Конференція про екуменізм відбулася в ЛаСаль університеті
П'ятниця, 02 грудня 2016, 14:17 Рік 2016 має особливе значення для екуменічних взаємин між християнським Сходом і Заходом: цьогоріч минає 420 років Берестейської унії та 70 років Львівського псевдо-собору, останній з яких мав на меті розв’язати згадану унію в Галичині.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Римі відбудеться конференція про служіння УГКЦ в умовах війни
- Глава УГКЦ закликає вірних з відкритим серцем ставитися до представників інших Церков
- У Харкові провели Тиждень молінь за єдність між християнами
Знаменною для екуменізму рівно ж є дата 12 листопада – день Святого Йосафата, єпископа Полоцького, який для вірних Католицької Церкви є мучеником за церковну єдність. Саме тому того дня, 12 листопада 2016 року, відбулася міжнародна наукова конференція «Екуменічні діалоги між Сходом і Заходом: католицизм і православ’я в Україні». Захід, що відбувся в ЛаСальському університеті у Філадельфії, зорганізували Релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» США й Програма Центрально- та Східноєвропейських студій згаданого вищого навчального закладу.
Подію відкрив голова Леонід Рудницький. Відтак представник університету Вікторія Кетц привітала доповідачів та учасників конференції. Отець Юрій Аввакумов, професор університету Нотр-Дам, штат Індіана, розпочав ранкову сесію доповіддю на тему «Берест 1596 та Львів 1946: екуменічні уроки двох драматичних подій церковної історії». Він критично оцінив антиісторичну псевдодумку, яку й надалі підтримує Російська Православна Церква, про те, що неправомірний і неканонічний Львівський псевдособор був лише відплатою за рівно ж протиправний і позбавлений канонічної сили Собор у Бересті. Говорячи про тенденцію «конфесіоналізації», яка лежить поміж цими двома подіями і яка відбувалася в цілковито інших контекстах, о. Аввакумов наголосив, що прийшов час, аби подолати «католицько-православний» конфесійний розкол.
Отець Ентоні Перкинс, професор Української православної Свято-Софіївської семінарії у Савт Бавнд Брук, штат Нью-Джерсі, говорив про ліквідацію поділу православ’я в Україні на базі діаспорної моделі поєднання. Він висвітлив численні спроби об’єднання кількох Православних Церков української діаспори і застосував їх до сучасного розладу у взаєминах між православними в Україні.
Отець Марко Морозович, декан богословського факультету Католицького університету Америки, виголосив доповідь на тему «Псевдособор 1946 року: літургійний зміст та ідентичність». Він, зокрема, наголосив на виключно політичних мотивах ліквідації Греко-Католицької Церкви в 1946 році та на жорстокості заходів цього процесу. Відтак о. Морозович переніс свою увагу на Церкву в діаспорі, де зроблено чимало спроб щодо очищення візантійського обряду з нашарувань та запозичень із латинських літургійних практик. Андрій Сороковський, голова Українського патріархального руху в США, виступив у ролі коментатора доповідей ранішньої сесії.
Головування у післяобідній сесії обійняв Микола Рудницький, керівник відділу післядипломної освіти в Манор колежді, штат Пенсильванія. Отець Петро Ґаладза, професор Інституту Східнохристиянських досліджень імені митрополита Андрея Шептицького в Університеті святого Павла в Оттаві (Канада), висвітлив тему «Почитання Йосафата Кунцевича як один із чинників церковного поділу: Status Quаestionis у світлі cучасних екуменічних успіхів та поразок». Він накреслив небезпроблемний шлях розвитку культу святого Йосафата, який загинув мученицькою смертю 1623 року і якого канонізовано 1867 року. Як продемонстрував о. Ґаладза, на культ єпископа-мученика склалися національні, політичні, конфесійні й екуменічні фактори. На думку доповідача, чіткіша історична свідомість подасть більш контекстуальний погляд на особу св. Йосафата.
Отець Андрій Солецький, прес-секретар Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» в Римі, представив постаті митрополита Андрея Шептицького та його наслідника Йосифа Сліпого як передвісників екуменізму. З’ясувавши цей термін, доповідач розглянув еволюцію екуменічної думки впродовж ХХ століття, базуючись на творах і діяльності цих двох церковних мужів.
Фрагменти новітньої церковної історії накреслив у своїй доповіді ветеран катакомбної Церкви о. Володимир Баран, нині - парох української католицької церкви Святого Володимира в Палмертоні, штат Пенсильванія. Ділячись своїми спогадами про душпастирювання в підпіллі, о. Баран підкреслив ізольованість і відмежованість існування переслідуваної церковної спільноти. Його коментар про те, що чимало мирян підпільної Церкви неодноразово плутали терміни «екуменізм» та «комунізм», є свідченням глибокої прірви між інтелектуальним життям Церкви та щоденним існуванням її вірних. Дискутантом сесії був Андрій Сороковський.
Конференція, в якій взяли участь студенти, науковці, представники духовенства та монашества, була нагодою для широкого загалу ознайомитися зі складною, а подекуди контроверсійною історією екуменізму в Україні.
Андрій Сороковський
Світлина (Стефан Фартушок)
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...
- Глава УГКЦ у 158-й день війни: «Нехай Господь прийме з уст нашої Церкви псалми та моління за всіх тих, які особливо просять нашої молитви»
- «Сила, яка походить із вірності Христові, є стержнем, який ніхто не може зламати», – Блаженніший Святослав
- Глава УГКЦ у 157-й день війни: «В ім’я Боже ми засуджуємо звірства в Оленівці і світ повинен це засудити як особливий вияв дикості й жорстокості»
- «Боже, почуй наш плач і поспіши нам на допомогу і порятунок!», – Глава УГКЦ у 156-й день війни
- «Бог йому дав серце і душу українського народу»: відбулася щорічна проща до Прилбичів з нагоди уродин митрополита Андрея Шептицького
- Глава УГКЦ: «Я горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє»
- Блаженніший Святослав закликав українську молодь скласти присягу на вірність Христові
- Глава УГКЦ у 155-й день війни: «Помолімося, щоб не втратити скарбу віри князя Володимира»
- Блаженніший Святослав у День державності України: «Наша Держава – це для нас питання життя або смерті»
- Глава УГКЦ у 154-й день війни: «Нехай Господь Бог прийме у свої вічні обійми журналістів, які віддали за правду своє життя в Україні»
- Глава УГКЦ у 153-й день війни: «Принесімо наш біль перед Боже обличчя і будьмо певні, що Він нас вислухає»
- Глава УГКЦ у 152-й день війни: «Помолімся молитву заступництва за наших воїнів»
- «Віруюча людина не може бути байдужою, коли бачить страждання іншої людини», – владика Богдан Дзюрах
- «Серед нашого страждання творімо простір для прояву Божої всемогутності», – Глава УГКЦ у 6-ту неділю після П’ятдесятниці
- Глава УГКЦ у 151-й день війни: «Російське віроломство ми перемагаємо силою любові до нашої Батьківщини»