АКТУАЛЬНО

Святий Юр – безцінна перлина УГКЦ

Понеділок, 23 грудня 2019, 11:18
Архикатедральний собор Святого Юра у Львові здавна був резиденцією Галицьких митрополитів. До побудови Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві був головною святинею УГКЦ. Наприкінці 90-х собор разом з історичним центром Львова внесений до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.
Зображення 1 / 25 Використовуйте клавіші для перегляду

За переданням перший дерев’яний храм на Свято-Юрській горі заклав у 1280 році король Лев для свого стрийка, волинського князя Василька (брата короля Данила Галицького), який усамітнився тут в печері, щоб у молитвах спокутувати земні гріхи.

Згодом, під час нападу на Львів польського короля Казимира III, храм згорів, але був швидко відбудований. Як і монастир коло нього. Перша ж кам’яна церква Святого Юрія постала на цьому місці у XV ст. З 1539 року вона стала катедральною церквою Львова.

За свій довгий вік Святий Юр був свідком багатьох історичних подій. В 1655 році на площі біля катедри розташувався табір Богдана Хмельницького, 1672 року катедру понищили турки, а у 1695 році на неї напали татари. 1 липня 1700 року (через понад століття після Берестейської унії) тут на єпархіальному соборі проголошено акт єднання Львівської архиєпархії з Римським Апостольським Престолом. Того ж року в друкарні при монастирі побачив світ «Ірмологіон» – перша в Україні книга, видана з використанням нотного шрифту. В 1946 році тут відбувся сумнозвісний Львівський псевдособор, за допомогою якого Сталін намагався ліквідувати Українську Греко-Католицьку Церкву. А 25 червня 2001 року храм Святого Юра відвідав папа Іван Павло ІІ і навіть заночував у Митрополичих палатах.

Фундамент сучасного храму, який височіє на Свято-Юрській горі, заклав 1 жовтня 1744 року митрополит Атанасій з давнього галицького боярського роду Шептицьких. Головним проектантом і будівничим став німець Бернард Меретині (Меретин). Продовжив і завершив справу будівництва собору брат Атанасія митрополит Лев Шептицький. В 1764 році спорудження собору Святого Юра було закінчено, але декоративні роботи тривали аж до 1780 року.

Свято-Юрський храмовий архітектурний комплекс є безцінною перлиною української барокової архітектури. Він складається з собору, дзвіниці, митрополичих палат, мурів, митрополичих садів і споруд капітули. На дзвіниці досі зберігся найстаріший в Україні дзвін, відлитий ще у 1341 році. А в крипті храму, де поховані митрополит Андрей Шептицький, патріарх Йосиф Сліпий та інші ієрархи, віднайдено тлінні останки галицького князя Ярослава Осмомисла (+1187 р.) Їх перед Другою світовою війною таємно перевіз сюди з Успенського собору у Крилосі доктор Ярослав Пастернак.

Відомий храм Святого Юра і своєю прославленою чудами чудотворною іконою Пресвятої Богородиці з Теребовлі, яка зберігається тут ще з 1673 року. В червні 2001 року, під час свого візиту в Україну, її коронував особисто св. папа Іван Павло ІІ.

Текст і фото Романа Малка


ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next