АКТУАЛЬНО

У Берліні відбулася урочиста академія з нагоди 80-ліття інтронізації бл. Петра Вергуна апостольським візитатором в Німеччині

Вівторок, 09 листопада 2021, 16:31
У суботу, 6 листопада, в Берліні, у приміщенні Посольства України в Німеччині, відбулася Урочиста академія з нагоди 80-річчя інтронізації як першого апостольського візитатора та 20-ліття беатифікації блаженного священномученика Петра Вергуна (18 листопада 1890–7 лютого 1957).

Ініціатором проведення Академії виступив Апостольський екзархат для українців візантійського обряду в Німеччині і Скандинавії в особі Преосвященного Владики Богдана Дзюраха, а співорганізаторами стали Український Католицький Університет та Посольство України у Федеративній Республіці Німеччина. Захід відбувся за фінансової підтримки Архидієцезії Берлін та Архиєдієцезії Аугсбург Римо-Католицької Церкви в Німеччині.

Перед початком Академії присутні оглянули банерну виставку «Щоб усі були одно – Греко-Католицькі Церкви у Центральній та Східній Європі», яка ілюструвала катакомбний період цих Церков під час комуністичного режиму. Експозицію прокоментували о. д-р. Андрій Михалейко та проф. Олег Турій.

Андрій Мельник: «Петро Вергун як ніхто інший є ланкою між Україною та Німеччиною»

Виступаючи з привітальним словом на початку Академії, Надзвичайний і Повноважний Посол України у ФРН п. д-р. Андрій Мельник наголосив, що «Петро Вергун як ніхто інший є ланкою між Україною та Німеччиною». Дипломат додав, що самопожертва святого отця заради ближніх є також доказом того, що українці протягом століть були і є невід’ємною частиною європейського культурного простору. Посол України не оминув увагою сучасної війни, пов’язаної з російською агресією проти України, і закликав до дієвої підтримки України в захисті незалежності та у відновленні територіальної цілісності, а також на шляху євроінтеграції, яким крокує Україна. «Жертва блаженного отця Вергуна – це також заклик до всієї Католицької Церкви, до німецьких політиків, до всіх людей доброї волі, зробити все можливе, щоб допомогти Україні повернутися до цієї європейської спільноти цінностей, до нашого коріння», – заявив посол України у Німеччині.

Архиєпископ Нікола Етерович: «Блаженний Петро Вергун тужив за єдністю і однодушністю Церкви і України»

Почесним гостем урочистої Академії на честь Блаженного Петра Вергуна був Апостольський Нунцій в Німеччині Архиєпископ Нікола Етерович. Він звернувся до присутніх з привітальним словом, в якому описав життєвий шлях Блаженного Петра Вергуна у світлі слів Христа: «Ще й інші вівці я маю, що не з цієї кошари. Я і їх мушу привести, і вчують вони мій голос, – і буде одне стадо й один пастир!» (Йо. 10, 16). «Блаженний Петро Вергун тужив за єдністю і однодушністю Церкви і України», – підкреслив доповідач, і додав: «Те, що він був переконаний, що єдність сердець випереджує і оживляє єдність Церкви, є актуальним імпульсом для сучасного екуменічного руху загалом». Апостольський Нунцій в Німеччині пригадав, що Блаженний Петро Вергун був пов’язаний з Римом не лише через своє ім’я, але також як почесний капелан Його Святості, а навіть ще більше – як Апостольський Візитатор для українців у Німеччині з правами Апостольського адміністратора. Беатифікаційну Літургію у Львові 27 червня 2001 року та передав усім присутнім Апостольське благословення від Святійшого Отця Франциска. Закінчив свій виступ словами Папи Франциска, які той скерував до представників УГКЦ 5 липня 2019 року, запрошуючи споглядати на приклад ісповідників і мучеників віри, до яких належить Блаженний Петро Вергун: «Вони є прикладом, на який слід споглядати: ті, які в лагідності Блаженств проявили християнську мужність, що полягає в тому, аби не противитися злому, любити ворогів і молитися за переслідувачів (пор Мт. 5, 39.44). На сповненому насилля полі історії вони посадили Христовий хрест. І принесли плід».

Владика Гайнер Кох: Блаженний Петро Вергун бажав бути «Мостобудівничим»

Наступним промовцем став владика Гайнер Кох, архиєпископ Берліна, за активної підтримки якого відбувалася урочиста Академія. Він наголосив, що вшанування особи та життєвого подвигу Блаженного Петра Вергуна має велике значення рівно ж для місцевої римо-католицької дієцезії Берліна. А найважливішим знаком цього значення Блаженного є те, що його ім’я занесено до літургійного календаря місцевої Церкви і кожного року 7 лютого, в день його відходу до вічності Берлінська дієцезія спільно з Апостольським екзархатом спогадує його пам’ять. Владика висловив переконання, що «вшанування цього Блаженного мусить надалі бути поглиблюваним і поширюваним» і виявив готовність спільно з Українською Церквою робити це. Архиєпископ Кох пригадав історичний контекст, в якому довелося здійснювати своє служіння Блаженнному Петрові Вергуну. Берлін за роки служіння Блаженного перетворився «з пульсуючої європейської культурної митрополії, яку потрясали важкі соціальні конфлікти, на центр націонал-соціалізму та його людиноненависницької ідеології». «Неймовірні злочини проти людини взяли звідси свій початок», – наголосив владика Гайнер, пригадавши, що згодом «поділений Берлін став світовим символом конфронтації між капіталістичним Заходом і комуністичним Сходом». «У Берліні, місті, яке хвалиться тим, що має більше мостів, як італійське місто Венеція, Блаженний Петро Вергун бажав бути „Мостобудівничим“ – „Brückenbauer“», – зауважив архиєрей. Відтак уточнив, на яких рівнях наш Блаженний виконував цю свою місію будівничого мостів: „З перспективи християнської віри він бажав будувати мости передовсім між Богом і людиною. Але він будував також мости поміж народами і культурами, між різноманітними конфесіями і релігійними традиціями, і увесь час – до тих людей, котрих витісняли на суспільні маргінеси“. Він висловив переконання, що у цьому своєму служінні Блаженний Петро Вергун і сьогодні може бути зразком і орієнтиром, особливо для молодих людей.

Владика Богдан Дзюрах: Послання Блаженного Петра Вергуна до нас: «Звертай увагу на людину!»

Відтак до зібраних звернувся з привітальним словом Апостольський екзарх для українців візантійського обряду у Німеччині та Скандинавії преосвященний владика Богдан Дзюрах. «Для своїх друзів він був живим образом вірного й послідовного християнина. Для своїх катів він був свідком віри в Христа», – пригадав Апостольський екзарх слова, якими описували Блаженного Петра його сучасники. На думку владики Богдана, хоч Академія має науковий характер, йдеться про щось набагато більше, ніж про «чисто інтелектуальні та наукові знання і дослідження певної історичної епохи», а саме – про зустріч зі святою людиною, з тим, кого можна б описати євангельськими словами Ісуса як «доброго і вірного слугу» (пор. Мт 25, 23), який, незважаючи на смертельну небезпеку вирішив залишатися аж до кінця зі своїм народом, зі своїми вірними. «Поки в Берліні буде залишатися хоча б один українець, я теж залишуся тут», – навів слова, якими Блаженний Петро відповів на пропозицію покинути німецьку столицю і перенестися до Мюнхена, щоб врятувати власне життя. На думку Апостольського екзарха, Блаженний Петро черпав свою рішучість і відвагу з молитви, а знаком присутності у ньому сили і благодаті Святого Духа була радість, яку «цей Божий чоловік» випромінював навіть посеред найважчих страждань і випробувань. «Мене завжди дивувала його моральна сила», – пригадав владика Богдан спомини іншого співв’язня, – Незважаючи на всі фізичні страждання, які йому доводилося переносити, він завжди виглядав дуже люб’язною, відкритою та добротливою людиною. Кожному, хто проходив повз нього, він дарував усмішку, повну радості та спокою». Відтак владика Богдан поділився з присутніми думками про те, яке послання, на його думку, залишив Блаженний Петро йому особисто та сучасним християнам: «Його послання до нас сьогодні, як на мене, може звучати так: Звертай увагу на людину! На кожну зокрема! Супроводжуй її, розділяй з нею її турботи і сподівання, її радощі і розчарування, залишайся з нею як знак близькості і любові Христа і як свідок Його Воскресіння! Не переймайся ані цифрами, ані успіхом! Те, що важливе, це – вірність Богові та людині! Все інше і себе самого віддай у руки Бога – Він все направить на добро! Довіряй Йому беззастережно і залишайся в мирі!»

Подяка організаторам та учасникам Академії

На закінчення владика Богдан подякував усім тим особам та організаціям, які спричинилися до підготовки та проведення цієї Академії. Зокрема, дякуючи Послові України у Німеччині п. Андрієві Мельнику, Апостольський екзарх зауважив, що «тут в Посольстві ми відчуваємо частинку Батьківщини, а це так добре – знати, що нас супроводжує і огортає турботою Вітчизна». Але нас тут, в Німеччині, по-братерському підтримує і приймає Німецька Католицька Церква. «Так було за часів Блаженного Петра Вергуна, так є і сьогодні», – зауважив владика Богдан, дякуючи присутньому архиєпископові Гайнерові Коху, а в його особі усьому єпископату, та усім, хто в Німеччині «залишається солідарним з нами і розділяє з нами наші завдання і наші виклики». Звертаючись до Апостольського нунція, Екзарх пригадав, що архиєпископ Етерович був представником Святішого Отця в Україні саме в тому році, коли св. папа Іван Павло ІІ здійснив свій історичний пастирський візит в Україну і беатифікував о. Петра Вергуна разом із іншими ісповідниками віри УГКЦ. Тому владика Богдан подякував Апостольському Нунцієві Етеровичу за те, що він «вірно супроводжує і підтримує нашу Церкву в Україні та в Німеччині».

Насамкінець владика Богдан висловив щиру подяку професорові Олегові Турієві за його великі зусилля в організації цієї Академії, доповідачам, своїм співпрацівникам в екзархаті та в місцевій громаді, а також усім учасникам, які були фізично присутні на заході та які слідкували за ним за посередництвом трансляції «на живо». «Нехай зустріч з Блаженним Петром Вергуном духовно збагатить нас усіх та укріпить нас у нашому наслідуванні Христа», – побажав Апостольський екзарх для українців у Німеччині та Скандинавії.

Програма наукової конференції

Впродовж наукової частини урочистої Академії відомі науковці-історики з України та Німеччини представили життєвий шлях і різні аспекти душпастирського служіння, а також його свідчення віри в радянських таборах смерті, базуючи свої доповіді на історичних джерелах та архівних матеріалах, а також на спогадах сучасників.

Зокрема доповіді виголосили такі доповідачі:

д-р Ірина Банцер (Айхштетт): «О. Петро Вергун – Апостольський Візитатор, уповноважений Папою Пієм XII: початки, виклики та досягнення пастирського служіння»;

Крістіан Вайзе (Франкфурт-на-Майні): «Німецькомовні праці о. Петра Вергуна: теми, ідеї та основні акценти»;

габ. д-р Андрій Михалейко (Айхштетт): «Пастирське служіння о. Петра Вергуна в умовах нацистського режиму»;

проф. д-р Катрін Бекх (Реґенсбурґ/Мюнхен): «Церковна політика в СРСР: сталінська „лібералізація“ та хрущовська „відлига“?».

Після представлення доповідей присутні мали нагоду поставити питання доповідачам та поділитися власними думками, спостереженнями та враженнями від почутого і пережитого.

У неділю, 7 листопада, вшанування Блаженного Петра Вергуна продовжилося Архиєрейською Літургією в церкві Пресвятої Родини, яку очолив Апостольський екзарх для українців візантійського обряду владика Богдан Дзюрах у співслужінні місцевого душпастиря о. Сергія Данківа, канцлера екзархату о. Андрія Дмитрика, Ректора Східної колегії в Айхштетт о. д-ра Олександра Петринка, о. Сергія Олінчука, а також представника Керівника персоналу військового капеланства Римо-Католицької Церкви Монсеньйора Вольфанга Шілька. На Літургії були присутні сестри-монахині з монастиря св. Йосифа, при якому Блаженний Петро Вергун мав свій адміністративний осідок, а також п. д-р. Лукас Шрайбер, відповідальний від Німецької Єпископської Конференції за душпастирство іншомовних католиків у Німеччині.

Департамент інформації УГКЦ
за матеріалами Апостольського екзархату в Німеччині та країнах Скандинавії

ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next