Велика палата Євросуду скасувала рішення про заборону хрестів у школах Італії
Субота, 19 березня 2011, 13:21 18 березня 2011 року Велика палата Європейського Суду з прав людини оголосила очікуване багатьма рішення у справі Лаутсі проти Італії (Lautsi v. Italy) за № 30814/06, відомої як справа про хрести у школах Італії, повідомляє Інститут релігійної свободи.
18 березня 2011 року Велика палата Європейського Суду з прав людини оголосила очікуване багатьма рішення у справі Лаутсі проти Італії (Lautsi v. Italy) за № 30814/06, відомої як справа про хрести у школах Італії, повідомляє Інститут релігійної свободи.
Після восьми місяців від засідання, присвяченого перегляду рішення, судді Великої палати дійшли висновку, що уряд Італії не порушив права заявників на освіту. На думку суддів, у цьому випадку також немає підстав окремо розглядати питання про порушення права на свободу світогляду чи дискримінацію за релігійною ознакою.
Судовий розгляд розпочався після того, як у липні 2006 року пані Лаутсі звернулася до Європейського Суду із заявою про порушення права на освіту та свободу совісті її дітей, які не є християнами, та звинуватила уряд Італії у порушенні принципу світськості. Незважаючи на те, що розміщення хрестів у класних кімнатах італійських шкіл було багаторічною традицію, вона стверджувала, що така практика порушує статтю 2 Протоколу №1 та статті 9 і 14 Європейської Конвенції з прав людини.
9 листопада 2009 року Європейський Суд ухвалив рішення на користь пані Лаутсі та визнав порушення права на освіту в поєднанні з порушенням права на свободу совісті.
Однак така позиція Суду викликала великий резонанс у політичних колах та серед християнської спільноти у всій Європі. У підсумку до апеляції уряду Італії, спрямованої до Великої Палати Європейського Суду, долучились 9 неурядових організацій та 79 членів Європейського Парламенту і політичних партій. Це питання в січні 2010 року також порушувалося під час сесії Парламентської асамблеї Ради Європи.
Переглядаючи це рішення, Велика палата Суду постановила, що питання про релігійні символи у школах належать до компетенції держави. Було зауважено, що серед держав Європи немає консенсусу щодо цього питання, а тому кожний уряд може діяти на власний розсуд, якщо рішення в цій сфері не набувають форм нав’язливого навчання релігії (катехизації).
На думку Суду, той факт, що наявність хрестів чи розп'ять у класах державних шкіл Італії відображає в шкільному середовищі домінуючі в державі релігійні уподобання, сам по собі не достатній для того, щоб свідчити про політику катехизації дітей. Крім того, наявність розп'ять не була пов'язана з обов'язковим вченням про християнство.
Велика палата Суду також встановила відсутність підстав припустити, що влада Італії була нетерпимою до тих учнів, які сповідували інші релігії, були невіруючим або мали нерелігійні переконання. Врешті, Суд не знайшов доказів того, що демонстрація хрестів чи розп’ять у класних кімнатах могла засвідчити зневагу чи перешкоду з боку держави до права батьків навчати та настановляти своїх дітей на життєвий шлях відповідно до власних релігійних чи світоглядних переконань.
Відповідно до Європейської Конвенції, рішення Великої палати Європейського Суду з прав людини у цій справі є остаточним та перегляду не підлягає.
Нагадаємо, що в квітні-травні 2010 року Глави низки християнських Церков України скерували на ім’я Президента Євросуду Жана-Поля Кости письмові клопотання, в яких просили долучити до матеріалів справи Лаутсі спільну позицію українських Церков на захист права кожної нації зберігати власні релігійні традиції та символи.
http://www.irs.in.ua
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»