Святий Юр – безцінна перлина УГКЦ
Понеділок, 23 грудня 2019, 11:18 Архикатедральний собор Святого Юра у Львові здавна був резиденцією Галицьких митрополитів. До побудови Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві був головною святинею УГКЦ. Наприкінці 90-х собор разом з історичним центром Львова внесений до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- «Медики насамперед потребують духовної опіки»: медичний капелан про служіння в дитячій лікарні Львова
- Львів’ян запрошують помолитися біля унікальної ікони Матері Божої Неустанної Помочі (розклад)
- Секретар у справах стосунків Святого Престолу з державами зустрівся з єпископами УГКЦ
За переданням перший дерев’яний храм на Свято-Юрській горі заклав у 1280 році король Лев для свого стрийка, волинського князя Василька (брата короля Данила Галицького), який усамітнився тут в печері, щоб у молитвах спокутувати земні гріхи.
Згодом, під час нападу на Львів польського короля Казимира III, храм згорів, але був швидко відбудований. Як і монастир коло нього. Перша ж кам’яна церква Святого Юрія постала на цьому місці у XV ст. З 1539 року вона стала катедральною церквою Львова.
За свій довгий вік Святий Юр був свідком багатьох історичних подій. В 1655 році на площі біля катедри розташувався табір Богдана Хмельницького, 1672 року катедру понищили турки, а у 1695 році на неї напали татари. 1 липня 1700 року (через понад століття після Берестейської унії) тут на єпархіальному соборі проголошено акт єднання Львівської архиєпархії з Римським Апостольським Престолом. Того ж року в друкарні при монастирі побачив світ «Ірмологіон» – перша в Україні книга, видана з використанням нотного шрифту. В 1946 році тут відбувся сумнозвісний Львівський псевдособор, за допомогою якого Сталін намагався ліквідувати Українську Греко-Католицьку Церкву. А 25 червня 2001 року храм Святого Юра відвідав папа Іван Павло ІІ і навіть заночував у Митрополичих палатах.
Фундамент сучасного храму, який височіє на Свято-Юрській горі, заклав 1 жовтня 1744 року митрополит Атанасій з давнього галицького боярського роду Шептицьких. Головним проектантом і будівничим став німець Бернард Меретині (Меретин). Продовжив і завершив справу будівництва собору брат Атанасія митрополит Лев Шептицький. В 1764 році спорудження собору Святого Юра було закінчено, але декоративні роботи тривали аж до 1780 року.
Свято-Юрський храмовий архітектурний комплекс є безцінною перлиною української барокової архітектури. Він складається з собору, дзвіниці, митрополичих палат, мурів, митрополичих садів і споруд капітули. На дзвіниці досі зберігся найстаріший в Україні дзвін, відлитий ще у 1341 році. А в крипті храму, де поховані митрополит Андрей Шептицький, патріарх Йосиф Сліпий та інші ієрархи, віднайдено тлінні останки галицького князя Ярослава Осмомисла (+1187 р.) Їх перед Другою світовою війною таємно перевіз сюди з Успенського собору у Крилосі доктор Ярослав Пастернак.
Відомий храм Святого Юра і своєю прославленою чудами чудотворною іконою Пресвятої Богородиці з Теребовлі, яка зберігається тут ще з 1673 року. В червні 2001 року, під час свого візиту в Україну, її коронував особисто св. папа Іван Павло ІІ.
Текст і фото Романа Малка
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»