«Він сказав: у мене є один обов'язок», ‒ Апостольський нунцій про Блаженнішого Любомира
Неділя, 04 червня 2017, 09:47 Апостольський нунцій в Україні Архиєпископ Клаудіо Гуджеротті був особисто знайомий із Блаженнішим Любомиром із 1985 року. На прохання «Обозревателя» він поділився своїми спогадами про цю велику людину.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Колискова для сина і «Христос воскрес!»: у Львові поховали Артема Димида
- «Щоб бути вільним, треба бути готовим померти», – отець Михайло Димид на Парастасі за сином Артемом
- Мистецьким вечором «Бути людиною» у Львові вшанували пам’ять Блаженнішого Любомира
«Для мене його присутність була дуже близькою. Я знав його з 1985 року ‒ відколи почав працювати у Ватикані. Він дуже часто приходив у Конгрегацію для Східних Церков, коли був студитом (монахом Студійського статуту. - Ред.) у Кастель Гандольфо. Пізніше я став свідком відновлення його пастирської діяльності в Україні як єпископа.
Його присутність на цій посаді була дуже бажаною Святим Престолом. Я добре пам'ятаю ті дні і почуття, які відчували всі, зокрема святий Іван Павло II, а також кардинал Сільвестріні, який на той момент був префектом Конгрегації для Східних Церков.
У всіх було розуміння того, що відправити Любомира Гузара в Україну означало зробити великий внесок у відродження і розвиток Церкви в Україні.
Потім я був на його інтронізації, коли він став Верховним Архиєпископом ‒ на цій події я представляв Конгрегацію для Східних Церков.
Коли я став заступником секретаря цієї Конгрегації, він часто приїжджав до Рима, ми говорили про ситуацію в українській Церкві, про співпрацю й допомогу.
Наші відносини перервалися, коли мене призначили Апостольським нунцієм у 2001 році і відправили на Кавказ. А потім ми знову знайшли одне одного тут, в Україні, коли мене призначили Апостольським нунцієм в Україні.
Ми зустрілися як справжні старі друзі, ніби ніколи не розлучалися. Це було прекрасно, хоча стан його здоров'я тоді вже був дуже важким.
Я багато разів приїжджав до нього, щоб привітати з різними святами або порадитися з того чи іншого приводу. Одного разу він особисто приїхав у Нунціатуру, незважаючи на те, що йому було надзвичайно важко пересуватися.
Я завжди ставився до Блаженнішого Любомира як до людини високих моральних якостей. Його мова, глибина слів, мудрість думок ‒ усе це свідчило про глибоку чернечу основу.
Дуже добре пам'ятаю його виняткову доброзичливість і делікатність. Коли він звертався до мене з проханнями, вони завжди були сформульовані вкрай делікатно: «Якщо можна...», «Не могли б ви...». І щоразу, коли щось було зроблено, він дзвонив і щиро дякував за це. Після богослужінь, на яких я був присутній, він також завжди особисто дякував мені. Усе, що він робив, було пронизане величезною повагою до людей.
Ще один аспект, який мене завжди вражав у ньому, ‒ це його здатність говорити на історичні теми в контексті України. Він був людиною, яку дуже добре розуміли навіть невіруючі. Він був яскравим прикладом того, кого Папа сьогодні міг би назвати неклерикальною людиною. Його вирізняла безпосередність у спілкуванні з іншими, особливо щодо спільних цінностей.
Але найбільше мене вразила одна річ, яку він мені одного разу сказав. «Знаєте, я все менше розумію політичні речі в Україні. Але я відчуваю, що в мене є один обов'язок - молитися. Зараз у мене є багато часу. Я вже не можу робити багатьох речей, але ніхто не може відняти в мене можливості молитися за свій народ».
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»