У святкові пакунки – мистецькі подарунки від неповносправної молоді!
Середа, 19 грудня 2012, 14:28 Карітас України розпочав цьогорічний арт-проект, що об’єднує майже 100 молодих людей з особливими потребами і відомих львівських митців. Мета їх співпраці ─ створення святкових подарунків, які розповсюджуватимуться серед громадськості і привертатимуть увагу до проблем соціалізації неповносправних людей у нашій країні. Допомогли виконати спеціальні різдвяні презенти, вклавши у роботи власні стиль і манеру, відомі митці − Остап Лозинський, Оля Кравченко, Мар’ян Пиріг, Ольга Пильник, Євгенія Рябчун, Мар’яна Квятковська. Вони кажуть, що такий проект і соціально важливий, і створює альтернативу експортованим подарункам.
Карітас України розпочав цьогорічний арт-проект, що об’єднує майже 100 молодих людей з особливими потребами і відомих львівських митців. Мета їх співпраці ─ створення святкових подарунків, які розповсюджуватимуться серед громадськості і привертатимуть увагу до проблем соціалізації неповносправних людей у нашій країні. Допомогли виконати спеціальні різдвяні презенти, вклавши у роботи власні стиль і манеру, відомі митці − Остап Лозинський, Оля Кравченко, Мар’ян Пиріг, Ольга Пильник, Євгенія Рябчун, Мар’яна Квятковська. Вони кажуть, що такий проект і соціально важливий, і створює альтернативу експортованим подарункам.
У рамках проекту «Від Романа до Йордана» наприкінці 2011 року різноманітні події ─ виставки, майстер-класи, різдвяна ярмарка, акції в галереях і кав’ярнях, музичний концерт ─ охопили Західну Україну, а також столицю. Молоді митці разом з неповносправною молоддю з Карітасу України презентували ікону на склі, сучасну ікону на дошці, кераміку, текстиль, живопис на полотні, цікаві тематичні подарунки та іграшки. Митці здружилися з неповносправною молоддю і з радістю продовжили співпрацю і цієї осені.
Мар’ян Пиріг, художник, власник «Ремісницької родини Пирожків», музикант і активіст арт-проекту, розповідає: «Коли минулого року мене запросили взяти участь у майстер-класах з молоддю, що має особливі потреби, я був збентежений. До вчителювання не хотів мати жодного стосунку – вважаю це за щось нав’язливе, що суперечить свободі вибору людини. Але конкретно до цього запрошення я поставився дещо інтимно-делікатно, ніби тебе просять бути за хресного у дитини – від таких речей негоже відмовлятися.
І вже згодом, побувавши на заняттях, які проводили інші митці, і почавши вести свої, я докорінно змінив свою думку. Я був, як ніколи, вражений абсолютною відкритістю молодих неповносправних людей. У голові не вкладалося, що поєднує цих надзвичайних світлих особистостей зі словом "неповносправний"! Біля них радше я відчуваюся в чомусь обмеженим. Вони так просто і повністю віддаються справі, пускають інших у власний, не забруднений стереотипами і брехнею, простір. Їх любов до добра, до кольорів і творчої сили змушує тебе без будь-яких ваганьпочуватися повною мірою щасливим, радісним.
Я дуже вдячний долі за те, що звела мене з такими надзвичайними людьми. Глибоко поважатиму і захоплюватимуся до кінця своїх днів людьми з особливими потребами, а також людьми, які працюють із ними!».
У нашій країні щороку зростає кількість людей з особливими потребами: сьогодні приблизно 10% населення України – неповносправні особи, 6% із них – це люди з вадами інтелектуального розвитку. Люди з функціональними обмеженнями у вітчизняному суспільстві відчувають негативний вплив багатьох соціальних проблем, пов’язаних з освітою, працевлаштуванням, медичним обслуговуванням, матеріально-технічним та інформаційним забезпеченням повноцінної інтеграції у суспільне життя, стигматизацією.
Людмила Сухарєва, координатор Карітасу України роботи із людьми, що мають особливі потреби, каже: «Цієї осені митці провели із неповносправною молоддю близько 20 професійних майстер-класів у Львові, Стрию, Дрогобичі та Івано-Франківську. Молоді люди з особливими потребами почуваються щасливими, будучи залученими до виконання мистецьких робіт. Передусім – це створення особливого настрою, покращення їх психологічного стану, комунікативних навичок і загальний розвиток особистості. Також цей проект допомагає краще інтегрувати та соціалізувати неповносправних осіб в місцеві громади, вплинути на зміну свідомості стосовно сприйняття людини з особливими потребами в суспільстві». Організатори благодійної ініціативи вірять, що арт-проект щороку розширюватиме свою географію і масштаби, стане ще однією невід’ємною частинкою різдвяного настрою для українців. Підтримати продовжуваність арт-проекту Карітасу України для молоді, що має особливі потреби, з митцями Ви можете, придбавши їх вироби у Львівських майстернях шоколаду:- у Львові за адресою: вул. Сербська, 3, "Львівська Майстерня Шоколаду", тел. 032 235 41 60, 050 430 60 33;
- в Івано-Франківську за адресою: вул. Мазепи 6, "Львівська Майстерня Шоколаду", тел. 098 608 57 09,
Повідомила Надія Чорна
Довідка: Карітас України спрямовує свою діяльність на розвиток надання допомоги людям з вадами розвитку. Так, у 2008 році було розпочато проект «Мережа центрів дозвілля та соціальної реабілітації для людей з особливими потребами в Україні», під час якого на базі вже існуючого осередку для неповносправної молоді у Карітасі Львів УГКЦ було відкрито також центри в Івано-Франківську та Дрогобичі. Нині Карітас України координує роботу 4 Центрів для неповносправних людей. Загалом центри Карітасу України охоплюють близько 100 неповносправних молодих людей, також їх сім’ї чи опікунів, без огляду на національність та релігійну приналежність. Завдання роботи із молоддю, що мають особливі потреби:- Надання соціальної та психологічної допомоги особам з неповносправністю;
- Сприяння інтеграції неповносправних осіб у місцеві громади та суспільство назагал;
- Сприяння незалежності неповносправних осіб через навчання соціальним навикам;
- Надання психологічної і моральної підтримки членам родин неповносправних осіб;
- Підсилення організаційної спроможності діяльності мережі 4 центрів;
- Збільшення усвідомлення існуючої проблеми у суспільстві.
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»