АКТУАЛЬНО

Блаженніший Святослав: «Вторгнення в Україну може спричинити світову катастрофу»

Четвер, 22 квітня 2021, 13:18
Зважаючи на посилену напругу, наступного дня після заклику Папи Франциска до миру на Cході України Блаженніший Святослав, Глава і Отець УГКЦ, розповів виданню «Exaudi» про загрозу вторгнення, спричиненого небезпечним розширенням амбіцій Росії.

У своєму інтерв’ю Блаженніший Святослав коментує нещодавні події, що змусили Папу Франциска голосно заявити про погіршення ситуації і звернутися до міжнародної спільноти: «Ця можливість вторгнення дійсно може перетворитися на катастрофу не лише для України, а й для всього регіону».

Глава УГКЦ наголосив, що всі громадяни України, незалежно від їхньої  національної, релігійної приналежності та етнічної ідентичності, хочуть, щоб конфлікт не переростав у більш серйозне військове протистояння: «Ми хочемо заявити про це одним голосом; будь ласка, відкладіть зброю!».

Блаженніший Святослав говорить також про роль Церков у тому, щоб не розпалювати напруженість, натомість долати її, а також про те, як Католицька Церква допомагає жертвам війни: «Це гріх, справжнє лихо - розпалювати, планувати війну, особливо у Великодній час! Ми хочемо, щоб пасхальний спів перекрив гуркіт зброї, щоб в Україні лунали лише дзвони, а не гармати. Ми хочемо, щоб кров перестала литися на нашій скорботній землі!».

EXAUDI: У неділю Папа Франциск виступив із рішучим закликом щодо ситуації в Україні. На вашу думку, чому Святіший Отець вирішив зробити цей заклик саме зараз? Що відбувається у ці дні?

БЛАЖЕННІШИЙ СВЯТОСЛАВ: Український народ дуже вдячний Святішому Отцю за увагу до нас у цей момент сильного болю, великого страху, який ми переживаємо в Україні. Цей страх викликаний масштабною концентрацією російської зброї та військ вздовж кордонів нашої країни. Йде мова про найбільшу військову концентрацію з 2014 року, відтоді, коли на Сході України розпочалася війна. Джерела говорять про розгортання понад ста тисяч військовослужбовців, оснащених сучасною зброєю, тому ми боїмося вторгнення. Ця можливість вторгнення дійсно може перетворитися на катастрофу не лише для України, а й для всього світу.

І тому саме тоді, коли цей острах зростає, ми почули голос солідарності, голос, який був солідарним з нами у тому, щоб наш біль дійшов до вух усього світу, до усієї міжнародної спільноти. Можна сказати, що Папа Франциск - це єдиний пастир такого рівня, який стоїть поруч із нами у такий делікатний і болючий момент. Це заклик до миру, проти війни; саме такими є молитва та бажання українського народу в цей час.

EXAUDI: Ваше Блаженство, яку роль у політичному протистоянні повинні відігравати Церкви, щоб сприяти не конфліктам, а їх подоланню?

БЛАЖЕННІШИЙ СВЯТОСЛАВ: Я також можу заявити від імені Всеукраїнської ради Церков та релігійних організацій, яку тепер очолюю. Всеукраїнська рада об’єднує всі православні, католицькі та протестантські Церкви, а також євреїв та мусульман. Отже, ми представляємо багато етнічних спільнот, чисельні національні групи, що говорять одним голосом.

Нещодавно ми звернулися із закликом до миру, бо зараз в Україні відбувається зіткнення, але це не зіткнення між тими, хто відчуває себе українцями, і тими, хто себе ними не вважає, між тими, хто дивиться далі на Захід, і тими, хто більше дивиться на Схід, ні! Усі українці, усі громадяни України, незалежно від приналежності чи національної, релігійної, етнічної ідентичності, усі висловлюють побажання, щоб цей конфлікт не переростав у більш серйозне військове протистояння. Бо, як і Святіший Отець, ми теж вже багато разів говорили, що з війною ми все втрачаємо і нічого не здобуваємо.

Війна ніколи не може бути законним інструментом для досягнення будь-якої мети - політичної, геополітичної, національної, економічної тощо. Це наш заклик, наша молитва. І це також спосіб, яким Рада Церков будує ментальність миру. Зараз ми бачимо, що цей міжконфесійний мир, який нам вдалося здобути в Україні, є нашою найвищою релігійною цінністю. Ми хочемо заявити про це в один голос: просимо відкласти зброю!

Усіх тих, хто має обов'язки і навіть повноваження віддавати певні накази, ми у своєму зверненні попросили оголосити принаймні великоднє перемир'я, адже через два тижні за юліанським календарем ми святкуватимемо Великдень. Це гріх, справжнє лихо - розпалювати, планувати війну саме у Великодній час! Ми хочемо, щоб пасхальний спів перекрив гуркіт зброї, щоб в Україні лунали лише дзвони, а не гармати. Ми хочемо, щоб кров перестала литися на нашій скорботній землі!  

EXAUDI: Що робить Католицька Церква в Україні, щоб допомогти жертвам конфлікту на Сході країни?

БЛАЖЕННІШИЙ СВЯТОСЛАВ: Перш за все ми молимося і співпрацюємо з усіма Церквами. Як я вже говорив, прикладом цього є наше звернення - текст за підписом усіх. Але ми також співпрацюємо в гуманітарних акціях, намагаючись бути поруч із стражденними людьми, які потрапили в пастку на окупованій території, а також через ускладнену ситуацію і через коронавірус. І справді, зараз закриті усі транзитні пункти, навіть ті, через які можна було надсилати гуманітарну допомогу.

Ми намагаємося співпрацювати на гуманітарному рівні, зокрема на рівні наших зустрічей з різними дипломатичними представництвами. Ми справді намагаємось сприяти миру на всіх рівнях. Ми переконані, що військового вирішення питання Сходу України не існує. Є лише дипломатичне рішення. Тільки діалог може призвести до примирення, але на початку цього діалогу, щоб започаткувати цей діалог, необхідне автентичне прагнення миру. І тому ми прагнемо пробудити це бажання, плекати його, зробити його плідним, і ми хочемо, щоб міжнародне співтовариство було проінформоване про наше прагнення миру. Тому ми вдячні Святішому Отцю Франциску за те, що він все зробив для того, щоб наш голос і наші молитви були почуті могутніми цього світу.

Розмовляла Дебора Кастеллано Любов,
переклад з італійської Секретаріату Глави УГКЦ в Римі

ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...