському і Азіатському континентах, заторкаючи найглибші прагнення не лише українців, а й усіх людей – про мир, добробут і зцілення».
Як вияв нашої вдячності та солідарності з нашими партнерами, Блаженніший Святослав закликає вірних УГКЦ долучитися до молитовного мосту між Україною та Німеччиною, який запланований на 30 травня (переддень свята П’ятидесятниці за латинським календарем) з 18:00 до 21:00. Детальніше про це буде повідомлено згодом на офіційному ресурсі УГКЦ. Але вже тепер, починаючи з 21 травня, запрошуємо всіх бажаючих молитися разом з німецькими католиками дев’ятницю до Святого Духа, приготовану Реновабісом.
Генеральний директор Реновабісу:
«Нашою 25-ю дев’ятницею до Зіслання Святого Духа ми хочемо в особливий спосіб нагадати про цю гнітючу ситуацію і водночас представити Україну – одну із найважливіших країн-партнерів Реновабісу».
У вступному слові до цьогорічної дев’ятниці о. д-р Крістіан Гартл, генеральний директор Реновабісу, відзначив: «Нашою 25-ю дев’ятницею до Зіслання Святого Духа ми хочемо в особливий спосіб нагадати про цю гнітючу ситуацію [війни в Україні – ред.] і водночас представити Україну – одну із найважливіших країн-партнерів Реновабісу. Цьогорічна дев’ятниця є запрошенням привернути увагу до людей в Україні та з’єднатися з ними в молитві».
Цьогорічний текст розважань дев’ятниці є особливий, адже базується на думках Блаженнішого Святослава про мир, взятих із його книги «Діалог лікує рани». У своїй передмові до німецького видання цієї молитви Блаженніший Святослав сказав:
«Цією девʼятницею просимо спільно нашого воскреслого Господа Ісуса Христа про Його животворного Духа, який уможливлює примирення та дарує мир. Лише тоді, коли ми в наших молитвах відкриємося до дії цього Духа Божого, зможемо зрозуміти і наповнити змістом заклики наприкінці візантійського чи римо-католицького євхаристійного богослужіння – «З миром вийдім» і «Йдіть у мирі». Нехай цей мир перебуває з усіма жертводавцями Реновабісу, доброчинцями і миротворцями, які молитвою і ділами підготовляють йому дорогу».
Замість післямови
За 27 років свого існування німецька благодійна організація Реновабіс в партнерстві з УГКЦ та іншими католицькими спільнотами в Україні зробила дуже багато конкретних кроків для переміни нашого життя на краще. Ми складаємо щиру вдячність нашим партнерам за цю багаторічну підтримку, як матеріальну так і духовну.
В той час, як у Європі та світі спостерігається певний синдром «втоми Україною», Реновабіс і надалі залишається нашим вірним і надійним партнером.
В той час, як у Європі та світі спостерігається певний синдром «втоми Україною», Реновабіс і надалі залишається нашим вірним і надійним партнером. Зі свого боку можемо запевнити засновників, працівників і жертводавців Реновабісу про неустанну молитву за них та висловити нашу вдячність словами апостола Павла: «Бог нехай обсипає вас усякою благодаттю, щоб ви у всьому мали завжди те, що вам потрібне, та щоб вам ще й зосталось на всяке добре діло… нехай зростить плоди вашої справедливости, щоб ви у всьому збагатилися всякою щедротою, яка через нас складає Богові подяку» (див. 2 Кор. 9, 8. 10-11).
о. Володимир Мальчин,
керівник Відділу розвитку і комунікацій Патріаршого економату УГКЦ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...