Максим Тимо: «Піст – сприятлива пора»
Субота, 12 березня 2016, 23:53 Тон богослужінь початку Великого посту – радісний і натхненний. Наче ми відправляємося в подорож, хоч і нелегку, зате захопливу і дуже потрібну для нас. Протягом цієї подорожі важливе все – і молитва, і стриманість, і смирення, і милостиня. Однак її лейтмотивом завжди буде радість. Вона мов та сіль, що зберігає їжу і додає їй смаку. «Якщо сіль звітріє, чим її солоною зробити?..»-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Проповідь Блаженнішого Святослава у п’яту неділю Великого посту
- «Від президента до рядового громадянина – кожен мусить спитати себе сьогодні: що я можу зробити для перемоги України?» – Глава УГКЦ
- Проповідь Блаженнішого Святослава в четверту неділю Великого посту
Християнство без радості підозріле і небезпечне, бо вмить перетворюється на ідеологію духового самовдосконалення і вдосконалення всього навкруги. А радість звертає наші серця до Джерела, вона надає сенсу, наповнює, бо пов'язана з любов'ю, а не з виконанням обов’язку.
Так пояснює духовний зміст Великого посту на основі стихири першого дня Великого посту Максим Тимо, літургіст та викладач УКУ.
«Возсіяла благодать Твоя, Господи, возсіяло просвічення душ наших! Ось – пора сприятлива, ось – пора покаяння, відкиньмо вчинки темряви і зодягнімося у зброю світла, щоб, перепливши велике плесо посту, досягли ми тридневного Воскресіння Господа і Спаса нашого Ісуса Христа, що спасає душі наші» (Стихира першого дня Великого посту, глас 4).
Піст – пора глибшого розуміння духовної реальності
Найчастіше про піст говорять як про особливий час, час посиленого духовного подвигу. Однак такого пояснення явно недостатньо для розуміння його суті. Важливо розуміти, що піст є іконою, образом, яка вчить нас чогось дуже важливого, настановляє і веде до глибшого розуміння духовної реальності.
Піст названий сприятливою порою, оскільки він стосується не лише певного фрагменту нашого життя – цих декількох тижнів року, він пов'язаний з цілим нашим християнським життям. Великий піст, за висловом Святих Отців, є «образом життя», символом земного життя людини.
Піст – пора покаяння
У стихирі піст названо також порою покаяння. Покаяння – це не лише визнання своїх провин, жаль за гріхи і перепрошення Бога за них (хоча це важливі його аспекти). Покаяння – це передовсім зміна погляду на Бога і світ, зміна орієнтирів, зміна системи цінностей. В Євангелії на самому початку йдеться про покаяння як певну вимогу з огляду на наближення Царства Небесного. Покаяння ставить нас перед викликом: наскільки серйозно ми трактуємо Бога і речі у світі. Маємо перевірити свої пріоритети, перевірити свої звички. Куди вони нас ведуть, куди ми подорожуємо, до якої цілі.
«Відкиньмо вчинки темряви і зодягнімося у зброю світла» (Рим. 13, 12) – оце і є покаяння. Визначитися, що ми є дітьми світла, а не темряви, що ми приймаємо Божу ініціативу спасти і оновити наше життя, тому залишаємо ті вчинки, ті звички, які нас руйнують і ведуть нас в протилежний бік. Піст нагадує нам, що Господь є Володарем нашого життя, а не наші пристрасті, амбіції, «ідоли», яких ми встановили – влада, впливовість, популярність чи багатство.
Піст – пора в житті для змін на краще
Богослужіння нас вчить, що наше життя повинне вести нас до Воскресіння Господа і Спаса нашого Ісуса Христа. Тут мається на увазі, безперечно, не лише свято Пасхи, а насамперед те, що об’явлене нам у цьому святі – нове життя у Воскреслому, нове творіння. Таким чином щорічно піст нас вчить, що кожна пора в нашому житті є сприятливою для змін на краще, для зустрічі зі самим собою, з нашим ближнім і Господом, який подолав смерть.
Департамент інформації УГКЦ
«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня
«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...