У Радомишлі, колишній митрополичій столиці, зареєстровано громаду УГКЦ
П'ятниця, 18 листопада 2011, 17:28 11 листопада 2011 року розпорядженням Голови Житомирської обласної державної адміністрації зареєстровано статут новоутвореної громади Святої Трійці Української Греко-Католицької Церкви міста Радомишль.
11 листопада 2011 року розпорядженням Голови Житомирської обласної державної адміністрації зареєстровано статут новоутвореної громади Святої Трійці Української Греко-Католицької Церкви міста Радомишль.
З усією впевненістю можемо говорити про відновлення діяльності парафії Свято-Троїцького собору, яка активно служила тут протягом кількох століть. Адже ще у XVIII столітті Київська митрополича єпархія стала центром тяжіння для Унійної Церкви всієї України. Станом на 1749 рік до складу Київської митрополичої єпархії входив 21 деканат з 361 церквою (Радомисльський деканат мав 43 церкви). В 1752 році Київська митрополича єпархія нараховувала 824 церкви. Тож не дивно, що в середині XVIII століття уніатські митрополити засновують осідок митрополії в Радомислі, за 100 верст від Києва, який належав Росії. У другій половині того самого століття Радомисль стає місцем постійного перебування митрополитів, перетворюється на престольне місто Української Церкви.
Консисторія в Радомислі була влаштована 1746 року, в останній рік митрополитства Атанасія Шептицького. Фактично, піднесення Радомисля відбувається за митрополита Флоріана Гребницького (1748-1762) та Пилипа Володковича (1762-1778).
В 1763 році митрополит Пилип Володкович освятив у Радомислі нову катедральну церкву. Під час повстання 1768 року, яке придушувала самодержавна Росія, між Житомиром і Радомислем лютував загін підполковника князя Мещерського. Почалися гоніння стосовно уніатів, яких насильно переводили у православ’я. У 1772 році з 32 деканатів Київської митрополичої єпархії 23 було переведено в православ’я, а 46 уніатських священиків, які не підкорилися насиллю, ув’язнили в Бердичеві. В 1773 році уніатські священики (400 осіб, серед них 43 з Радомисьльского деканату) підписалися у Радомислі під «обітницею не відступати від унії і підкорятися уніатському митрополиту».
Під час візитації 1779 року митрополит Лев Шептицький помер і був пишно похований у Радомислі.
В 1780 році митрополію очолив Ясон Смогоржевський, який переніс свою власну єпископсько-митрополичу резиденцію до Радомисля. Найбільшою справою митрополита в Радомислі стало заснування єпархіальної семінарії на 100 студентів та будівництво мурованого катедрального собору. Ясон Смогоржевський помер у Радомислі й був похований у катедральній церкві Святої Трійці.
Останнім уніатським митрополитом, який резидував у Радомислі, був Теодосій Ростоцький. (1788-1805).
В 1795 році, після третього поділу Польщі, Росія ліквідувала уніатську митрополію та її резиденцію в Радомислі.
Після ліквідації уніатської митрополії 1795 року дерев'яний митрополичий катедральний собор Святої Трійці у Радомислі перетворено на православний. У 1851 році церкву перебудували і поставили на кам'яний фундамент. У 1856 році храм знову ремонтували, реконструкції зазнала й дзвіниця. Все ж елементи уніатського оздоблення залишилися. Доля ж недобудованого кам'яного собору, початого митрополитом Ясоном Смогоржевським, на довгі роки була невизначена, ще, можливо, і через те, що великі кошти треба було вкласти для добудови, і Росії треба було показати, що Уніатська Церква зруйнована, як недобудовані рештки храму.
Не пережив храм лише навалу комуністичної орди. В 1927 році церкву Святої Трійці, яка була його окрасою, знищено, а на її місці тодішній міський голова збудував собі хату.
Трагічна доля собору Святої Трійці не давала спокою теперішнім греко-католикам Радомишля. Тому 23 серпня 2011 року на загальних зборах парафії було прийнято її статут та ухвалено звернення Блаженнішого Святослава та Голови Житомирської ОДА з проханням про реєстрацію громади.
Опікується відродженою громадою сьогодні духовенство Житомира. Незабаром тут буде призначено окремого священика, який і відроджуватиме її велич та славу. Нині триває державна реєстрація громади та йдуть пошуки тимчасового місця для проведення Богослужінь.
http://dekanat.at.ua
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»