Перший пам’ятник о. Омеляну Ковчу в Україні буде встановлено в Стрийській єпархії
Неділя, 22 серпня 2010, 23:35 19 серпня 2010 року на центральному майдані міста Перемишляни закладено пам’ятний камінь на місці, де стоятиме перший в Україні пам’ятник блаженному священномученику Омеляну Ковчу.
19 серпня 2010 року на центральному майдані міста Перемишляни закладено пам’ятний камінь на місці, де стоятиме перший в Україні пам’ятник блаженному священномученику Омеляну Ковчу.
Урочистості розпочались Архиєрейською Божественною Літургією в храмі святого Миколая. Відтак Преосвященний Владика Тарас (Сеньків), Апостольський Адміністратор Стрийської єпархії УГКЦ, разом з о. Богданом Манишиним, протосинкелом Стрийської єпархії УГКЦ, о. Ігорем Барбуляком, деканом Перемишлянським, о. Віктором Мельником, адміністратором храму святого Миколая, о. доктором Степаном Батрухом, парохом греко-католицької парафії у м. Люблін (Польща), архидияконом Миколою Стручинським, дияконом Романом Штігером та святочною громадою процесійно вирушили до місця закладення каменя.
Після спільної молитви Владика Тарас, голова оргкомітету із вшанування пам’яті блаженного священомученика Омеляна Ковча Іван Васюник, виконавчий голова комітету із вшанування пам’яті о. Омеляна Ковча отець доктор Степан Батрух, голова Львівської ОДА Василь Горбаль та голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник підписали акт доброї волі про встановлення в швидкому часі пам’ятника блаженному о. Омеляну Ковчу.
«Його світлий приклад, його свідчення як священика, як українця, але найперше як людини, сьогодні зібрало нас тут разом, на місці, котре посвячуємо як особливе місце нашої зустрічі через постать блаженного священномученика з Христом», – зазначив Апостольський Адміністратор Стрийської єпархії УГКЦ. – Робимо це, аби в призмі життєвого свідчення о. Омеляна Ковча і ми, через його заступництво і молитви, могли теж у свому житті, на тому місці, де нас Боже провидіння поставило, незважаючи на різні поділи, які існують, творити єдину християнську українську родину».
«Сьогоднішня подія – не місцевого, не районного, не обласного і навіть не загальноукраїнського значення. І рівень цієї події визначає життєвий подвиг блаженного священномученика Омеляна, який був великою людиною, великим праведником і великим українцем», – зазначив Іван Васюник на урочистостях.
У своєму слові о. Степан Батрух закликав до грунтовного дослідження діяльності о. Омеляна, до належного пошанування його постаті, назвавши в його честь вулицю, створивши музей в Космачі, де він народився, або в Перемишлянах, де він був парохом.
За словами Петра Писарчука: «Якщо Господь Бог дасть мені здоров’я, то до наступного Спаса цей майдан буде мати вигляд, гідний пам’яті такого великого чоловіка. Якщо ж оргкомітетом буде відібрано проект, то наступного року тут буде також і пам’ятник».
Довідка
Блаженний Омелян Ковч народився 20 серпня 1884 року в с. Космач на Косівщині. Теологічні студії здобував у колегії свв. Сергія і Вакха у Римі в 1905-1911 роках. Священичі свячення отримав з рук єп. Григорія Хомишина у 1911 році.
У 1912 році зголосився на місійну працю в Югославії. У 1916 році повернувся до Галичини. У 1919 році втупив до УГА і став польовим духівником Бережанського Коша. Від 1922 року став довголітнім парохом м. Перемишляни на Львівщині. У червні 1941 року НКВС арештували отця і його двох доньок, але їм пощастило врятуватися.
30 грудня 1942 року отця Омеляна заарештували німецькі окупанти через те, що охрестив тисячі євреїв у м. Перемишляни та відправили до в’язниці на вул. Лонського. Незабаром його вивезли до концтабору «Майданек», де він отримав номер 2399.
В концтаборі отець і надалі сповняв свої священичі обов’язки та допомагав людям гідно прийняти смерть, яка їх неминуче чекала. Після Різдва 1944 року о. Омелян важко захворів. 25 березня 1944 року через важку хворобу о. Омелян Ковч помер.
У червні 2001 року під час пастирського візиту в Україну Святішого Отця Івана Павла ІІ о. Омеляна Ковча було проголошено блаженним Католицької Церкви.
Прес-служба Стрийської єпархії УГКЦ
ОСТАННІ НОВИНИ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»