Ректор УКУ: «Прикро, що у влади немає довіри до народу»
Вівторок, 01 червня 2010, 11:43 «В країні створена така атмосфера, яка спонукає служби чинити в недемократичний спосіб, - повідомив ректор Українського католицького університету у Львові отець Борис Гудзяк в інтерв’ю інформаційному агентству УНІАН. На думку ректора, «це застрашує населення, повертає відчуття радянщини». Коментуючи реакцію офіційних структур на оприлюднений днями Меморандум про відвідини УКУ представником СБУ, ректор зазначив, що влада демонструє взаємовиключні позиції...
«В країні створена така атмосфера, яка спонукає служби чинити в недемократичний спосіб, - повідомив ректор Українського католицького університету у Львові отець Борис Гудзяк в інтерв’ю інформаційному агентству УНІАН. На думку ректора, «це застрашує населення, повертає відчуття радянщини».
Коментуючи реакцію офіційних структур на оприлюднений днями Меморандум про відвідини УКУ представником СБУ, ректор зазначив, що влада демонструє взаємовиключні позиції: «Те, що пані Герман називає ганебним і недопустимим, речник СБУ вважає нормальним, рутинною профілактикою. Це взаємовиключні позиції офіційних осіб владних структур. Котра позиція офіційна?», – зауважує керівник вишу.
Ще одним важливим моментом, на який звертає увагу ректор УКУ, є те, що відповідальність спихається на місцеві структури: «Це не є відповідальність і провина того молодого працівника, який приходив до мене», – зазначив в інтерв’ю отець Борис Гудзяк і повідомив про намір ректорату УКУ стати на захист відвідувача з СБУ у разі, якщо його робитимуть винним у ситуації, що склалася: «Якщо будуть якісь репресії щодо нього, бо пішла така широка реакція, – то ми почнемо кампанію захисту цього молодого співпрацівника СБУ. Адже він робив те, що йому наказали «згори».
Роз’яснюючи свою позицію щодо відмови ознайомитися зі змістом листа від СБУ, отець повідомив, що підписавши такого листа, він міг узяти на себе моральне, а може і юридичне зобов’язання. «За певних умов такий лист міг би легко стати предметом морального торгу, а то й шантажу», – зауважив ректор УКУ.
Прогнозуючи наслідки такого підписання, отець навів приклад Польщі, де упродовж останніх кількох років гостро критикували духовних осіб, котрі підписали документи про співпрацю з органами. «Чотири роки тому був призначений архієпископ Варшави – Станіслав Вельґус, дуже поважаний професор Католицького університету в Любліні, який був ректором три терміни. Він свого часу підписав якийсь документ на вимогу служб безпеки. Про це дізналася преса. Врешті він мусив подати у відставку. Це був гучний скандал міжнародного масштабу», – пояснив отець Борис Гудзяк.
Ректор повідомив, що не відкидає можливості того, що спецслужби займаються збором інформації у вищих навчальних закладах: «Я думаю, що йде збір інформації. Така практика була загальною в Радянському Союзі. Схоже, що сьогодні в університетах є секретні співробітники спецслужб. Але я особисто стараюся не надто звертати увагу на такі питання. По-перше, нам нема, що ховати. По-друге, нездорово думати й гадати, хто є агентом спецслужб. Так можна легко створити атмосферу параної».
Ректор вважає, що ситуація довкола УКУ «свідчить про страх влади. Подібні прийоми – це є прийоми людей, які бояться свого народу. Прикро, що у влади немає довіри до народу».
«Треба про це говорити. Боротися відкритістю. Тому я написав цей меморандум», – відповів отець Борис Гудзяк на запитання УНІАН, як протистояти шпигунству.
Слід зазначити, що свою позицію стосовно ситуації, що склалася довкола УКУ, в інтерв’ю для видання «Коммерсант» оприлюднив Голова СБУ Валерій Хорошковський. На думку чиновника, співробітник СБУ вимагав від ректора поставити свій підпис під листом від спецслужби, тому що «вирішив, що таким чином підтвердить, що виконав свою роботу добре, тому не бачу тут жодних проблем: не захотів ректор підписувати – це його право».
Водночас, на думку Голови СБУ, ситуація довкола УКУ нагадує «якусь технологію»: «Зараз я бачу кілька технологічних ліній, які реалізуються супротивниками стабілізаційних процесів, що відбуваються в державі. Зокрема, лінія з умовною назвою «обмеження свободи слова» і прив’язка СБУ до обмеження свободи особистості... Ця річ дурно пахне. Ще раз хочу підкреслити: ми будемо максимально толерантними і відкритими, але у нас є свої обов’язки, і ми будемо виконувати їх жорстко», – запевнив Валерій Хрошковський.
Департамент інформації УГКЦ
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»